İnceleme: Devious Dungeon

İnceleme: Devious Dungeon


Benim gözümde rougelike oyunların, özellikle de zindan keşfetme oyunlarının sahip olması gereken  özellik var: 

  1. Geliştirilebilir karakter, 
  2. Rastgele ama eğlenceli zindanlar, 
  3. Basit kontroller ve bonus olarak “bir amaç”. 

Bugün ele aldığımız Devious Dungeon bu üç + bonus kriteri de karşılıyor. Peki daha derinlemesine bir bakışta karşımıza nasıl bir oyun çıkıyor?

Devious Dungen (bundan sonda DD diyeceğiz kendisine) mobil platformdan Nintendo Switch, PS4 ve PS Vita’ya transfer olmuş bir rougelike zindan keşif oyunu. Hikaye açısından elle tutulur bir şey olmasa da amacımız tüm zindanların dibindeki efsanevi yaratığı öldürmek (e yani).

DD rougelike oyunların en temel özelliklerinden birisi olan rastgele üretilmiş bölümler mekaniğini kullanıyor. Her rastgele oluşturulmuş bölümde bulmamız gereken bir portal var ve bu portalı aktif etmemiz için bulmamız gereken bir anahtar. Bunun dışındaki herşey isteğe bağlı. Yani anahtarınızı bulur bulmaz kapıya gidip diğer bölüme geçebilirsiniz. Ama rougelike…zindan…keşif… Merak etmeyin, sizi o katta tutacak bir iki kilit şey var. Bunlardan birisi bölümlerde gizlenmiş olan deneyim (exp) parşömenlerini ve para dolu sandıkları bulabilirsiniz ve pek çoğu parçalanabilir olan vazo, şamdan gibi objeleri parçalayıp para kazanabilirsiniz. Ayrıca öldürdüğünüz düşmanlardan deneyim (exp) ve para kazanarak level atlayabilirsiniz. Bunun dışında her an 3 adet göreviniz bulunuyor ve bu görevleri tamamlamanız durumunda yüklü miktarda altın ile ödüllendiriliyorsunuz.

Kazandığınız Exp’ler sizin seviye atlamanızı sağlıyor ve her seviye geçişinde 3 farklı özelliğimizden birisini geliştirebiliyoruz. Bunlar:

  • Strenght (Atak gücümüzü arttırıyor)
  • Stamina (Canımızı arttırıyor)
  • Dexterity (Kritik vurma şansımızı arttırıyor)

Karakterimizi geliştirmenin bir diğer yolu da hain tüccar Olaf’dan satın alabileceğiniz zırh, silah, kolye, yüzük ve iksir. Tüccar Olaf neden hain derseniz, bu kurnaz tüccar size istediğiniz silahı ve istediğiniz zırhı vermiyor, sırayla veriyor. Yani açılan zırhı sevmediyseniz ve biraz daha para biriktirip bir sonrakini almak istiyorsanız şansınıza küsün. Bu oyundaki itemlerin daha uzun sürede satın alınması ve oyunun daha uzun sürede bitirilmesi için yapılmış ucuz bir hamle bence (belki de mobil temellerinden kalan bir özellik).

Geliştirdiğimiz karaktere özellikleri ve eşyalar öldükten sonra bizimle kalıyor ve şansımızı yeniden deniyoruz. Ama pek çok rougelike’ın aksine DD’de sıfırdan başlamıyoruz. Birkaç bölümde bir karşımıza çıkan checkpoint bölümlerinde hain tüccar Olaf’dan eşya satın alabiliyoruz ve canımızı doldurabiliyoruz. Dilersel en baştan, dilersek de direk olarak buradan başlayabiliyoruz.

Oyunda toplamda 5 dünya var, her dünyanın sonunda bir adet bölüm sonu canavarı var. Bölüm sonu canavarları çok karmaşık ya da zor olmasa da oyunun biraz monotonlaşan akışını biraz değiştiriyor.  Bölüm sonu canavarından sonra da karşımıza yeni ve daha zor yaratıklar çıkmaya başlıyor. Açıkcası DD’nin düşman tasarımlarını başarılı buldum. Hepsinin kendine özgü bir hareketi ve atağı var ve ilerledikçe karşımıza yeni tasarıma sahip, daha zorlayıcı çeşitler çıkıyor. 

DD’nin dövüş mekaniklerinin basitliği ilk başta çekici gelse de ilerleyen zamanlarda daha fazlasını aratıyor. Oyunda tek sahip olduğumuz silah kılıç (veya balta. Ama teknik olarak aynı şey). Elimizde ne bir ok, ne de büyü var. Tüm ataklarımız tek tuş üzerinden (hatta basılı tutularak) yapılıyor. 

Piyasadaki diğer rougelike’lara göre atak mekanikleri ve hareket yetenekleri konusunda sınıfta kalan DD, yanlış hiç birşey yapmış olmasa da, masaya yeterince yenilik getirmediği için belirli bir noktadan sonra biraz durağan hissettiriyor. Buna rağmen çok zor olmaması ve diğer rougelike’lar gibi acımazsız olmaması (öldüğünüzde sizi çok geriye atmaması veya paranızı sıfırlamaması) sayesinde ayaklarınızı uzatıp, düşünmeden oynayabileceğizin 2 boyutlu bir hack and slash rougelike oyunu ortaya çıkıyor.

Not: Bazı yönlerini eleştirsem de bitirene kadar oynadığım sayılı rougelike oyunlarından bir tanesi :) 

PUAN: 6.5/10

Platform: Nintendo Switch

Yayıncı: Ratalaika Games

Geliştirici: Ratalaika Games

Fiyat: $6.79

İnceleme kopyası için Ratalaika Games'e teşekkürler.