İnceleme: One Eyed Kutkh

İnceleme: One Eyed Kutkh


Efsaneler, halk hikayeleri ve çeşitli kültürlerden öğelerin video oyunlarına yedirilmesi her zaman o oyunu benim için daha ilgi çekici hale getirmiştir. Normalde aklınıza gelip de araştırmayacağınız şehirleri, insanları, kültürleri oyunlar sayesinde tanımış oluyor, hatta bazen tanımak yetmiyor, gidip onlar hakkında daha çok şey araştırmak istiyorsunuz. Oyunun bu etkiyi yaratması için ilgi çekici bir yapım olması gerekiyor. Açıkçası vasatın altında bir oyuna ne kadar gönderme koyarsanız koyun, insanların dikkatini çekmeyebiliyor.

One eyed Kutkh, başta kukla şovu olarak düşünülmüş ancak daha sonra oyuna çevrilmiş bir yapım. Oyunda Kuzeydoğu Rusya yerlilerinin halk hikayelerinden birçok motifle karşılaşıyoruz. Bunlardan en önemlisi oyuna da adını veren Kutkh. Kuzgun olarak tasvir edilen Kutkh kimi hikayelerde yaratılışta önemli rol oynayan bir figür, kimi hikayelerde bir şaman olarak karşınıza çıkarken, oyunumuzda uzay gemisini düşüren zavallı bir pilot olarak karşınıza çıkıyor. Amacınız geminizin sağa sola saçılan parçalarını toplayıp tekrardan uçuşa hazır hale getirmek. Uzay yolculuğunuza devam etmek için bilinmedik diyarlardan geçecek, Güneş ve Ay’ı kandırmaya çalışacak kadar ileri gideceksiniz.

Point&Click adventure türünde olan oyun harika, cıvıl cıvıl görselleri ve anlatımıyla Amanita Design’ın yapımlarına kafa tutabilecek kalitede. Ancak şöyle bir sorun var; Point&Click diyoruz da, bunun point kısmı yok, sadece tıklaması var. Karakterimizi yönetip ilgili eşyanın yanına geldiğinde o eşya ile etkileşime geçebiliyoruz, adeta bir çizgifilmin her sahnesini tek tek elimizle ileri sarmak gibi. Bulmaca anlamında da pek bir zorluk yok, genelde çok basit eşleştirme bulmacalarıyla işinizi hallediyorsunuz.

Basitliğini bir kenara bırakırsak oyunun tek kötü yanı bir solukta bitmesi. Hani bir oturuşta falan da değil, bir solukta bitiyor oyun ciddi ciddi. Ben 25 dakika civarında bir sürede bitirdim. Oynarken o kadar kendimi kaptırmışım ki  inceleme için ekran görüntüsü almayı unutmuşum, onu farkedince açıp tekrar oynadım.

One Eyed Kutkh sanatsal oyunları seviyorsanız mutlaka fırsat vermeniz gereken bir oyun. Özellikle düşük fiyatını da göz önünde bulundurursak interaktif animasyon olarak denenebilir, küçük kardeşe, çocuğa, yeğene oynatılabilir. Şimdiki neslin tablet çocuklarını Switch’e alıştırmak için güzel bir seçenek olabilir. Konusu açılmışken belirtelim, handheld modda dokunmatik ekran desteği olan oyunun TV dahil hiçbir modunda Pro Controller desteği bulunmuyor. Ya elde dokunmatik olarak, ya da istediğiniz herhangi bir modda joyconlarla oynamalısınız.

7/10

Fiyat: $4.99/£4.49

İnceleme kopyası için Sometimes You'ya teşekkürler