İnceleme: Toki Tori 2+

İnceleme: Toki Tori 2+


Toki Tori Nasil Bir Oyun?

Toki Tori şirin mi şirin bir tavuğu kontrol ettiğiniz tatlı bir oyun. Orijinal olarak 2013’te Wii U’ya çıkmış olan oyunda sadece iki adet aksiyon yapabiliyorsunuz. Bunlar ses çıkartmak ve yere vurmak. Müzikleri, renkli ortamı ve tatlı karakterleri ile..….ve burada duruyorum. Toki Tori 2+’ın tatlı mı tatlı bu görselliğin altında metroidvania öğeleri içeren zorlu mu zorlu bir bulmaca oyunu yatıyor. Bu bulmacaların zorluğu ve yaratıcılığı da yapabildiğiniz hareketlerin ve etkilerin sınırlı olmasından kaynaklanıyor. Yani elinizdeki bu 2 hareketle (ses çıkartmak ve yere vurmak) onlarca farklı bulmaca çözüyorsunuz. Bunun için de yaratıcı ve farklı düşünmek gerekiyor. Toki Tori 2+’ın yeni getirdiği öğelerden birisi de metroidvania öğeleri. İlk oyunun lineer ilerleyişinin aksine Toki Tori 2+ çok daha açık ve özgür bir ilerleyiş sunuyor.

Ne kadar mı açık?

Çok açık, hatta bazı oyunculara göre fazla açık bile gelebilir. Oyuna başladığınız andan itibaren oyunun adının bulunduğu ekran dışında herhangi bir yazı görmüyorsunuz. Amacınız, gitmeniz gereken yön, oyun dünyasıyla iletişiminiz tamamen yazısız ve doğal olarak gelişiyor. Ses çıkararak neler yapabileceğinizi, yere vurarak neleri etkileyebileceğinizi hep deneyerek buluyorsunuz. Sırf bu yapısı nedeniyle bile bulmaca oyunu severlere öneriyorum bu oyunu. Bakın platform demiyorum, bulmaca diyorum. Oyun her ne kadar bulmaca-platform gibi dursa da bulmaca öğeleri çok daha ön planda. Bu nedenle biraz daha aksiyon içeren bir oyun arayanlar hayal kırıklığına uğrayabilir.

Şarkılar

Tavuğumuzun en önemli silahlarından birisi de ses çıkararak oluşturduğu şarkılar. Ses çıkarma tuşuna kısa basınca ve uzun basında farklı notalarda ses çıkarıyor tavuk. Bu ses ve şarkılarla düşmanları kendimize çekmek gibi basit işlemler ile başlayan ve git gide karmaşıklaşan özellikler kullanıyoruz. Bir nevi Ocarina of Time’da Link’in yeni şarkılar öğrenmesi gibi biz de ilerledikçe yeni şarkılar öğrenip çevremizi daha farklı etkilemenin yollarını buluyoruz.

Metroidvania Öğeleri

Oyunda ilerlemek ve yeni özellikler kazanmaya da farklı bir yönden yaklaşılmış. Klasik metroidvanialardaki gibi yeni özelikler kazanıp daha önce açılamayan kapıların açılması, ulaşılamayan yerlerin ulaşılmasındansa, oyun size zaten sahip olduğunuz özellikleri zamanla öğretiyor. Yani siz karakterin zaten sahip olduğu özellikleri bilmediğiniz için bazı bölümlere erişemiyorsunuz. Bu özellikleri de gerektiği zamanlarda yazı kullanmadan, aktif olarak öğretiyor size oyun. Bu durum oyunun lineer olmayan yapısıyla çok iyi uyuşuyor. Yani siz bir özelliği size öğretilmeden keşfederseniz, bu özelliği kullanarak henüz erişememeniz gereken yerlere ulaşabiliyorsunuz. Ama bu oyunun gidişatını kötü olarak etkilemiyor.

Kaybolmak

Daha önce bahsettiğim gibi, oyunu aşırı açık ve özgür yapısı iyi özelliklerinden birisi olmasının yanında aynı zamanda bazen bezdirici öğelerinden birisi. Oyunun ortalarını geçtikten sonra bir süre sonraki hedefinizi anlamakta ve nereye ilerlemeniz gerektiğini anlamakta zorluk yaşayabilirsiniz (tecrübeyle sabittir). Burada benim yaşadığım ikilem şuydu; yanlış zamanda yanlış yerde miyim, yoksa bu kısmı geçmek için henüz keşfetmediğim bir mekaniğe mi ihtiyacım var.

Sonuç

Oyunun ortalarında yaşadığım kaybolma hissi dışında son zamanlarda oynadığım en yaratıcı bulmaca platformerlardan birisiydi Toki Tori 2+. Sınırlı aksiyonlarla pek çok farklı sorunu çözebilmek ve doğal yaşamın bir parçası olarak bulmacalara etki etmek ve oyunun neredeyse hiç yazı barındırmaması sizi çok güzel bir atmosferin içine sokuyor. Şu an Nintendo Switch eShop’ta bulmaca severleri bekleyen Toki Tori 2+ tatlı ve sevimli görünüşünün altında beyin yakan bulmacalarıyla $14.99 fiyatıyla satışta.

Puan

7/10

Platform: Nintendo Switch

Çıkış Tarihi: 23 Şubat 2018

Oyuncu Sayısı: 1

Tür: Bulmaca, Platform, Macera

Yayıncı: Two Tribes Publishing

Yapımcı: Two Tribes

 

*İnceleme kopyası için Twi Tribes'a teşekkürler.