Splatoon 2 Rehberi

Splatoon 2 Rehberi


İÇERİK
- Giriş
- Silah Seçimi ve İyi Bir Şekilde Kullanma Taktikleri
-----Tabanca
-----Pompalı
-----Sniper
-----Çift Tabanca
-----Taramalı
-----Şemsiyeli
-----Badana Fırçası
-----Ressam Fırçası
-----Boya Kovası
- Oyun Modlarına Göre Taktikler
-----Turf Wars
-----Splat Zones
-----Rainmaker
-----Tower Control

GİRİŞ:
Şu zamana kadar çoğunuz bu oyunu oynadınız kabul, ancak hem konsolda Shooter oynamak zor olduğundan, hem de alışma süreci uzun olduğundan Splatooncuk ile aranızdaki sorunları halledememiş olabilirsiniz. Şimdi her şeyi ortaya dökme zamanı, unutmayın ilişkilerinizdeki sorunlar konuşulmalı yoksa ileride patlak verebilir.

İlk olarak beceremedim diye kenara attığınız oyunu alıp açmak ile başlayalım. Korkmayın, bu oyun beş dakikalık rastgele oluşturulmuş lobilerde oynanıyor, admin beceriksizsiniz diye sizi oyundan atamaz. Sesli chat izini olmayacağından da küfredemez kimse size. Birazdan "Oyuncu burada sürreal mi çalışmış", "Salvador Dali de Inkboylar gibi faşist olmuş mu", "En iyi Türk Splatooncu Yüksel Arslan mı, Abidin Dino mu" sorularının cevabını vereceğim, kaçırmayın bunları. Önümüzde son zamanların en özgün takım tabanlı Shooter'ı duruyor yahu, hiç küslük olur mu?


SİLAH SEÇİMİ:
Belki sizin köyde belinde tüfek olmadan gezene adam demiyorlar ancak Splatoon 2'de bu tarz kanunsuzluklara yer yok, önce biraz seviye atlayın, sonrasında Inkpolis vatandaşları zaten size güzel taksit imkanları ve Master Card'a indirim sunarak yasal yoldan silah verecektir. Silahcıya gidip bana bir taramalı tüfek demeniz yeterli(Oyunda herhangi bir mikro ödeme yok, tamamen dalga amaçlı yazdım).

Başlangıçta herkes gibi siz de minik tabancanızı alacaksınız. Bu tabanca ile önünüze gelenin üstüne boya attırmanız yeterli. Bol bol yüzün, yaz kış fark etmez, boşuna mürekkep balığı değilsiniz. Bir boyama, biraz yüzme, bir boyama, biraz yüzme yapsanız yeterli. Özel hareketinizde sürekli gözünüz olsun, özel hareketiniz doluyken ölmeyin. Eğer sizin bölümünüz boyalı ise karşı tarafa geçmek için uzun sıçrayışı kullanın(X tuşu). Hareket sensöründen de destek alın, bazen analog yetmeyebilir Birisini arkadan yakalarsanız da sıkın kafasına. Yakalayamazsanız da illa öldüreceğim diye tutturmayın, Turf Wars'da öldürmekten çok boyamak önemli.

Eğer yeterince level atladıysanız silah seçimine geçebiliriz.Normal Tabancalar: 
Açıkçası bu tabancaları, çok güzel bir özel hareket ya da yedek silaha sahip değilse kullanacağınızı sanmıyorum. Fırçalıların dibine girmeden, Snipercılarınsa dibine girerek ve bol bol yüzüp sağı solu boyayarak belki iş yapabilirsiniz.

Pompalı Tabancalar:
Pompalı dediğime bakmayın, sniper'ın daha küçük menzilli versiyonundan bahsediyorum. Dimdik sıkıp yol boyu yüzüp, tekrar dimdik sıkırak ilerlerseniz mermi döngüsünü ayarlayabilirsiniz. Kimse sizin dibinize girmeden, kimsenin dibine girmeyin uzak takılın. Birisi yanınıza yaklaşırsa da artık iş reflekslerinize kalmıştır, tek mermide indirmelisiniz, hadi rakip kazmaysa sizi indirmezse, ikinci mermi de ama üçüncüyü beklemez kimse.

Sniperlar:
Uzun yükleme süreleri olmasına rağmen, uzaktaki adama tuttuğunuzda üstünde çarpı işareti görürseniz saniye bekletmeden vurarak o adamı eşekler cennetine göndermiş olursunuz. Pompalıdaki gibi sık, yüz, sık, yüz taktiği işe yarar. Dar alanlarda çok dolaşmamaya çalışın, güzel görüş açıları yakalayın. Yakınınıza birisi gelirse ve ateş etmeye başlamışsa, yüzerek kaçın. Ateş etmediyse belki refleksleriniz sizi kurtarabilir. Bu silah türünün özel yeteneği çoğunlukla ışın silahı oluyor(burdan bir vuruyorsun haritanın diğer tarafından çıkıyor silahı, kullanışsız ve yavaş) ve ikisi birleşince de hiç güzel bir kombinasyon olmuyor, bu nedenle yakına hasar veren bir özel hareket tercih etmenizi öneririm.

