İnceleme: Shadow Bug

İnceleme: Shadow Bug


Çoğu bağımsız oyun yapımcı firması için çıkardıkları ilk oyun çok önemlidir. Bu ilk oyun ve kazandığı başarılar firmanın geleceği hakkında bize ipucu verir. Şu an böyle bir örnekle karşı karşıyayız. Birkaç yıl önce Helsinki Finlandiya’da kurulan bir oyun firması; ismi Muro Studios. İlk oyunları olan Shadow Bug’ı cep telefonlarına (iOS ve Android platformlarına) çıkarmışlar. Orada iyi bir başarı yakalamışlar. Mesela Finnish Game Awards, Pax East Indie Showcase Selection, Beatcon gibi yerlerde dereceye girmişler. Cep telefonlarında belirli bir başarıya ulaşan Muro Studios’un bir sonraki adımı oyunu bir oyun konsoluna getirmek oldu. İlk seçtikleri platform Nintendo Switch konsolu oldu. 30 Mart’ta oyuncularla buluşacak oyunun ortaya çıkış hikayesi bu.

Muro Studios, 2 kişilik bir ekipten oluşuyor. Bu yetenekli yapımcılar Shadow Bug için Platformer, Action, Adventure ve Puzzle öğeleri üzerine yoğunlaşmış. Oyunda küçük siyah bir ninjayı yönetiyorsunuz. Oyunun en öne çıkan özelliği kontrolleri. Kontrollerin nasıl çalıştığını anlatmak için oyuna başlama hikayemizi dinlemenizi istiyorum.

Oyun bize ulaştığında ilk olarak televizyonda denemek istedik. Joycon’ları grip’e yerleştirerek koltuğa yerleştik. Ancak oyunun başında, oyunu bu şekilde yönetemeyeceğimizi anladık. Oyunda 2 kontrol şekli var; televizyonda oynuyorsanız bir Joycon’u ekrana doğru tutarken diğer Joycon ile karakteri sağa sola hareket ettirmeniz gerekiyor. Diğer kontrol şekli ise taşınabilir modda analog ile hareket ettirmek ve sağ elinizle dokunmatik ekranı kullanmak. Bunu öğrendikten sonra Joycon’ları grip’ten çıkardık ve oyuna öyle başladık.

Kontrol için sadece 2 aksiyon gerekiyor. Sağa sola hareket ettirmek ve ekranda gördüğünüz yaratıklara dokunmak. Zıplamak yok, eğilmek yok, ateş etmek yok. Ekranda gördüğünüz yaratıklara dokunma işini televizyonda oynuyorsanız işaretçi ile ekrana doğrultarak yapıyoruz. Y tuşuna basarak işaretçi Joycon’un ekranda ortaya gelmesini sağlıyorsunuz, yani bir başka deyişle kalibre ediyorsunuz. ZR tuşu ile işaret ettiğiniz noktaya dokunmuş, sıçramış veya zıplamış oluyorsunuz. Ninja, eğer önünde bir engel yoksa bu yaratıklara anında uçuyor. Bu engelden kastettiğim bir duvar değil; diken veya ateş gibi engeller yoksa anında uçuyor. Duvarlardan geçebiliyor, bu oyunu kolaylaştırmış fakat başka türlü olması da beklenemezdi.

En önemli konulardan birine vurgu yapalım: Televizyonda oynamak ile taşınabilir modda oynamak arasında inanılmaz büyük bir fark var. Bu fark zorlukla alakalı, tahmin edeceğiniz gibi televizyonda ekrana doğrultarak hizalamak çok çok daha zor. İşaretçinin tepki süresi, hizalama çabası ve ZR tuşuna basma konusunda konsantrasyon problemleri yaşadım. Yapımcılar bize “oyunu TV modda oynayamazsınız” dememek için ekstra bir çabaya girmişler, bu takdir edilesi bir çaba ancak pratikte pek işe yaramıyor. İki kontrol arasındaki bu fark sizi oyunu devamlı taşınabilir modda oynamaya teşvik ediyor. Zaten orijinalde bir cep telefonu oyunu olması kontrollerin taşınabilir modlara uyumlu olması düşünülerek yapıldığını gösteriyor.

Bu sıçrama işleminde Ninja, yaratıkları ikiye üçe ayırarak parçalıyor. Yaratıklar uçuyor, yürüyor, zıplıyor, her yerden çıkabiliyor. Ninja’nın zıplaması için tek yol yaratıkları kesmek olduğu için bir platformdan diğerine gitmek için yaratıklara uçmanız zorunlu hale getirilmiş. Çok uzun bir yolu yere inmeden geçmek için arka arkaya pek çok yaratığı kesip biçmeniz gerekiyor. Bu sırada etraftaki dikenlere dokunmak, yaratıkların gönderdiği ateşe dokunmak bölüme baştan başlamanıza veya en yakın checkpoint’ten devam etmenize sebep oluyor.

Oyunda 36 bölüm var, her bir bölüm ortalama 1-2 dakikada bitirilecek şekilde dizayn edilmiş. Bazı bölümler hiç ölmeden bitirilecek kolaylıkta, bazı bölümler 8-9 denemede bitirilecek kolaylıkta. Oyunun mottosu “düşmana vurarak ilerle” bölümlerin tamamına yansımış durumda. Oyun boyunca küre topluyorsunuz, bu küreler puan dışında bir işe yaramıyor. Bölümü bitirmek için büyük küreye ulaşmanız gerekiyor. Bölümü ne kadar iyi sürede bitirirseniz ona göre derecelendirme alıyorsunuz, bölümü bitirme saniyesi için kendinizle yarışabiliyorsunuz. Bir Leaderboards da mevcut.

Görsel efektler, bölüm tasarımları ve arkaplanlar müthiş görünüyor. Aynı güzellik oyunun soundtrack’ine de yansımış. Yaratıkların tasarımı da Ninja gibi siyah ve minimal. Çeşitliliği fazla değil, 36 bölüm arasında 4 tane de boss savaşı bulunuyor. Oyunun kontrolleri çok kompleks olmadığı için boss savaşları da ona göre dizayn edilmiş. Yine de çok kolay olduklarını söyleyemem. Oyunun yaratıcı ve benzersiz noktasına tekrar vurgu yapalım; ilerlemek için düşmanlara dokunmanız gerekiyor. Bu stil daha önce çıkan bazı platformer’larda bir şekilde uygulanmış olabilir fakat bir platformer delisiyseniz bunu mutlaka denemeniz gerek. Hiç kafa yormadan, aşırı odaklanmanıza gerek kalmadan, sıkılmadan rahatlıkla ilerleyebiliyorsunuz. Switch fiziksel olarak biraz büyük bir konsol olduğu için hem kontrol edip hem ekrana dokunmak biraz ergonomik olarak sizi sıkıntıya sokabilir. Yatarak veya yayılarak oynamaya bu açıdan müsait değil.

Bağımsız oyunları seviyor, platformer’da farklı bir arayış içine girdiyseniz, biraz da bulmaca unsurlarını seviyorsanız Shadow Bug tam size göre bir oyun.

Platform: Nintendo Switch
Çıkış Tarihi: 30 Mart 2018
Oyuncu Sayısı: 1
Tür: Platformer, Action, Adventure, Puzzle
Yayıncı: Muro Studios
Yapımcı: Muro Studios

Artılar
+ Orijinal kontrol konsepti
+ Tekrar oynanabilirlik
+ Görsel ve müzik

Eksiler
- TV mod kontrolleri zor
- Kısıtlı alternatif rotalar

Puan: 8/10