İnceleme : Cast of the Seven Godsends

İnceleme : Cast of the Seven Godsends


Switch’te bolca görebileceğimiz son dönemlerin popüler bakış açısı RetroStyle-Indie oyunlardan Merge Games yapımı; Cast Of The Seven Godsends 2 yıl sonunda Switchte...

Çocuklarını kurtarmaya çalışan bir kral Kandar! Hikayesinde 7 tanrının (ki bunlar doğada bulunan 7 elementi sembolize ediyor) yanında savaştığı, kahramanımıza zırh ve silah sağlayan kürelerle yoldaş olduğu, aslında hikayesi ve atmosferi gayet güzel tasarlanmış bir macera.Oynanış konfigürasyonu görselde bulabilirsiniz. Bunu çok beğendim. Tıpkı eski arcade makinelerin üzerine iliştirilen ve genelde oyun içi grafikten bağımsız çizimlere sahip olan dijital bir artwork hazırlamışlar. Bunun başka harika örneklerini Donkey Kong Arcade ve TNMT Arcade tasarımlarında görebilirsiniz. Nitekim oyunun fiziksel bir kopyası bulunmadığı için bu tasarıma yazık olmuş.

Oyunda tamamen Arcade kurallar işliyor. 5 kredi ile başlıyoruz ve her kredi için 3 canımız var. Puan kazanarak ilerliyoruz ve yeni kredide puan sıfırlanıyor. Sadece mum gibi büyük bir şeyi yaktığımız yerlerde oyun otomatik seve oluyor. Ama ana menüde bölüm kayıt etme de görebiliyorum. Bir de ödül listesi eklemişler. Sabredebilirseniz çok sayıda trophy var:)

Maalesef zemin iletişimini başarılı bulmadım. 3. Görselde görüleceği üzere normalde aşağıya düşmem gerekirken, karakterimizin vücut ebadından daha geniş bir boşlukta ayakta kalabiliyorum. Karakterin mekaniği beni hiç tatmin etmedi, çok cılız buldum. İlk bakışta kendimi yeni bir Ghosl’n Goblins içinde gibi hissetmiştim. Tabi ilerledikçe, silahları kullanmaya başladıkça ve en önemlisi zıplamaya başlayınca bu oyunun devam edemeyeceği fikrine kapıldım.

Bir diğer hayal kırıklığı ise oyunun FX yani özel efekt sesleri oldu. Hele 2. Bölümde üzerime gelen zehirli topların çıkardığı sesler oyunun atmosferini resmen yerle bir etti:) Oyunun müzikleri ne kadar güzeldi oysa. Bu kadar güzel müziğe bu sesler hiç yakışmamış. Grafikler konusuna çok değinmedim çünkü Steam ve PS4 üzerinde çok daha farklı görünüyor. Karşılaştırdığım örnekler ise bağımsız inceleme yapan yerler oldu.

Switch bu tip oyunlar için biçilmiş kaftan. Açıkçası bu tip bir oyunun sizi anında içine çekmesi gerekiyor. Yoksa asla tekrar açmak istemezsiniz. Maalesef Cast of the Seven Godsends bunu başaramıyor ve 11.99 Euro ‘cuk fiyatıyla beklentiyi karşılayamıyor. Bu kadar güzel düşünülmüş bir hikayenin, özensiz biçimde detaylandırılması ve karakterimizin yetersiz olması oyunu dibe çekiyor.

Puan : 5/10

İyi Oyunlar.

Yunus Emre @Nintendocu