İnceleme : Goethia

İnceleme : Goethia


Goethia Square Enix Collective tarafından yayınlanan ilk oyun. Bu ilginç oyun fikirleri olanlara parasal destek verip yayınlamak için oluşturulmuş bir platform. Goethia’da bu platformun ilk meyvesi olan bir “Point and Click Adventure” oyunu. 

Oyunda hafızasını kaybetmiş olan küçük kız Abagale’in hayaletini kontrol ediyoruz, olan bitenleri  anlamak ve hafızamızı yerine getirmek için ailemizin eski malikanesine gidip ipuçlarını kullanarak pek çok bulmacayı çözerek herşeyi açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Abagale malikaneyi keşfetmeye başladığında malikanenin eskisi gibi olmadığını ve pek çok şeyin değiştiğini farkediyor. Malikanenin bazı bölümlerine giremediğini farkeden Abagale sırları çözmek ve gerçekleri gün yüzüne çıkarmak için çok orijinal bir karakterle karşılaşıyor ve her iki tarafın çıkarları doğrultusunda başlıyor bulmacaları çözmeye. 

Tabiki bu bulmacalar tek tek karşınıza çıkan problemlerden ibaret değil. Oyundaki toplam 115 odanın her birisinde pek çok ipucu ve bu ipuçlarını kullanmanız gereken pek çok problem var. Bu problemlerin çoğu çok adımlı ve gerçekten dikkat gerektiriyor. 

Oyunun hikayesi malikanede bulduğunuz pek çok eşya ile ve dört bir yana yayılmış olan notlarla beraber daha da derinlik kazanıyor. Gerçekten de tüm notları okumak ve hikayeye daha da derinlemesine dalmak geliyor içinizden. 

Kontrollere gelecek olursak oyun hem dokunmatik kontrollerle hem de Joy-Con’lar ile oynanabiliyor. Sol analog ile bir ışık hüzmesi olan karakterimizi hareket ettiriyoruz, eğer ZL’ye basıp hareket edersen çok daha hızlı hareket ediyoruz. Bu odadan odaya geçerken çok kullanacağınız bir seçenek. Ortamdaki nesnelerle iletişime geçtiğinizde nesneden nesneye değişmekle birlikte 1 ile 3 arasında farklı aksiyon alabiliyorsunuz. Bunlardan ilki olan X tuşu karakterin nesne ile ilgili bir yorum yapmasını tetikliyor. A tuşu ise karakterin nesne ile etkileşime geçmesini sağlıyor (eğer mümkünse). Y tuşu ise bir hayalet lan karakterimizin nesneleri ele geçirmesini ve hareket ettirmenizi sağlıyor. Bu pek çok bulmacanın çözümünde kullanılıyor.

Oyunda bulduğumuz notların hepsi günlüğümüzde birikiyor ve daha sonra okuyabiliyoruz. Fakat bu ek yazısı metinleri Nintendo Switch televizyona bağlıyken okuması çok zor oluyor. Handheld modda oynarken o kadar sorun olmasa da bazı durumlarda konsolu kendinize iyice yaklaştırmak gerekiyor. Bunun yanında üst D-Pad tuşu ile ulaştıyor olduğumuz haritada kendi konumumuzu göremiyor oluşumuz durumu sebepsiz gere karmaşıklaştırıyor ve malikanede boşuna vakit geçirmemize sebep oluyor. 

Müziğe gelecek olursak tek kelimeyle muhteşem. Zaten oyunu başında kulaklık kullanmanızı öneriyor ve hem ses efektleri, hem ambiyans sesleri hem de piyano ağırlıklı müziği ile sizim oda sokuyor. 

Normalde Nintendo eShop’ta 9.99 $ olan Goethia tüm point and click adventure severlerle tavsiye edebileceğim, hikaye odaklı bir bulmaca ve macera oyunu.

PUAN: 7.5/10

Platform: Nintendo Switch

Yayıncı: Forever Entertainment

Fiyat: $9.99

İnceleme kopyası için Forever Entertainment'a teşekkürler.