İnceleme: Never Stop Sneakin'

İnceleme: Never Stop Sneakin'


Metal Gear Solid'e Bir Aşk Mektubu: Never Stop Sneakin'

Bütün ordu alarmda. Zaman makiensine sahip bir suçlu (Amadeus Guildenstern) zamanda yolculuk edip tüm Başkanları (Kötü olanları bile) rehin aldı ve kendisini başkan ilan etti. Askeri uçaktan paraşütsüz atlayan Major Milestone'da (Binbaşı Mihenktaşı) başkanları kurtarma görevini size emanet etti. Tek bir şartla:

Asla gizlenmeyi bırakma!

Gerek açılış müziğiyle, gerek grafiksel tasarımıyla, gerekse de absürd ve abartılı hikayesiyle Never Stop Sneakin' tam anlamıyla PS1'deki Metal Gear Solid'e selam çakıyor. Stealth oyunu sevmeyenlere stealth oyunlarını sevdirecek basitlikte kontrolleri ve hızlı aksiyonuyla Never Stop Sneaking 14.99 Dolar / 14.99 Euro'dan 14 Aralık 2017'de eShop'ta yerini aldı.

Gizlilik departmanının komutanı olan Major Milestone'un, amansız suçlu Amadeus Guildenstern'in elinde rehin tutulan tüm başkanları kurtarmak için mükemmel bir planı var. Fakat ilk olarak bir zaman makinesine ihtiyacımız olacak. Bunun için de pek çok uzmana ve teknolojiye. Tüm bu araştırmayı gözlerden uzak gerçekleştirmek için yeraltında gizli bir merkez kurulması gerekiyor. Tabi bu merkezleri kurmak için konunun uzmanlarına ihtiyaç var. O da ne? Pek çok teknolojik gelişme için ihtiyacımız olan uzmanlar Amadeus Guildenstern tarafından kaçırılmış. Bu noktada sorumluluk çevikliği ve sessizliği ile ün salmış olan ajana, yani bize düşüyor. 

Kurtarmamız gereken ve karşımıza çıkan karakterler, rehineler ve hikaye genel olarak parodi denilebilecek kadar absürd cinsten. #Spoiler# Bir görevde güvenlik sistemini kurmak için gerekli olan CD'yi bulmak için, başka bir görevde de tesisatçıyı kurtarmak için göreve atılıyorsunuz. #Spoiler sonu#. Kurtardığınız her rehile oynanabilir karakter olarak seçenekler arasına ekleniyor, ayrıca sadece kozmetik olsa da onlarca farklı silah seçeneği de bulunmakta. (Tabi ki bu silahlar da oyunun absürd çizgisinden şaşmıyor)

Gelelim kontrollere. Oyunda sadece tek tuş var, o da hareket etmenizi sağlıyor. İster sol analog ile, ister sağ analog ile, isterseniz de dokunmatik kontroller ile karakterinizi hareket ettiriyorsunuz. Eğer bir korumaya arkasından yanaşmayı başarabilirseniz korumayı bıçağınız ile sessizce etkisiz hale getiriyorsunuz. Korumaya yakalandığınız durumda ise eğer elinizde kurşununuz varsa bunu (otomatik olarak) kullanarak korumayı etkisiz hale getiriyorsunuz. Kurşun da yoksa sis bombası kullanarak tehlikeden uzaklaşmak için veya korumaları etkisiz hale getirmek için gerekli zamanı kazanıyorsunuz. Bunlardan hiçbirisi yoksa korumadan bir kurşun yiyoruz ve toplamda 3 adet olan canımızdan birini kaybediyoruz ve combo sayacımız sıfırlanıyor. Eğer bu 3 canın tamamı tükenirse görev başarız oluyor. Bölümlerde korumalar dışında güvenlik kameraları ve otomatik silahlar da var. Bunları etkisiz hale getirmek için EMP kullanabilir veya bunlardan gizlenerek görevleri tamamlayabiliyoruz. Bu bahsettiiğim kurşun, sis bombası ve EMP bombası sınırlı içerikler ve tükenebiliyor. 

Her bir görev birden çok bölümden oluşuyor. Başlarda 1-1, 1-2, 1-3 olmak üzere 3 bölümden oluşan görevler ilerleyen zamanlarda 9 bölüme kadar çıkıyor. Her 3 bölümde bir, bölüm sonu canavarı sizi bekliyor. Burada 4-5 farklı BSC tekrar tekrar kullanıldığı için ilerleyen zamanlarda biraz monotonlaşsa da her bir BSC için ayrı taktik kullanılması ve bölümlerin normal akışlarından farklı olması oyuna güzel bir renk getirmiş.

Her bir düşmanı etkisiz hale getirdiğimizde artan ve belirli bir süre içerisinde zamanla azalan combo sayacı ise ayrı bir element. Normalde MGS gibi gizlilik oyunlarında gizlenmek ve temkinli hareket etmen ana unsur iken, NSS'de hızlı hareket etme ve labirent gibi dizayn edilmiş bölümlerde combo sayacını düşürmeden tüm gizli nesneleri bulma ve kapıları açma asıl amacınız oluyor. 

NSS'nin grafiksel dizaynı 1998 yılında PS1'de çıkmış olan Metal Gear Solid'e çok benziyor. Yakın çekimlerde kendini belli eden kutumsu karakterler ve piksel piksel ayrıntılar oyunu itici yapmak bir yana, nostalji damarına oynuyor. Eğer siz de benim gibi üstten bakışlı stealth oyunlarından vazgeçemiyorsanız, NSS sizin radarınıza girmeyi hakeden bir oyun.

NSS'nin övdüğüm yanlarından birisi olan basit kontroller aynı zamanda eleştirdiğim noktalardan birisi de olacak. Çünkü kontroller basit değil, aşırı basit. Bir bilgisayarla iletişime geçmek için önünde beklemeniz yeterli, dolabı karıştırmak için de, sandıkları açmak için de. Yanı size labirentimsi bölümlerde en verimli yolu bulmak ve yakalanmadan tüm korumaları alt etmek kalıyor. Bu noktada görsel ve ses dizaynıyla yakaladığı MGS havasını yakalayamamış NSS. Çünkü MGS'deki gibi hesaplanmış hamleler, tuzaklar ve planlardansa, daha hızlı aksiyon ön planda.

14 Aralıkdan itibaren Nintendo Switch eShop'ta14.99 Dolar/14.99 Euro'danedinebileceğiniz Never Stop Sneaking, handheld modda, otobüste, metroda yakaladığınız kısa vakitlerde hemen açıp oynayabileceğiniz bir aksiyon-strateji oyunu. 

Artılar:

- Eğlenceli ve güldüren diyaloglar

- Stealth oyunlarında az rastlanan tempolu oynanış

- Çok basit kontroller

 

Eksiler:

- Biraz fazla basit kontroller

- Sınırlı sayıdaki Bölüm Sonu Düşmanı

- Meraklısı olmayanın ilgisini çekmeyecek grafikler

 

Puan: 7/10

Platform: Nintendo Switch (eShop)
Çıkış Tarihi: 14 Aralık 2017
Oyuncu Sayısı: 1
Tür: Aksiyon, Arcade, Strateji
Yayıncı: Humble Hearts
Yapımcı: Humble Hearts LLC

İnceleme kopyası için Humble Hearts'a Teşekkürler