İnceleme: Alteric

İnceleme: Alteric


Switch’e çıkan indie oyunların başarı öyküleri gittikçe daha fazla bağımsız yapımcıyı platforma yönlendirmeye başlıyor. Bunun aslında en önemli sebeplerinden biri Switch eshop’unun henüz doygunluğa ulaşmaması. Örneğin PC’de veya çıkışının üstünden seneler geçmiş diğer konsollara indie oyun çıkarmak denize içinde mektup olan şişe atmak gibiyken, Switch nispeten yeni bir konsol olduğu için oyunlar daha kolay göz önünde olabiliyor.

Alteric’de bu göçe dahil olan oyunlardan biri. Atıştırmalık oyunlar diyebileceğimiz kadar kısa oyunların dağıtımcısı Sometimes You’dan bir platform oyunu. Ana karakterimiz bir kare ve dikenler, bıçaklar, lazerlerle dolu bölümlerin sonuna ulaşmak zorunda.

Yer yer oldukça zorlu olan oyunun en önemli mekaniği boyut değiştirmek. Zıplayamayacağınız kadar yüksek bir boşluk, geçemeyeceğiniz bir duvar, ufukta içinizden geçmeye çalışan bir lazer varsa ilk yapacağınız şey boyut değiştirip bölümde göremediğiniz şeyleri görmek olmalı. Tabii faklı boyuta geçtiğiniz zaman geldiğiniz boyuttaki platform ayağınızın altından da çekilebilir, o nedenle bir parmağınız daima zıplama tuşunda durursa iyi olur. Boyut değiştirmenin üstüne ilerleyen bölümlerde yer çekiminin değişmesi, kendi platformunuzu oluşturmak gibi şeyler de eklenince hardcore platform sevenleri doyurabilecek manzaralar ortaya çıkabiliyor.

Alteric zorluğuyla öne çıksa bile oyunun başlarında sizi oyuna alıştırmak için yapılmış bölümlerin çokluğu göze çarpıyor. Zaten kısa olan oyunun neredeyse üçte biri tutorial ile geçince de zor bölümlerin olmasının pek anlamı kalmayabiliyor çünkü oyuna tam alıştığınız bir de bakmışsınız ki bitivermiş.

Söylemeden geçmeyelim, oyunda Türkçe dil desteği de bulunuyor. Herhangi bir konuşma veya hikaye içermese de, tercüme biraz sıkıntılı olsa da dilimizi seçeneklerin arasına koydukları için yapımda ve yayında emeği geçenlere şahsen teşekkür ederim. Umarım zamanla Türkçe dil desteği içeren oyunların sayısı artarak devam eder.

Zorlu 2D platform oyunlarını seviyorsanız, oyunlarda hikayeyi ve görselleri pek takmıyorsanız ve oynanabilirlik sizin için daha ön plandaysa Alteric’i deneyebilirsiniz. Oyunun tek sıkıntısı sadece kısa olması.

Puan: 7/10

İnceleme kopyası için Sometimes You’ya teşekkürler.