İnceleme: Sparkle Unleashed

İnceleme: Sparkle Unleashed


Nintendo Switch’in büyüyen kütüphanesi pek çok büyük bütçeli, kapsamlı oyunla birlikte pek çok indie oyunu da kapsamakta. Bu indie oyunlarının bir kısmı da mobil oyunların portları veya yeniden tasarımları. Geçen 10 ayda bazı başarısız mobil oyun Nintendo’nun süzgecinden geçmeyi başarmış olsa da, pek çok mobil oyun geliştiricisi konsola oyun geliştirdiklerinin farkında olarak, yeni özellikler ve/veya modlarla ve kontrol seçenekleriyle bu oyunları konsolda oynamaya değer hale getirdiler. Nintendo Switch’in mobil yapısı ve dokunmatik ekranı da bu oyunların hem konsol hem de mobil olarak bulunabilecekleri bir platform olarak öne çıktı.

Nintendo Switch’in satış noktası ister evde büyük ekranda, istere dışarda, otobüste, cafede Zelda gibi, Skyrim gibi, Mario gibi devasa oyunları oynayabilecek olmanızdı. Peki bankada sıra beklerken 5 dakika açıp oynayacağınız eğlenceli bir oyun yok mu? Klasik Neo Geo oyunlarından mobil oyunlara pek çok seçenek mevcut. Ama siz de benim gibi klasik bilye fırlatma tarzı, 3 rengi eşleştirme odaklı bulmaca oyunlarını seviyorsanız, Neon Chrome, Jydge, Spellspire ve King Oddball gibi başarılı oyunlarını Nintendo Switch’e taşıyan 10tons’un son oyunu olan Sparkle: Unleashed’e bakmadan geçmeyin derim. Eğer ben renk körüyüm diyorsanız, sizin için tasarlanmış olan özel modla bu eğlenceli oyunu oynamanız mümkün.

3 Rengi eşleştirmeli bulmaca oyunu deyince akla ilke gelen oyunlardan birisi de Zuma serisi. 10tons’da bu türün oyun mekaniklerini gayet başarılı bir şekilde Sparkle serisine entegre etmiş. Bulmaca oyunlarında hikaye ve tema çok beklemesek de bu öğelerin bulunması daha sürükleyici bir tecrübe sunabiliyor. Spakle’nın müzikleri, seslendirmesi ve -yüzeysel de olsa- hikayesi bir bulmaca oyununa göre çok başarılı fakat sizin aklınızı başınızdan alacak seviyede değil. Zaten hiçbirimiz buraya epik bir hikaye için gelmedik.

Bu tarz oyunları daha önce oynamamışlar için özetlemem gerekirse, ekranda beliren yolda ilerleyen ardarda dizilmiş rengarenk bilyeleri 3 adet aynı renkte bilyeyi birleştirerek yok etmeye çalışıyoruz. Eğer ekrandaki bilyeler yolun sonundaki deliğe ulaşırsa oyunu kaybediyoruz.

Gelelim oyunun kendisine. Sparkle: Unleashed türünün gerektirdiği tüm oynanış mekaniklerini başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Benzer oyunların aksine, bilye fırlattığımız istasyon sabit pozisyonda değil, en altta sağa sola hareket edebiliyor fakat sadece yukarıya bilye fırlatıyor. Bu değişiklik zor durumlardan kurtulmaya çalışırken size daha çok seçenek sunuyor. Hikaye modu ve Survival olmak üzere iki oyun modu var. Hikaye modunda 108 farklı bölümde bilyelerimiz yolun sonuna ulaşmadan bize gönderilen tüm bilyeleri yok etmeye çalışıyoruz. Belirli sıklıklarla oyun haritasında anahtar bölümleri tamamlayarak, oyunun 18 farklı süper gücünden birisini aktif edebiliyoruz. Bu süper güçleri kullanmak içinse 3 ve 3’ün katı bir Combo yapmanız gerekiyor. Survival moda gelirsek, bölümde olabildiğince uzun süre hayatta kalmaya çalışıyoruz ve hayatta kaldığımız süreye bağlı olarak yıldızla ödüllendiriliyoruz. Bu yıldızlar ile de sonraki Survival bölümlerini açıyoruz. Zaten yüzlerce bölüm varken, hard ve nightmare zorlukları oyunun uzunluğunu oldukça arttırıyor.

Survival ve Hikaye modunda 100’den fazla bölüm sizi bekliyor. Ancak bu bölümler çeşitlilik konusunda biraz zayıf. Ardarda gelen bölümler bir iki değişiklik dışında birbirine çok benziyor. Bu da uzun oynayışlarda biraz sıkabiliyor. Combolar ile elde ettiğiniz ve geliştirdiğiniz süper güçler de eğlenceli olsa da bu tarzda daha önce kullanılmış mekanikler. Bu noktada oynanışı renklendirmek için iki özel bilye devreye giriyor. Bunlardan ilki kilitli bilye. Bu bilyeyi yok etmek için ilk önce kilidi açmanız gerekiyor. Bir diğer özel bilye de kaya bilye. Bu özel bilyeyi yok etmek için yakınında üçlü bir eşleştirme yapmanız gerekli. Ancak bu iki özellik de bölümlerde görmek istediğim kadar çok karşıma çıkmadı.

Kontroller mobil uyarlaması oyunlarda en çok çekindiğin konu olsa da, 10tons bu konuda çok tecrübeli. Hem Joy-Conlardaki analoglarla ve iki adet tuşla, hem de dokunmatik ekranla sağlam ve akıcı kontroller var.

Kısa süreli oyun kaçamaklarında ve fantastik rpg’lerden çıkmışa benzeyen dinlendirici müziği ile sakin oyun seanslarında Switch’inizde olduğuna sevineceğiniz Sparkle: Unleashed şüphesiz size güzel vakit geçirtecek fakat herhangi bir orijinallik sunma veya sürpriz yapma tasası olmadan yapacak bunu.

 

Artılar:

  • Beklentinin üzerindeki seslendirme ve müzikler
  • Kusursuz kontroller
  • Süper güçlerin stratejik olarak etkisi ve Combo sistemine anlam katması 

 

Eksiler:

  • Bölümlerdeki çeşitsizlik
  • Daha önce yapılmamış birşey denememesi

 

Puan

6.5/10

Platform: Nintendo Switch

Çıkış Tarihi: 25 Aralık 2017

Oyuncu Sayısı: 1

Tür: Bulmaca

Yayıncı: 10tons Ltd.

Yapımcı: 10tons Ltd.

 

*İnceleme kopyası için 10tons'a teşekkürler.