Super Mario Bros. Anime Filmini izlemek İçin Harika Nedenler

Super Mario Bros. Anime Filmini izlemek İçin Harika Nedenler


Sanırım pek çoğumuz Super Mario’nun bir anime filmine sahip olduğunu biliyordur. Epeydir bu yazıyı hazırlamak istiyordum. Super Mario Odyssey çıkışı ile birlikte oyunda gördüğüm bir iki ufak detay ve aşağı yukarı hazırlayacağım içeriğe çok benzer bir kaynak bulmak benim için tuz biber oldu.

Super Mario Bros.: The Great Mission to Rescue Princess Peach! (Sūpā Mario Burazāzu Pīchi-hime Kyushutsu Dai Sakusen!) Sadece Japonya’da çıkmış bir anime filmi. Senaryosunu Hideo Takayashi, Yönetmenliğini de Masami Hata üstlenmiş. 1986 yılında yayımlanmış olan film, oyunlarının kronolojisine bakarsak İlk Super Mario Bros. NES oyunu ile Super Mario Bros. 2 Arasına Denk geliyor. Belki de film ileride çıkacak olan oyunlara güzel bir referans olmuş olabilir. Hadi bir göz atalım!

Luigi’nin Tişörtü Sarı ve Şapkası Mavi!

Oyundaki orijinal yeşil rengi dışında Luigi sarı bir tişört ve mavi bir şapka takıyor. Yönetmenin bunu özellikle kardeşlerin kontrast uyumu olması için yaptığını düşünüyorum. Ayrıca Luigi’nin ilk defa Mario’dan daha uzun ve daha korkak olarak tasvir edildiği yer olduğunu söylemeden geçemicem.

Sonraki Çıkan Oyunlarda Görebileceğiniz Konseptler İçeriyor!

Mario’nun Bowser’ı Kuyruğundan tutup çevirip savurması (Super Mario 64), Nintendo’nun birçok oyununda kullandığı gemi (Çoğunlukla Sunken Ship olarak gözüksede, İlk olarak Super Mario Bros. 3) Ayrıca Mexican Mario’yu ilk defa Odyssey’de gördüğünüzü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En çok gözüme batanlar bunlar. Bunun dışında çokça öğeye rastlamak mümkün.

Bowser’ı Hiç Böyle Görmediniz!

Animenin bir kısmında kaçırılmalara doyamayan prensesimiz Bowser’den kurtulmak için ufak bir oyun oynuyor. Bowser’da kendini şekilden şekile sokuyor tabi.

Animede Bir Şarkının İçindeki Din Öğesi

Mario oyunlarına genel olarak baktığınızda herhangi bir din öğesi bulamazsınız. Fakat bu animenin bir şarkısı içinde şöyle bir satır geçiyor. “Like Adam’s love from long ago.” Tahminler sizin. Buna daha fazla açıklama yazma gereği duymuyorum.

Dişi Toad’lar?

Bunu çok fazla araştırmadım. Herhangi bir wiki sayfasında bununla ilgili bir bilgi görmesemde Toad’ların erkek olduğunu varsaymışımdır. Ama bu animedekiler dişi gözüküyor. Kardeşler biraz korkmuş gibi

Araya Sıkıştırılmış Ürün Reklamları

Anime akışını biraz bozuğunu düşündüğüm Mario Ramen ve Mario Sprinkles adlı iki tane ürünün reklamını görmek mümkün. Hazır yemekler o zamanda da popülermiş anlaşılan. Mario’nun Sprinkles’ı görünce prensesi kurtarmayı bile unutmasına şaşmamalı. Bende istiyorum!

Kimin Nesi Bu Prens Hal? Flower Kingdom da Neresi Oluyor?

Sanırım anime boyunca en ayar olduğum kısım burasıdır. Mario’nun bütün fedakarlıkları sonrası anime boyunca havlamaktan başka hiçbir şey yapmayan köpek görünümlü bir karakterin prense dönüşüp Peach’e daha yakın olmasını kaldıramadım.

Bütün bu öğelerle birlikte izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Türkçe çevirisi olmasa da İngilizce altyazı basitçe anlaşılıyor. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: http://www.roguesportal.com/8-most-wtf-moments-super-mario-bros-anime/