Sanatsal Angry Birds Klonu: Midnight Deluxe

Sanatsal Angry Birds Klonu: Midnight DeluxeIşık saçan sevimli bir kutuyu yönettiğimiz, 2 boyutlu bir golf oyununa benzeyen Midnight Deluxe, mekanik olarak Angry Birds'e benzer yapısıyla 70 bölümlük bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Temelde bir golf topu gibi yönettiğimiz karakterimize sol analog çubuğu + a tuşu vasıtasıyla yön vererek kendisinin hedefe ulaşmasını sağlıyoruz. Ayrıca yön verme işlemini dokunmatik ekran üzerinden yapabilsek de analog + tuş kombinasyonu biraz daha kullanışlı.

Midnight Deluxe, oyunun yapımcısı olan Ratalaika Games'in daha önceki oyunlarından biri olan ve Super Meat Boy'a benzerliğiyle dikkat çeken 36 Fragments of Midnight ile aynı grafikleri paylaşsa da söz konusu oyundan daha farklı bir oynanış ve tarz sunuyor. Limbo-vari, mavi arka plan üzerinde tasarlanmış siyah platformlara, dinginleştirici piyano müzikleri başarılı bir şekilde eşlik ediyor. Ancak oyunun görünürdeki sakinleştirici tarzı ilerleyen bölümlerde sinir bozucu zorluk seviyesiyle birlikte biraz kayboluyor.

70 bölüm içeren Midnight Deluxe, kolay öğrenilebilir mekanikleriyle basit bir yapıda olmasına karşın eğer oyunu %100 bitirmek gibi bir amacınız varsa yoğun bir uğraş sarf etmeniz gerekecek. Zira bölümleri üç yıldız alarak bitirebilmeniz için -bölümün tasarımına göre değişmekle birlikte- sınırlı sayıda hamle yapmak zorundasınız ki bu hamleler yetenekten çok çoğunlukla şans etkenine dayalı bir şekilde başarıya ulaşıyor.

Özetle, Midnight Deluxe, daha fazla potansiyel vaat ediyor gibi görünse de bu haliyle de fiyatının (4 dolar/euro) karşılığını veriyor. Yine de ses efektlerinin olmaması, arka planın pek değişmemesi, arkada sürekli aynı bir iki müziğin çalması gibi olumsuzluklar oyunun bir süre sonra kendini tekrar ettiği izlenimini uyandırıyor.

Puan: 3/5

Key için Ratalaika Games'e teşekkürler.