İnceleme: Metropolis Lux Obscura

İnceleme: Metropolis Lux Obscura


Nintendo Switch’te bitmek bilmeyen başarılı indie oyunlarından birisi de Metropolis Lux Obscura. Bu oyunu size kısaca anlatmam gerekirse eğer şöyle anlatabilirim;

Benim tarzına hayran olduğum Sin City filmindeki gibi siyah beyaz çizgi roman tarzı ile hikayesine aşk, ihanet, ihtiras, mafya, yoldan çıkmış polisler ve bombastik kızları sığdırmış bir bulmaca oyunu. Bu cümleye başlarken bulmaca oyunu diye bitmesini beklemiyordunuz evet, ama Metropolis Lux Obscura +18 hikayesi ve görsellerinin altında sağlam bir bulmaca oyununu gizliyor aslında.

Hikayemizin kahramanı olan eski mahkum Jon Lockhart karanlık ve puslu bir günde e eski sevgilisi (ve striptizci) Goldie’yi “iş yerinde” ararken, karşısına çıkan gerçeklerle şok oluyor. Bu andan itibaren hapse düşme sebebini bulmak ve eski sevgilisi Goldie’ye kavuşmak için maceraya atılıyor. Maceraya atıldığımızda ise içinde yaşadığımız şehrin kuş bakışı bir görünüşüyle karşılaşıyoruz. Açılan görevleri buradan seçerek devam ediyoruz. Bazen hikaye gereği karşımıza birden çok görev çıkıyor, bu görevleri seçme sıramıza ve seçip seçmememize göre de oyunun 4 farklı sonundan birisine ulaşıyoruz. Görev seçimleri de genel olarak hikaye kapasamında gitmemiz gereken mekanlardan oluşuyor. Hikaye her ne kadar karanlık ve yetişkinlere hitap eden bir hikaye olsa da, bana biraz kopuk kopuk parçaların bir araya getirilmesi gibi geldi. Ortada bir bütünlük var ama görmek için çok dikkatli bakmanız gerekiyor.

Buraya kadarki kısım oyunu görsel kısmı. Bu kısımda ilgili daha ayrıntılı yorum yapmam gerekirse eğer, çizgi roman çizimleri ve arka plan müziği ile yaratılan atmosfer çok hoşuma gitti. Açık bir şekilde Frank Miller’ın eseri olan Sin City’den esinlenmişler. Bunu hem çizgi roman tarzında (bazı karelerde tek rengin ön plana çıkması gibi), hikayenin karanlık ve vahşet dolu olmasından ve asıl kızın adının aynı Sin City’deki gibi Goldie olmasından anlayabiliyoruz :D 

Fakat burada seslendirme çizimler ve müzikle aynı kaliteyi yakalayamamış malesef. Oyunun tamamı seslendirmeye sahip fakat bazen tonda alakasızlıklar olabiliyor ve hatta bir iki yerde konuşma baloncuğundan farklı seslendirme geliyor karşınıza. Bunun yanında seslendirmeli sahnelerde arka plan müziğinin yanında kaliteli ses efektleri de olsa daha içine alan bir deneyim olurdu eminim. 

Gelelim asıl oyun mekaniğine, yani 3’lü eşleştirmeli bulmaca oyununa. Aslına bakarsanız bu oyunun en sevdiğim kısmı öldü, çünkü normal 3’lü eşleştirmeli bulmaca oyunlarından farklı birşey denemişler ve bence gayet başarılı olmuş. Metropolis Lux Obscura’da bulmaca sahneleri dövüş anlarında geliyor ve bulmaca ile Jon Lockhart’ın dövüş sırasında yapacağı hamleleri belirliyoruz.

Eşleştirmeye çalıştığımız her bir blok rakibimize zarar verebilir (yumruk, tekme, silah gibi), bize can kazandırabilir (heal), Lockhart’ın tepesini attırabilir (kızdıkça daha çok zarar veriyoruz), veya kendimize zarar verebiliriz ( polisi eşleştirirsek ). Bu kısım tamamen sıra tabanlı olarak işliyor, yani acele acele oynamak yerine düşüne taşına, bir sonraki hamleyi planlayarak oynamak gerekiyor. Her başarılı dövüş sonrasında ise Lockhart’a bir adet kötü alışkanlık kazandırıyorsunuz. Bunlar sonraki dövüşlerde size avantaj sağlıyor. Toplamda 12 adet kötü alışkanlık ve zihinsel hastalık ile karakterinizi daha da piskopat yapabiliyorsunuz yani :D 

Maalesef bu oyunla ilgili her iyi yorumumu “ama” ile başlayan bir kötü yorum takip ediyor. Bu durum oynayış kısmında da pek farklı değil. Bulmaca mekanikleri çok güzel, “ama” oyun o kadar kısa ki oyunun bu kısmına doyamadan bitti oyun. Hem de 4 farklı sonu bulmama rağmen. Bundan sonra tek yapabileceğim şey tekrar tekrar aynı dövüşleri yapmaktı. Ama Nintendo Switch’te onlarca güzel oyun varken bu oyunu tekrar tekrar oynamak ne kadar mantıklı buna siz karar verin :)

Sonuç olarak Metropolis Lux Obscura kendine özgü karanlık bir tarza sahip ve başarılı mekaniklerle bezenmiş bir bulmaca oyunu. Fakat incelemede bahsettiğim eksikleri ve oyunun kısalığı biraz canımı sıkmadı değil. Ancak 7.19 Dolar gibi uygun bir fiyata sahip olan Metropolis Lux Obscura, bu tarzı sevenler için 4 Nisan 2017’de Nintendo eShop’ta yerini alacak.

 

Platform:             Nintendo Switch

Çıkış Tarihi:        4 Nisan 2018

Oyuncu Sayısı:  1

Tür:                     Puzzle

Yayıncı:              Sometimes You

Yapımcı:             Sometimes You

 

Artılar

+ Sin City tarzı hikaye anlatımı ve atmosferi

+ Geliştirilebilir karakter (rpg elementleri)

+ Derin Bulmaca mekanikleri

 

Eksiler

  • Seslendirmede ve ses efektlerindeki sorunlar
  • Hikayenin kopuk kopuk ilerlemesi
  • Hikayenin orijinalliği yakalayamaması
  • Kısa olması

Puan: 6.5/10

İnceleme kopyası için Sometimes You’ya teşekkürler.