Çift Tabanca:
Oyunun en hızlı silahları genelde bunlar oluyor. Takla atmayı kaparsanız güzel şeyler yapabilirsiniz. Ancak kodum mu indirir miyim derseniz indiremezsiniz. Dibine girdiğiniz bir kişiyi hızınız sayesinde birebirde 3-4 saniyede indirebilmeniz mümkün tabii ki.

Taramalı Tüfekler:
Yükleyip bırakma mantığında çalışan bu tüfekler biraz fazla yavaş ve online'da işlevsiz ancak takım arkadaşlarınızın dibinden ayrılmazsanız belki birazcık şansınız olur.

Şemsiyeli Silahlar:
Bu silahların esprisi arada bir şemsiye çıkarması ve bu şemsiyenin ateşlendiğinde rakibin boyalarına engel olması. Çok işlevsel değiller, taramalı tüfekle aynı taktiği kullanabilirsiniz.

Badana Fırçası:
Bu silah analog kullanmayı beceremeyenlerin bir numaralı tercihi oluyor genelde. Tek dezavantajı yüzmek için geri gitmeniz gerektiğinden boya doldurma işleminin zaman kaybettiriyor olması. Silahın taktiği çok basit; rakip sizi görmüşse ve uzaktaysa rambo gibi üstüne üstüne gitmeyin. Sağdan, soldan, arkadan yakaladığınız adamı zaten fırçanızı sürerek ezersiniz. Önünüzde ve size yakınsa yapmanız gereken şeyde küçük küçük dokunuşlarla fırçayı hızlı hızlı yere vurup rakibin üstüne üstüne boya attırmak, eğer yeterince yakınsanız rakibin boyalarını bastıracağınız gibi rakibi boyanızla ezersiniz de. Tekrar uyarıyorum sakın rakip sizi görmüşken aman yetişirim diyip üstüne sürmeyin, amatörler belki yiyebilir ancak adam akıllı oyuncuların yemesi çok zor, kafanıza indirirler.

Boya Fırçası:
Badana fırçasının küçük ve daha hızlı versiyonu. Obsesifseniz ve şurası boşluk kaldı boyamadan geçemem diyorsanız zor bir silah, ancak badama fırçasındaki attırma hareketini bolca kullanıyorsanız, bu fırça çok daha büyük ve seri atışlar yapmaktadır. Seçim sizin yani.

Boya Kovası:
Pompalının manuel versiyonu, mahallelerde nineler balkondan su dolu kova dökerler ya ses yapan çocuklara onun gibi bir şey.

OYUN MODLARINA GÖRE TAKTİKLER:

"Oyunun en güzel kısmı sürekli iyi çocukların kazanması, siz kaybetseniz de rakip takımda kendi Switch'in de iyi takım olduğunu gördüğü için daima iyilik kazanıyor"
Turf Wars:
Oyunda 10 level'a gelene kadar girebileceğiniz tek karşılaşma modu Turf Wars. Amacı zaten fark etmişsiniz, Haritayı en çok boyayan kazanıyor. Öldürmeye çok takılmadan orantılı bir şekilde yüzmeniz ve ateş etmeniz yeterli. Bol bol yüzün bol bol sıkın.Splat Zones:
Bu modda amaç basit, kare ile çevrili alanı boyayıp süre sıfıra gelene kadar koruyoruz.

Eğer orta alanı ele geçirdiyseniz yapmanız gerek ilk şey; ALANI TERK ETMEK. Rakip takımın yüzerek gelmesini engellemek amacıyla karenin etrafındaki yüzüş yollarını boyamaya başlayın. Alanın içindeyken ölürseniz, leşinizden fışkıran rakip boyalar alanı kaybetmenize neden olur. İçeriyi savunacaksanız bile alanın dışından savunun.

Eğer rakip takım alanı ele geçirdiyse; Rambo misali karenin içine girip önünüze gelene sıkmaya çalışmayın. Ölürseniz boyamaya çalıştığınız yerler cesedinizden fışkıran boya ile tekrar kaplanır, bok uğruna gidersiniz. Böyle bir durumda, süre bolsa rakibin size ateş edemeyeceği yerleri boyayarak özel hareketinizi doldurun ve alanın olabildiğince ortasına gidip özel hareketinizi kullanın, minimum bir kişiyi öldürürseniz, kare zaten otomatik sizin olur. Eğer ki süreniz az kalmışsa(10 saniyeden az); pek yapabileceğiniz bir şey yok, herkes orta alana bomba boya ne varsa sallarsa belki çevirirsiniz.Rainmaker:
Rainmaker modunda orta alanda bulunan Rainmaker itemini alıp rakip takımın tümseğine bırakmamız gerekiyor. Öyle bir mod ki bu mod, ayık olmazsanız saniyeler içinde postalanabilirsiniz.

