Robot Kit : Nintendo Labo'ya Derinlemesine Bir Bakış (2)

Robot Kit : Nintendo Labo'ya Derinlemesine Bir Bakış (2)


Nintendo'nun süpriz bir şekilde çocuklar ve kalpte çocuk olanlar için duyurduğu Nintendo Labo ile ilgili ayrıntılar gelmeye başladı. New York'ta çocuklu aileler için yapılan etkinlikten sonra her bir Labo Setin (Toy-Con) ayrıntılı videoları yayındandı. Görünüşe göre Nintendo sadece 'karton göndermenin' çok daha ötesine gitmiş, her bir sette pek çok özellik ve derin oyun öğeleri de var. Yayınlanan iki set olan ikincisi olan Robot Kit'e daha yakından bir bakalım.

Toy-Con 02 Robot Kit

Robot Kit Nintendo Labo'daki en karmaşık proje. Bu nedenle de bu set tek parça olarak satılıyor. Ön bakış etkinliğine gidenlerin söylediği kadarıya daha basit projelerin yapılması dahi saatler sürebiliyor ve bu çok daha karmaşık bir set.

Yıllar önce Miyamoto'nun Wii U için demosunu yaptığı Project Giant Robot, Labo'da hayat buluyor. Robot projesi bir adet sırt çantası benzeri ekipman (main body), bir adet kafa seti (visor), ayaklara ve ellere takılan aparatlardan oluşuyor. Diğer kitlerin aksine Robot Kit Nintendo Switch TV'ye bağlıyken (veya Table Top modda iken) oynanıyor. Robot kıyafetini giydiğinizde yaptığınız her hareket ekrandaki Robot'a yansıyor. Siz sağa eğilirseniz o da sağa eğiliyor, siz yumruk atarsanız o da yumruk atıyor, siz yururseniz o da yürüyor. Yani Robot'ü yönetmiyorsunuz, Robot'un ta kendisi oluyorsunuz. Kollarınızı yana açarsanız uçuş moduna geçiyor, eğilirseniz de tank moduna geçiyorsunuz, Kafa aparatını gözünüze indiriseniz de birinci kişi görüşüne geçiyorsunuz. (Kalpte çocuk olanların heyecanını hisseder gibiyim).

Binaları, arbaları ve UFOları(?) yok ederek en yüksek skoru elde etmeye çalışıyoruz. Neyse ki korktuğum gibi olmadı. Yani Robot Kit'in oyunu sadece sağa sola yumruk atıp binaları yıkmaktan ibaret değil. Kendinizi Robot hissedeceğiniz pek çok bölüm var ve yeni yetenekler keşfedip, sahip olduğunuz yetenekleri geliştirebiliyorsunuz. 

Robot Kitteki slotlarla ve bu slotlara eklemeler yaparak robotunuzu kostümize edebiliyorsunuz. Rengini değiştirebiliyor, yeni araçlar ekleyebiliyorsunuz.

Ve büyük duyuru! Eğer iki adet Toy-Con Robot seti var ise kendi inşa ettiğiniz, geliştirdiğiniz ve kişiselleştirdiğiniz robotlarız ile iki kişilik dövüşler yapabiliyorsunuz.

En önemlisi ise bu setlerin tamamen sizin tarafınızdan yapılıyor olması ve yaratıcılığı destekliyor ve geliştirilmeye açık olmasi.. Bu da STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) adı verilen eğitim sisteminin bir parçası olan Labo'yu daha da değerli kılıyor. 

Steam için kaynak: Kaynak1 Kaynak2 Kaynak3

     Toy-Con 01 Video

Nintendo Labo : labo.nintendo.com