İnceleme: NORTH

İnceleme: NORTH


Kalıplaşmış oyun yapılarından ve standart oynanışlardan çıkmaya çalışan birçok indie yapımla karşılaşıyoruz. Ufak yapımcıların sektörün büyükleri kadar ticari kaygıları olmadığı için bizlere farklı tecrübeler sunmak amacıyla oyunlarında istedikleri gibi denemeler yapabiliyor. Bu oyunların bir kısmı tamamen oynanışa odaklanırken bir kısmı da oynanışı adeta bir kenara atarak bir mesaj verme, bir şeyler anlatma kaygısı içine düşüyor. North ikinci kategoriye düşen oyunlardan biri.

Hikayenin ana karakteri güneyden kaçarak kuzeye sığınma talebinde bulunan bir göçmen. Hedefiniz sığınma talebini kabul ettirip beyefendiyi rahata kavuşturmak. Fakat bu hiç de kolay değil. Kuzeyde yaşayanların tipleri, dilleri, gelenekleri, kuralları geldiği bataklıktan çok farklı. O nedenle önce yaşadığı topluma uyum sağlamak zorunda. Bunu yaparken bir yandan da gözlemlerini memleketindeki kız kardeşine mektup yazarak anlatmaya çalışıyor. Mektupları ekrandaki zarf simgesini gördükten sonra size en yakın posta kutusundan gönderebiliyorsunuz. Simgeyi her gördüğünüzde mektubu göndermenizi tavsiye ederim çünkü yapmanız gereken şeyleri öğrenmenin tek yolu bu. Oyunda hiçbir menü yok, bir tane ipucu dahi yok. Gerçekten de hiç bilmediğiniz bir yere atılmış gibisiniz yani.

Yazdığınız mektuplar oldukça karamsar başlıyor. Kardeşinize yaşadığınız evin ne kadar kötü olduğunu, sorunlu ev arkadaşlarınızı, iş yerindeki zorlu çalışma koşullarını, kuzeylilerin sizlere nasıl baktıklarını, orada saçma bulduğunuz şeyleri birer birer yazıyorsunuz. Oyunda ilerledikçe mektuplar size “yağmurdan kaçarken doluya tutulduk” havasını vermeye çalışıyor. 20-30 dakikalık bir oynanış süresi olduğundan sonunu söylemek istemiyorum fakat oyunda gördüğünüz o kadar şeyden sonra sonunda güleceğinizin garantisini verebilirim.

Kısa film tadındaki oyunumuzun portu pek de iyi yapılmamış. Renk paleti daha koyu ve bu sebeple bazen gitmeniz gereken kapı, yokuş vb. yerleri göremeyebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda ilerlemeyi engelleyecek iki bug ile karşılaştım. Oynanıştaki bir diğer sıkıntı da nereye baktığımızın belli olmaması. Örneğin yerde bir nesne var ama onu incelemek için kafayı oraya çevirip bakmak yeterli olmuyor, sağ analogu iyice bir kurcalayıp ekranda komutun belirdiğini görmek gerekiyor. Büyük ihtimalle hedef göstergesi çok küçük bir aralıkta çalışıyor.

North, göçmen simülatörü olmaya çalışıp bazı noktalara parmak basarak sosyal mesaj verme çabasına girmiş, ancak günün sonunda çerez parası kadar olan fiyatını bile hak edememiş bir yapım.

3/10

Fiyat: $2.99/£2.69

İnceleme kopyası için Sometimes You'ya teşekkürler.