İnceleme: Code of Princess EX

İnceleme: Code of Princess EX


Eski 3DS kullanıcıları 2012 yılında piyasaya sürülmüş olan Action RPG türündeki Code of Princess'i oynamamış olsalar bile en azından adını duymuşlardır. Code of Princess 3DS için bile iyi görünmeyen ve yer yer 30 fps'nin altına düşen grafikleriyle birlikte zamanında sükse yapan oyunlardan biri olmamıştı. Yine de vaadettiği potansiyel sayesinde 3DS kullanıcıları tarafından az çok iyi hatırlanan bir oyun durumundaydı.

Nicalis'in Switch'te bugün (31 Temmuz 2018) itibarıyla yayınladığı Code of Princess EX'te, oyunun 3DS versiyonundaki eksiklikler kısmen de olsa bertaraf edilmiş gözüküyor. Başta asla düşmeyen 60 fps akıcılık ve HD arkaplan oyunun başarılı bir Remastered olduğu izlenimini verse de karakterlerin çoğunlukla düşen çözünürlükleri bir miktar hayal kırıklığı yaratıyor ve oyunun biraz aceleye geldiğini hissettiriyor.

Code of Princess EX'in hikayesinden bahsetmek gerekirse, oyun şeytani bir kraliçe tarafından saldırıya uğratılan DeLuxia Krallığı'nda geçiyor. Ana karakterimiz olan Solange, saldırıda babası olan DeLuxia kralının hayatını kaybetmesiyle birlikte (henüz oyunun en başında yer aldığı için spoiler olarak görmedik) tahtın yegane varisi ve DeLuxecalibur adlı kutsal kılıcın koruyucusu haline geliyor. Buraya kadar hikaye her ne kadar ciddiymiş gibi gözükse de sonraki bölümlerle birlikte oyunun kendisini hikaye bazında hiç de ciddiye almadığını ve oyuncunun da hikayeyi ciddiye almaması gerektiğini fark ediyoruz. Hikaye ilerleyişi mantıksızlıklarla dolu ki böyle bir fantezi dünyasından fazlasını beklemek haksızlık olurdu doğrusu. Çokça klişe anime mizahı ve mizanseni içeren senaryo aklımıza ilk olarak Disgaea serisini getiriyor.

Code of Princess EX'te ön plana çıkan en önemli unsurlardan biri dövüş mekanikleri. Street Fighter seviyesinde olmasa da çeşitli tuş kombinasyonlarıyla yapılabilecek kombo hareketler gayet tatmin edici bir vuruş hissiyatı yaratırken, aynı zamanda oyuna derinlik ve çeşitlilik katıyor. Bölümlerde ilerledikçe ekibinize katacağınız her bir yeni karakterin kendisine has birer silahı ve dövüş stili bulunmakta. Her bir bölümdeki dövüşler sadece birkaç dakikanızı alıyor. Üç parti halinde gelen düşmanları kolaydan zora doğru ekarte ederek en sonda kapanışı boss savaşıyla yapıyorsunuz. Eğer bir bölümde boss'u yenemezseniz yapacağınız grinding'le altın, eşya ve tecrübe puanı toplayarak karakterlerinizi geliştirmeniz gerektiğini anlıyorsunuz. Bunun için ister geçtiğiniz bölümleri yeniden oynayabilir, isterseniz de free play bölümünde karakterlerinizi güçlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra oyun bize arkadaşlarımızla yahut da henüz server'ları boş olan online multiplayer kısmında aynı bölümleri co-op olarak oynayabilme şansı sunuyor.

Anime stilinden hoşlananların göz zevkini doyuracak nitelikte olan, özellikle oynanabilir karakterlerin ve düşman karakterlerin tasarımları gerçekten kaliteli duruyor ve üzerinde büyük emek sarfedildiğini hissettiriyor. Ayrıca oyunun 3DS versiyonunda da bulunan anime sahneleri Switch sürümünde daha yüksek çözünürlüklü bir şekilde yer alıyor. Ancak oyunda 3DS versiyonundan farklı olarak İngilizce dublaj seçeneğinin bulunmaması bazı oyuncuları rahatsız edebilecek olsa da baştan aşağı anime stiline sahip bir oyunu Japonca oynamakta herhangi bir beis görmüyoruz. İngilizce dublaj seçeneğinin gelip gelmeyeceği hakkında ise henüz bir bilgi bulunmamakta. Code of Princess EX'in müzikleri ise çok akılda kalıcı olmasa da oyunun genel anime-fantastik Orta Çağ yapısına uygun.

Sonuç olarak Code of Princess EX bazı eksikliklerine rağmen jrpg severlerin şans vermesi gereken bir oyun. Her ne kadar hikayesi ve rpg kısmı biraz eksik hissettirse de gerek karakter tasarımları, gerek mizahi yapısı, gerekse dövüş mekanikleriyle ortalama üstü bir oyun olarak Nintendo Switch kütüphanesinde kendisine önemli bir yer ediniyor.

Puan: 4/5

Geliştirici: Studio Saizensen

Yayıncı: Nicalis

Platform: Nintendo Switch

Çıkış tarihi: 31 Temmuz 2018 (Avrupa & Amerika)

İnceleme key'i için Nicalis'e teşekkürler.