İnceleme: Shantae: Half-Genie Hero Ultimate Edition

İnceleme: Shantae: Half-Genie Hero Ultimate Edition


Bugüne kadar çıkmış en doyurucu Shante oyunu karşınızda! Bu aslında bir oyundan daha çok bir paket olarak adlandırılabilir. Fiziksel versiyonu da eShop versiyonu da sizi her anlamda tatmin edecek. Oyunun içeriğinden daha çok koleksiyon vurgusu ile giriş yapmak istedim çünkü bu paket inanılmaz bir içeriğe sahip.

Platformer takipçileri için Shante’yi tanıtmaya gerek yok fakat ilk kez duyanlar için biraz bahsetmekte yarar var. Game Boy Color ile ortaya çıkan serinin kökeni aslında 90’lı yıllardan başlıyor. Dans etmeyi seven ve saçını bir silah olarak kullanabilen genç kız Shantae, köyü ve halkını yok edecek birtakım silahlar ve kötülükler yapma amacında olan korsan Risky Boots'tan kurtarmayı amaçlamaktadır. Baş kötüden önce davranarak Shantae köy köy gezerek bunu durdurmak ister. Metroidvania türündeki platformer türünün en iyi örneklerinden biri olarak gösterilir ve Game Boy Color’dan sonra karşımıza Shantae: Risky's Revenge, Shantae and the Pirate's Curse ve Shantae: Half-Genie Hero gibi oyunlarla 3DS, Wii U ve DSiWare gibi platformlarda çıkar.

Son çıkan oyunun hikayesi ise aslında Kickstarter’dan başlıyor. WayForward yaklaşık 5 yıl önce bu oyun için hayranlarından destek istedi ve binlerce oyuncunun yardımı ve gazıyla doyurucu bir oyun ortaya çıktı. Üstelik oyun çıktıktan sonra bol bol DLC, hikaye genişletmesi, karakter, kostüm ve oynanış stillerinin eklenmesi gibi pek çok yenilikle karşımıza çıkmaya devam etti.

Genel oynanış stili 2D platformer, combat elements ve Metroidvania diyebiliriz. Buradaki 2D’yi biraz açmak gerekiyor. Her ne kadar 2D dünya sunuyor gibi görünse de aslında cel shade teknolojiyle bariz üç boyutlu objeler göze çarpıyor. Hem el konsolu modunda hem televizyon modunda her şey muhteşem görünüyor.

Bu incelemede esas oyundan daha çok esas oyunda olmayan neler var, onlardan bahsetmek istiyorum. Esas oyun olan Shantae: Half-Genie Hero’yu öncelikle üç farklı modda oynayabiliyorsunuz. Bunlar Story Mode, Hardcore Mode ve Hero Mode. İki önemli büyük hikaye genişletmeli DLC versiyonu bu paket içerisinde yer alıyor. Bunlar Pirate Queen’s Quest ve Friends to the End olarak karşımıza çıkıyor. Bir de kostüm ile alakalı genişletmeler var. Bunlar Ninja Mode, Beach Mode ve Officer Mode.

Yukarıda saydığım tüm DLC’leri eShop’tan esas oyunun haricinde ayrı ayrı satın alabiliyorsunuz. Fiyatları da DLC başına 7.99 dolar civarında. WayForward yine de, bu paketin içerisine eShop’tan DLC olarak satın alamayacağınız şeyler koymuş. Bunlar pek cazip şeyler değil ancak yine de merak edenler için yazalım; mesela Hall of Fame adı verdikleri bir mod size çok sayıda Shantae Fan Art (hayran çizimi) gösteriyor. Ayrıca tüm modlara alternatif kostüm renkleri eklemişler.

Hikaye 6 farklı campaign’e dağılmış durumda ve bu size çok uzun oynanış saatleri olarak geri dönüyor. Tekrar oynanabilirliği inanılmaz derecede yüksek. Ancak çoğu DLC’de bölümler aynı. Sadece karakter mekanikleri ve oynanış stilleri değişiyor. WayForward yine de oyuncuları küstürmemek için hepsine orijinallik katmayı başarmış.

