İnceleme ; Ikaruga Switch

İnceleme ; Ikaruga Switch


2001 yılının Kasım ayında Japonya’da Arcade salonlar bomba gibi düşen Ikaruga bundan 1 sene sonra DreamCast’e, ondan da 3 ay sonra yeni yılda (2003) GameCube için yayınlandı. DreamCast’te önce gelip, ruhu tam olarak beden bulunca GameCube portu çok rağbet görmedi ve bugün çok ender parçalardan bir tanesi haline geldi. Şanslıysanız 100 dolar’a orta halli temizlikte bir kopyasını edinebilirsiniz. Yıllar sonra bize en yakın XboxLiveArcade ile gelen oyun, Steam’e çıkınca büyüsünü yitirdiğini düşünmüştüm. Çünkü Ikaruga hep gizli bir hazine olarak kalmalıydı sanki ve maalesef 4 yıl kadar önce Android için bile yayınlandı

.33576459_1823500854362763_5916289563017347072_n

Gün geldi çattı hemen hemen herşeyin Switch portları yayınlandı ve Ikaruga da eksik kalmadı! Ama bu sefer diğerlerinden çok daha farklı geldi. Arcade salonlardaki makinelerde 4:3 ekranın dikey kullanıldığı ve konsollardan asla aynı performansı alamadığımız bu efsane Switch’te ekranı dikey olarak çevirmemize izin veren bir seçenek ile karşımıza çıktı!

33530488_1823500954362753_657787061859778560_n
delete vine account

Ikaruga’nın sistem temeli diğer shump türü oyunlardan farklı olarak iki farklı renk düşman ve ateş içeriyor. Salto yaparak mermi rengimizi değiştirip düşmana göre saldırı yapıyoruz. Aynı renkteki karşı mermiler bize hasar yerine daha güçlü saldırı sağlıyor. Bunu zamanla dolduran bir bar mevcut. Aynı renkteki mermilerin içinde çok daha rahat hareket ederken sortie yaparak renk değiştiriyoruz. Bu arada farklı renkteki mermilere karşı daha etkili ateşimiz var. Yani kısaca düşman siyah mermiler yolluyorsa beyaz mermiler o düşmana karşı çok daha etkili oluyor. Tüm bunları video inceleme yaptığımız içerikte Selçuk’un oynayışıyla izleyebilirsiniz. Link en altta mevcut.  İlk iki bölümde saha etkileşimi çok ön planda olmasa da daha sonra epey zor bir alanda düşmanların dışında platformlarla da mücadele ediyoruz.

De_Ez_JYd_UQAA0b_Z4

16 yıllık bir oyunu baştan aşağı incelemek yerine özet geçmeyi tercih etmemizin sebebi olayın aslında tamamen oynanışla ilgili olması. Bunca zaman sonra bile Ikaruga hala çok güncel ve yeni nesil çakma türdaşlarını perişan edecek kadar iyi. Oyunun bu kadar zor olma sebebi ise dönemin mekanikleri ve oyunun Arcade tabanlı ticari kökenli olması. Ama üzülmeyin Switch versiyonunda zorluk ayarları dibe çekilebiliyor ve devam etme / hak seçenekleri sınırsız olarak ayarlanabiliyor. Bir de ödül listesi ve liderlik tablosu mevcut. Rekorlarınızın yanına replay videolarınızı da yüklemenize izin veriyor oyun sonunda. Ama bu kısmı biraz yavaş buldum. Yinede bu IKARUGA. Fazla söze gerek yok:)

ikaruganintendocu

* Not : Oyunu Magic NS çevirici ile Arcade Stick kullanarak da oynadım. Ekranı dikey görüntülemek harika. Elimden gelse LCD’yi çevirip oynamak istiyorum:)

İyi oyunlar

Yunus Emre @Nintendocu