İnceleme: Tesla vs. Lovecraft

İnceleme: Tesla vs. Lovecraft


Tesla… Kıymeti insanlarca daha yeni yeni anlaşılmaya başlanan, güvercin dostu dahi. İnternet çağında birçok tarihi kişilik gibi o da popüler kültür öğesi haline geldi. Kimileri bunu bu insanların sırtından para kazanmak gibi tanımlasa da, Tesla gibi değerlerin daha çok kişi tarafından tanınmasını sağladığı için faydalı bir iş olarak görüyorum.

Genelde hep ezeli rakibi, kendisinin hakkını yiyen (burada ilgili Umut Sarıkaya karikatürünü aklınıza getirin, bilmiyorsanız hemen Google’a koşun) işadamı Edison ile birlikte işlenen Tesla’nın bu sefer hiç düşünemeyeceğiniz bir rakibi var. Usta yazar H.P. Lovecraft.

Bu ikiliyi karşı karşıya getiren nedir derseniz, orasını oyunun girişi şöyle anlatıyor: Tesla’nın yaptıklarını anlatacağı bir gösteride Lovecraft sahneye atlayıp Tesla’ya “hemen dur, ne ile uğraştığını bilmiyorsun” diyor, Tesla ise “atın bunu dışarı” diyerek Lovecraft’ı uzaklaştırıyor. Lovecraft geceyi nezarethanede geçirirken karanlık güçler uyanıyor ve Tesla’nın laboratuvarı alev almaya başlıyor. Neye uğradığını şaşıran Tesla laboratuvarından kaçarken mekanı soyan yaratıkları görüp onların peşine düşüyor.

Oyunumuz oldukça eğlenceli bir top down twin stick shooter. Bölümlerde çeşitli görevler yok, sadece önünüze gelen yaratık sürülerini ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bir temel silahınız, bir adet limitli özel silahınız bulunuyor. Bunların çeşitleri başta sadece birkaç silah ile sınırlıyken ilerledikçe sayısı artmaya başlıyor. Her bölümde başta tabancayla başlayıp diğer silahları yerden rastgele topluyorsunuz. Yerde ayrıca geçici güçlendirmeler ve bonuslar da bulunuyor. Bölüm tasarımlarında sıkça dar sokaklar ve ufak alanlar bulunduğu için bir ek özelliğimiz daha var, eğer başımız sıkışırsa kısa mesafeli ışınlanma yapabiliyorsunuz, ancak oyunu kolaylaştırmamak adına bunu sık sık yapabilmeniz engellenmiş, ışınlanma hakkınız bittiğinde tekrar dolması için beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Canavar öldürdükçe o bölüm içinde geçerli olmak üzere level atlıyorsunuz. Level atladıkça Tesla’yı güçlendirecek bonuslardan birini seçebiliyorsunuz. Ulaştığınız level ne kadar yüksekse o kadar güçlü bonuslar geliyor. Kalıcı güçlendirmeler isterseniz oyunun verdiği günlük görevleri yaparak veya canavarlardan belirli sayıda öldürerek kristal toplamanız ve istediğiniz özellikleri almanız gerekiyor. Bunlar da yetmezse canavarları havaya uçurmanızı yarayacak harika bir mechanız var. Bölümlere mecha ile başlayıp daha sonra parçalarını yine silahlar gibi yerden topluyorsunuz. Topladıkça tekrardan geçici olarak mechaya binip daha sonra bir daha parça avına çıkıyorsunuz.

İlginç hikayesi, durmak bilmeyen aksiyonu, Lovecraft’ı omuzlarında taşıyan bossları ve eğer şimdi hayatta olsa Tesla’nın pek de tarzı olmayacak müzikleriyle bilim ve kurguyu karşı karşıya getiren Tesla vs. Lovecraft türü seven Switch sahiplerinin bir şans vermesi gereken oyunlardan biri. Özellikle 2P Co-op modu eğlenceli saatler geçirtebilir.

Puan: 8/10

Fiyat: $14.99/£12.99

İnceleme kopyası için 10tons’a teşekkürler