İnceleme : Dead Synchronicity: Tomorrow Comes Today

İnceleme : Dead Synchronicity: Tomorrow Comes Today


Nintendo Switch’te eksikliği hissedilen kategorilerden birisi de olan Point and Click Adventure tarzı oyunlar. Bu açığı kapatmak için kollarını sıvayan Fictiorama Studios 2015 yılında bir Kickstarter kampanyası ile çıkmış olan başarılı Macera oyunu olan Dead Synchronicity: Tomorrow Comes Today’i Nintendo Switch’e getiriyor.

Dead Sync’de hafızasını tamamen kaybetmiş bir kişinin kararlarını ve hareketlerini kontrol ediyoruz. Adının Micheal olduğunu “düşündüğümüz” kahramanımız geçmişiyle alakalı hiç bir şeyi hatırlamayan bir Blank Head (Boş Kafa). Fakat bu kafamıza çarpan sert bir objenin etkisinden kaynaklanmıyor. Kahramanımız Micheal uyurken (veya uyumadan önce) medeniyetin sonunu getiren bir olay gerçekleşiyor ve insanlığa dair her şey alt üst oluyor.

Micheal’ı kontrol ettiğimiz anların daha ilk sahnelerinde bu “Yeni Dünyanın” ne kadar acımasız olduğunu sokak ortasında acımasızca vurulan bir vatandaşı gördüğümüzde kavrıyoruz. Sonrasında ise kim olduğumu ve bu dünyadaki yerimizi / rolümüzü kavramak ve çevremizdekilere yardım etmek için atıldığımız maceramız başlıyor. Tabi ki hiç bir yardımı hayır için yapmıyoruz. Her yaptığımız hareketin, değiş tokuşun veya aktivitenin bizi ve dolayısıyla hikayemizi etkileyen bir sonucu var. Bu sonuçlara ulaşmak için gerçekleştirdiğimiz aktiviteler de basitten karmaşığa ilerleyen bulmacalarla gerçekleşiyor. Bu noktada çevrenizi iyi analiz etmeniz, çevreden toplayıp çantanıza attığınız nesneleri nerede nasıl kullanabileceğinizi veya bunları nasıl birleştirebileceğinizi düşünmeniz kilit rol oynuyor. Oyunun daha ilk ekrandayken karşımıza çıkardığı çok aşamalı bulmaca, bundan sonrası için beklentilerimi yükseltti açıkcası. (Gerekli malzemeleri bulduktan sonra (ki herşey ortalıkta durmuyor), 5-6 aşamalı ve nesne kombinasyonu içeren bu ilk bulmaca daha oyunun başında takılmanıza neden olabilir, ama çevrenizi iyi analiz edip elinizdeki nesneleri doğru yerlerde kullanıp, gerekli nesneleri de kombin ederseniz, oyuncu damarınıza dokunacak ve sizi çok tatmin edecek sonuçlar sizi bekliyor olacak.).

Hafızasını yitirmiş boş kafa olan karakterimiz Micheal’ın dolayısıyla pek çok sorusu var. Yazarlar da diyaloglar konusunda çok cömert davranmışlar. Gayet başarılı olan seslendirme bu karakterleri daha da derinden tanımanızı sağlıyor. Her karakterle 3-4 ana soruyu barındıran uzun diyaloglar gerçekleştiriyorsunuz. Hatta nesnelerin açıklamalarına tıkladığınızda bile sizi 3-4 cümlelik açıklamalar bekliyor. Her yaptığınız konuşma, oyundaki her karakter ve size verilen her ipucu ilerde işinize yarıyor. Bu başlarda ilgi çekici olsa da, oyun ilerledikçe aşırı uzayan diyaloglar insana “Ee sadede gel!” dedirtiyor malesef. Ayrıca bu diyaloglarda bizim soru seçimimizin Telltale oyunlarındaki gibi ilerleyişi etkilemiyor olması bu uzun konuşmaların cazibesini bir nebze de olsa azaltıyor.

Ses ve görüntü dizaynına gelecek olursak, Dead Sync bu konuda pek çok ödül almış ve hem ses hem de görüntü dizaynıyla size medeniyetin çöktüğü havasını yaşatıyor. Ödüllü dizaynı destekleyen hatta oyunu daha da parlatan bir başka özellik ise hikaye. Toplamda 4 Act’en oluşan Dead Sync’de sürekli bir sonraki aşamada ve Act’te keşfedeceğiniz şeyi merakla bekliyorsunuz. Micheal ile birlikte siz de bu yeni dünyanın işleyişini ve bu dünyada Micheal’ın yerini öğrenmeye başlıyorsunuz. Oyunun isminden (Dead Sync: Tomorrow Comes Today) henüz anlamadıysanız ben söyleyeyim, bu oyun episodik bir yapıda planlanmış. Yani benzer point and click ve macera oyunları gibi hikayemizin devamı gelecek, ve Dead Sync bizi devamını merakla bekleteceğe benziyor.

Hem Nintendo Switch’te hem de diğer platformlarda gitgide azalan bu tarz oyunların çok güzel örneklerinden birisiyle karşı karşıyayız. Hikayeye ve olay örgüsüne verilen büyük önem, Bulmacaların basit olmaması ve gerçekten kafa patlatmayı gerektirmesi Dead Sync’i Point and Click Adventure oyun severlerin radarına sokmaya yeterli olacaktır diye düşünüyorum. 21 Kasım2017 de Nintendo Switch eShop’ta 14.99 Dolar/Euro fiyatlarla yerini alan Dead Synch, Nintendo Switch’nin 2017’deki başarılı indie oyunlarından birisi olarak görünüyor.

Artılar:

- Akıcı Hikaye ve sizi içine çeken olay örgüsü

- Çok seviyeli ve karmaşık olan ama imkansız ve alakasız olmayan bulmacalar

- Sempati kurulabilen güçlü ana karakter

- Kolay envanter yönetimi

Eksiler:

- Yer yer aşırı uzayan diyaloglar

- Karakterin ekranda çok yavaş hareket etmesi

- Lineer ilerleme

Puan: 7,5/10

Platform: Nintendo Switch (eShop)
Çıkış Tarihi: 21 Kasım 2017
Oyuncu Sayısı: 1
Tür: Macera
Yayıncı: Badland Games
Yapımcı: Fictiorama Studios

İnceleme kopyası için Badland Games'e Teşekkürler

Not: Dead Synchronicity: Tomorrow Comes Today em görsel hem sözlü içerikler nedeniyle ESRB tarafından Mature (+17) olarak değerlendirilmiş bir oyundur.