Sivrilen DLC’lerden biri olan Officer Mode’ta diğer karakterlerin aksine mermi atabileceğiniz ve platformları yok edip geri getirebileceğiniz bir mekanik ortaya çıkıyor ve bana ciddi derecede Mega Man serisini anımsatıyor. Metroidvania’dan bir anda Metroid tarzına dönüyor ve sizi Shantae’nin dünyasından bir hayli uzaklaştırmayı başarıyor.

Peki, eminim bunları okuyanların kafasında şöyle bir soru ortaya çıkacaktır. Esas oyunu alıp DLC’lerle genişletmeyi mi tercih etmeliyim; yoksa esas oyun ve DLC’leri hiçe sayıp doğrudan bu paketi mi almalıyım? Esas oyun 20 dolar civarında. DLC’ler ise 10 dolar, 8 dolar, 8 dolar diye gidiyor. Toplamda 46 dolar gibi bir fiyat ortaya çıkıyor. Ultimate Edition ise eShop’ta 30 dolar, fiziksel olarak 40 dolar. Yani Ultimate Edition hem eski paketlerin toplamından daha ucuz; hem de içerik olarak öncekilerin toplamından daha fazlasına sahip. Bu önemli matematik problemini de sizler için çözmüş olduk.

Oynanış sürelerini önemseyen oyuncular olduğuna eminim. Ana hikaye ve ana modu’u tamamlamak 7-8 saat sürüyor. Ancak diğer DLC modlarına girmeniz halinde oyun süresi 20 saati rahatlıkla aşıyor. Dikkat ettiyseniz esas oyunun mekaniklerinden çok bahsetmedim çünkü bunun bir “paket incelemesi” olarak öne çıkmasını ve esas oyunu edinenlere de fikir vermesini istiyorum. Eğer esas oyunu veya DLC’leri edinmişseniz yeniden almaya değeceğini düşünmüyorum. Ancak esas oyunu alıp DLC’leri edinmemişseniz kesinlikle değecektir çünkü koleksiyon değeri çok yüksek. Fiziksel versiyondan çıkan 100 sayfalık art book (çizimlerden ve illüstrasyonlardan oluşuyor), soundtrack albüm CD’sinden de söz etmemek olmaz. Zaten Shante serisi oryantale çalan müzikleriyle de meşhurdur. Besteci Jake Kaufman müthiş işler çıkarıyor ve koleksiyonun içinde soundtrack CD ile yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

Buraya kadar oyunun hep iyi yanlarından bahsettim. Sanki 10/10’luk bir oyunmuş gibi anlattım fakat biraz da içime sinmeyen yanlarından bahsetmek istiyorum. DLC’ler dahil oyunun genel akış hızında bir problem var. Tekrar eden hikaye geçişleri, oynanışın bölünmesi, bölümler arası geçişin uzun sürmesi benim için önemli bir problemdi. Ayrıca oyun-içi alınan yetenekler size bulmaca çözüyor hissi pek uyandırmıyor. Metroidvania etiketiyle anıldığı için bu unsura daha fazla dikkat etmeleri gerekirdi. “Burayı nasıl geçebilirim?” sorusu size hiç vakit kaybettirmiyor, oyunun kolaylık derecesini gereksiz yere yükselten bir durum olmuş. Seviyelendirme, tecrübe kazanma ve yetenek toplamada Metroidvania ile pek yarışamıyor.

Son cümlelerimde tekrar platformer sevenlere bu paketin muhteşem bir koleksiyon değeri olduğunu haykırmak istiyorum. Matematik hesabı, duygusal hesaplar, mantıksal sonuçlar hepsi aynı kapıya çıkıyor. Bu oyun 30 dolarlık dijital fiyatına ve 40 dolarlık fiziksel fiyatına gerçekten değiyor!

Platform: Nintendo Switch
Çıkış Tarihi: 8 Mayıs 2018
Oyuncu Sayısı: 1
Tür: Platformer, Action, Adventure
Yayıncı: WayForward
Yapımcı: WayForward

Artılar
+ Doyurucu içerik ve DLC’ler
+ Görsel şölen ve müzikler
+ Uzun oynanış süresi, tekrar oynanabilirlik

Eksiler
- Yetenek kazanma sistemi keyif vermiyor
- Bölümler arası geçişin ve hikaye akışının oyuncuyu yer yer sıkıyor

Puan: 8.5/10