İlk olarak yapacağımız şey rainmaker'ı almaya çalışmak. Rainmaker'ı almak da çok kolay değil tabi, etrafında koruyucu bir su baloncuğu var ve kendi boyanızla boyayarak patlamanız gerekiyor. Bu durumda iki seçenek oluyor:

1- İki takım da varıyla yoğuyla sıkar, çok boyayan taraf kazanır, diğerleri patlamada ölür. Eğer ki olay yerine vardığınızda bu durumun olmasına bir kaç saniye kaldığını fark etmişseniz ve rakip takım öndeyse direk KAÇIN. Baloncuğun dibinde kalırsanız ölürsünüz.

2- İki takımda haldur huldur baloncuğa boya sıkarken, kurnazın biri rainmaker'a sıkmayı bırakır, etrafından dolanır ve size sıkar. Siz de grupça hakkın rahmetine kavuştuğunuz için cenazenizin kaldırıldığı sırada rakip çoktan rainmaker baloncuğunu patlatmış olur. Bu gibi bir durumda yapmanız gereken şey şu; bu kurnaz siz olun.

Peki rainmaker'ı aldık diyelim, şimdi ne yapacağız? Takım olacağız. Arkadaşlar elinizde iki saat şarj edemeyen bir yağmur yağdırıcı ile önünüze geleni indirmeyi beklemeyin. Takım arkadaşlarınızın önden gidip herkesi indirmesi ve size yüzme yolu ayarlaması gerekli. Siz de yol açmak için bol bol sıkmalısınız. Pusuda bekleyenler illa olacaktır, ayık olun. Eğer takım oyununu adam akıllı yaparsanız oyun saniyesinde biter, alt tarafı badanacı yolu boyayacak, silahcılar etrafı temizleyip, tümsekleri boyayacak, rainmakerla kalan kişi de yüzücek. Takım arkadaşlarınız angutsa, bırakın rainmaker'ı onlar alsın, siz de yolu boyayın.

Rakip takım rainmaker'ı alırsa da. Rainmaker'ın arkasına geçin(genelde en arkada rainmakercı kalır) ve indirin, zaman kazanırsınız. Ya da kimsenin boyamacağı bir yere gidip pusun.

Tower Control:
Bu modda yapmamız gereken şey, hareketli kulenin üstüne çıkıp rakip takımın merkezine gidene kadar orada kalmak.

Genelde sorun şu oluyor; kulenin üstüne çıkan kişi keklik gibi avlanıyor. Malum etraf düşmanla çevrili, ortada kalıyorsunuz. En basit güvence olarak şunu yapabilirsiniz; ortadaki direğin arkasına geçip(rakibin bakış açısına göre arkası, vücudunuzu boyaya sokun. Bu sizi rakip filli boyaları üstünüze attırırken korumaz ancak gizler, sniperlara karşı şansınız artar. Eğer ki kuleden inerseniz ve kule de kimse yoksa, kule ilerlemez. Takım arkadaşlarınız iş yapıyorsa, kulenin etrafını gözetlesinler de kimse tırmanmasın. Ee, yukarıda takım arkadaşınız varsa da siz gözetleyin, yanına çıkıp beraber ölmeyin.

KULEYİ ELDE TUTMANIN KANLI YOLU: Bir keresinde şöyle bir saldırıya denk geldim. Azıcık refleksiniz varsa ölümcül olabilir; bütün takımın kulenin üstüne çıkması! Ölen öldüğü anda uzun sıçrayışla takım arkadaşlarının yanına geri sıçrasın. Böylelikle rakip aynı anda dördünüzü de öldürmezse kule sürekli sizin kalacaktır.

Tabi elde tutmaktan bahsettik, bir de geri almaktan bahsetmek lazım. Görüş açısı güzel bir yerden kulenin üstünü taramak en klasik yöntem. Eğer fırçacıysanız, kulenin dibine girip yukarı boya sıçrattığınızda da süpriz öldürüşler yapabilirsiniz(bazen süpriz katliam da olabilir bu). Rakibin bakmadığı yönden yüzüp, kuleye çıkmak ve arkasından vurmak da etkili bir yöntem ama hızlı olmak şart.

Yazacaklarım bu kadar. Eksik bir yer veya unuttuğum bir şey varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Salmon Run'dan bahsetmedim(Plazanın sol tarafında belirli saatlerde açılan kapıdan girerek bu moda erişebilirsiniz), Co-op olduğu için belirli bir pratik sonrasında çoğunuz yapabilirsiniz zaten. 

10 ay
Kin Dred
Çok harikabir rehber olmuş çok teşekkürler
2 kişi beğendi