İnceleme: Twin Robots Ultimate Edition

İnceleme: Twin Robots Ultimate Edition


Co-op modunun oyunları daha eğlenceli yaptığı, süresini uzattığı ve kimi zaman daha çekilebilir kıldığını düşünüyorum. Kimi zaman en uzak durduğum oyunları bile birileriyle oynayınca başından kalkamadığım zamanlar olmuştu. Hal böyleyken Switch’in her zaman her yerde tek konsolla multiplayer keyfi sunma özelliği benim için en çığır açan özelliklerden biri.

Twin Robots, iki robot kardeş Watt ve Volt’un fabrikadan ezilmeden paçayı kurtarmaya çalışmasını konu alan, tek kişi oynayabileceğiniz ancak co-op odaklı bir 2.5D platform oyunu. Her bölümün başında kardeşlerden birini ezilmekten kurtarmak için bölümün ortalarında bir yerlerde olan durdurma tuşunu aramaya koşuyorsunuz. İkizi kurtardıktan sonra o da bölüme başlayabiliyor. İkiz bölüme başladığında zeminden robotların pilini şarj etmek için enerji toplayabiliyorsunuz. Bölümü bitirmek için bölüm sonundaki çıkış kapısını kendi enerjinizle şarj etmeniz gerekiyor. İki robotun pili çıkış kapısını açmaya yetecek seviyedeyse bölümü bitirebiliyorsunuz. Sadece kendinizi ve kapıyı değil, kardeşiniz zor duruma düşerse enerjinizi paylaşarak onu kurtarabilirsiniz, hem de kablosuz. Bunun dışında bir de platform oyunlarında gereksiz şeyler toplamayı sevenler için bölüm içlerinde saklı piller bulunuyor.

Oyun ne yazık ki biraz kısa ve pek zorlayıcı değil, platform türüne giriş oyunu gibi düşünebiliriz. Hızlı ve akıcı olması gereken yerlerde bazen size asansör bekleterek hızınızı kesebiliyor. İki robotla birden oynamak zorunda olduğunuz için eğer tek başınıza oynarsanız her bölümü üst üste iki kere oynamış olacaksınız. Bu nedenle tek başınıza oynamayı düşünüyorsanız oyunun kendini tekrar edeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Yani aslında iki kişi oynasın diye yapılmış ama sonra yalnızların kalbini daha çok kırmamak için bir şekilde tek başında da oynanabilmesini sağlamışlar gibi. Oyunun kendini tekrar etmesinden söz açmışken, ilk bölümden son bölüme kadar tema değişmeyecek. Bir dünyamız var, o da fabrika.

Switch’de “Ultimate Edition” sürümü ile gelen yenilikler arasında elden geçirilmiş grafikler, Pro Controller desteği, baştan aşağı değiştirilmiş soundtrack var. Önceki sürümlerde 28 olan bölüm sayısı 40 bölüme çıkarılarak oyuna neredeyse yarısı kadar bölüm eklenmiş.

Haftasonu yapacak bir şey bulamadıysanız, oyun tecrübesi az olan eşinizle dostunuzla beraber oyun oynamak istiyorsanız bir kişi tarafından yapılmış Twin Robots’a bir şans verebilirsiniz.

6.5/10

İnceleme kopyası için Ratalaika Games'e teşekkürler.

Fiyat £7.99/$7.99