İnceleme: Smoke and Sacrifice

İnceleme: Smoke and Sacrifice


Sachi herkesin huzur içinde yaşadığı ve mekanik güneş ağaçlarına taptığı bir kasabada yaşıyor. Bu kasabada herşey yolunda gidiyor, tabi tek bir şartla: kasabanın geleceği için her kadın ilk çocuğunu Güneş Tanrısına kurban ediyor. Sachi de bu geleceğe karşı koyamıyor ve ilk çocuğunu Güneş Tanrısına kurban veriyor. Fakat her şey 7 yıl sonra Sachi’nin yaptıklarından pişman olmasıyla ve bazı şeylerden şüphelenmesiyle başlıyor. Ve Sachi maskeli ve pelerinli yaratıklarla paylaştığı bu dünyada uzun bir maceraya atılıyor. 

Girişteki hikaye kısmını geçip oyunda karakterin kontrolünü ele aldığınızda kendinizi tam anlamıyla bir survival, yani hayatta kalma, oyunundaymış gibi hissediyorsunuz. Sadece keşfettiğiniz yerlerin haritada göründüğü bir dünyada hayatta kalmak için materyal topluyorsunuz. Hayatta kalmak içini biraz açacak olursam, ekranın sağ üst köşesinde size sürekli zamanı hatırlatan bir saat var. Saat karanlığı, yani geceyi gösterdiğinde tüm dünyayı bir gölge kaplıyor ve eğer hazırlıklı değilseniz ilk gecenizde game over ekranını görüyorsunuz, öhöm - Don’t Starve - öhöm. Şaka bir yana Smoke and Sacrifice gerek görsel tasarımı, gerekse gece gündüz mekanikleri ile malum oyunu andırsa da hem mekanikler açısından hem oynanış açısından çok daha farklı.

Diğer hayatta kalma oyunlarında olduğu gibi Smoke and Sacrifice’da da geniş bir Craft mekaniği var. Kıyafetlerden el fenerine, ayakkabıdan çeşitli silahlara ve hatta tuzaklara kadar pek çok şey üretebiliyorsunuz. Bunları üretmek için de ilk olarak tarifleri bulmak gerekiyor tabi. Tarifler oyun dünyasında tabletlerde ve kağıtlarda bulunabilirken bazı ana ve yan görevlerden de tarifler kazanabiliyorsunuz. 

Smoke and Sacrifice’ın sıradan survival oyunlardan iki ana farkı var. Bunlardan ilki sizi oyunun başından sonuna kadar takip eden hikaye. İkincisi ise açlık, susuzluk gibi mekaniklerin bulunmaması. Dert etmeniz gereken şeyler sadece Sachi’nin canı ve gece olduğunda ışıkta kalıyor olması.

Crafting yapmanın sebebi ise daha güçlü zırh ve silah yapmak (zırh ve silahın dayanıklılığı var, bir süre sonra kırılıyor tamir edilmezse), canınızı tamamlamak için yemekler yapmak ve spoiler vermek istemediğin hikaye odaklı pek çok mekanik. Oyun sırasında pek çok farklı ortama giriyoruz, farklı karakterlerle tanışıyoruz. Ortak olan tek şey ise biraz basık olan ve yer yer bunaltabilen atmosfer.

Smoke and Sacrifice hayatta kalma türüne farklı bir nefes getirmiş, ilginç ve sürükleyici hikayesi ile sadece standart görevler yapıp harita keşfetmek yerine bir gizemin peşinden koşturuyor bizi. Görevler bazen iş gibi olsa da, hikaye ve atmosfer sizi oyunun içerisine almakta gayet başarılı.

 

PUAN: 8/10

Platform: Nintendo Switch

Tür: Rol yapma, Macera, Hayatta Kalma

Yayıncı: Curve Digital

Geliştirici: Solar Sail Games

Fiyat: $24.99

İnceleme kopyası için yayınci Curve Digital'a teşekkürler.