Variety Kit : Nintendo Labo'ya Derinlemesine Bir Bakış (1)

Variety Kit : Nintendo Labo'ya Derinlemesine Bir Bakış (1)


Nintendo'nun süpriz bir şekilde çocuklar ve kalpte çocuk olanlar için duyurduğu Nintendo Labo ile ilgili ayrıntılar gelmeye başladı. New York'ta çocuklu aileler için yapılan etkinlikten sonra her bir Labo Setin (Toy-Con) ayrıntılı Videoları yayındandı. Görünüşe göre Nintendo sadece 'karton göndermenin' çok daha ötesine gitmiş, her bir sette pek çok özellik ve derin oyun öğeleri de var. Ilk olarak yayınlanan iki set olan ilki olan Variety Kit'e daha yakından bir bakalım.

Toy-Con 01 Variety Kit

Bu set 5 farklı proje barındırıyor. Bunlar RC Car, 

     Toy-Con RC Car

Bu projede Joy-Con'ların HD Rumble özelliği sayesinde titreşim kaynaklı hareket sağlanıyor. Açıkcası Switch ve Joy-con'ların rolleri biraz değişiyor ve bu sefer Nintendo Switch ile Joy-Conları kontrol ediyoruz. Nintendo Switch ekranında ek kontroller için ekstra bir ekran da bulunuyor. Bu ekranda ise Joy-Conların titreşim frekansını ayarlayabiliyoruz ve hatta Sağ Joy-Con'daki kızılötesi kamera sayesinde arabanın önünü görebiliyoruz. Kızılötesi kamera sayesinde karanlıkta dahi bu kamera ile objeleri ayırt edebiliyor, kutudan çıkan işaretleri görebiliyoruz. Bunun yanında bazı kostümizasyon öğeleri de var. Bu ekstra parçalar ile RC Car'larımız sumo güreşini ve Robot Wars'ı andıran bir moda bürünüyor ve 2 kişi kapışmanıza olanak sağlıyor.

     Toy-Con Fishing Rod

Bu projede kendimiz yaptığımız bir oltayı Switch ekranı aracılığıyla ekrana, pardon okyanusa, daldırıyoruz. Oltayı sağa sola her oynatışınız aynen ekrana yansıyor, bu tamamen Joy-Con'un hareket algılama sensörleri sayesinde oluyor. Bu Toy-Con'da okyanusun derinlerine gidip pek çok balık yakalayabiliyor, bu balıkları akvaryumunuzda sergileyebiliyorsunuz. Ayrıca kendi balığınızı tasarlama modu da var.

     Toy-Con House

Aranızda Tamagotchi seven var mı? Hepimizin hayatına girmiştir bu ufacık cihazda yaşayan, besleyip oyun oynadığınız minik dijital yaratık. Bu proje de neredeyse Tamagotchi'nin yeniden hayat bulmusş hali. Kendi inşa ettiğiniz karton evin ön yüzüne Nintendo Switch'i yerleştiriyorsunuz. Ve evin 4 bir yanında bulunan portlara, soketleri yerleştirerek farklı modlar, farklı oyunlar ve aktivitelere erişebiliyorsunuz. Bunu yaparken de size tatlı mı tatlı bir canlı eşlik ediyor. Soketleri farklı portlara takmak ve farkli kombinazyonlarda kullanmak farkı efektler ve oyunlar ortaya çıkartıyor. Bowling, Mine Kart Racing gibi oyunlar bu kısa videoda karşımıza çıkanlardan.

     Toy-Con Motorbike

Benim bu sette en ilgimi çeken projelerden birisi bu. Ama aklımda sadece bir demo olarak mı kalacak yoksa oyun içerecek mi sorusu vardı. Cevabı ise bizi mutlu edecek cinsten. Kendi inşa ettiğimiz motorsiklet selesi ile gaz vermek, fren yapmak, yön değiştirmek tamamen doğal bir şekilde, normal hayatta olduğu gibi oluyor. Hatta Mario Kart gibi drift yapma dahi var. İlk olarak balon toplama modu var, daha sonra da Grand Prix yarışlarına katılabiliyorunuz. Bunun yanında bölüm oluşturma modu da üzerinde uğraşılmış bir moda benziyor. IR kamerayu kullanarak bir objeyi scan edip haritamızın coğrafi yapısını belirleyebiliyoruz ve Mini Bike modülünü havada harelet ettirerek kendi pistinizi oluşturabilirsiniz. Hava durumu, günün vakti, yokuş dikliği, su seviyesi gibi pek çok şeyi değiştirebiliyorsunuz. 

     Toy-Con Piano

Bu setin en yaratıcı projesi olduğu kesin. Kendi inşa ettiğiniz karton bir piyanodan ses çıkması çok ilginç olsa gerek. Sadece bu bile etkileyici iken soketler yardımıyla seslerin değiştirilebilmesi, akustik mod ile HD Rumble ile müzik yapılabilmesi, Recording Studio'da Envelope-Reverb-Oktav gibi özelliklerin değiştirilmesi ve hatta bir kağıt parçasını keserek kendi dalga formunuzu sisteme yükleyebilmeniz, bu projenin sonsuz alternatiflere açık olduğunu gösteriyor. Ritim kartları ile ve kendi melodinizin üzerine çalabilmeniz sayesinde bu minik piyano ile basit te olsa çok yaratıcı işler çıkabilir.

En önemlisi ise bu setlerin tamamen sizin tarafınızdan yapılıyor olması ve yaratıcılığı destekliyor ve geliştirilmeye açık olmasi.. Bu da STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) adı verilen eğitim sisteminin bir parçası olan Labo'yu daha da değerli kılıyor. 

Steam için kaynak: Kaynak1 Kaynak2 Kaynak3

     Toy-Con 01 Video

 

Nintendo Labo : labo.nintendo.com