Super Destronaut DX Nintendo Switch

Super Destronaut DX Nintendo Switch


 

Şüphesiz Space Invaders oyun dünyasının en köklü başlıklarından birisi. Bugüne kadar video oyun oynamamış bir insanın bile mutlaka karşısına çıkmıştır. Kolay değil tam 40 yaşında! Taito’nun gurur kaynağı.

Space Invaders Extreme serisi ise 2008’de PSP ve DS dahil olmak üzere yayınlandığı tüm platformlarda Arcade oyuncular için heyecan kaynağı olmuştu. Klon oyunlar hiç sevemediğim bir tür olmuştur. Haksızlık etmek istemem elbette. Zira çok başarılı Zelda klonları görüyoruz son zamanlarda.Super Destronaut’ta ise yine mesafeli yaklaşsam da sonuçta shooter diyerek daldım oyuna. Gördüklerim karşısında uğradığım hayal kırıklığını ifade edemem.

Maalesef çok ama çok başarısız bir Space Invaders Extreme klonu ile karşılaştım. Oyunun kendine özgün en ufak bir noktası yok. Grafikler, ses, aklınıza ne geliyorsa tüm tasarımlar neredeyse birebir aynı. Sonuçta hikayenin olmadığı Arcade Shooter bir tarz için elbette çok özgün bir şey beklemiyordum ama bu tamamen sahte bir Space Invaders Extreme.Mekaniklerde özellikle uzay gemisinin scroll hareketi o kadar rahatsız edici ki oyun hakkında daha fazla bir şey söylemek yerine konuya başka yerden devam etmek istiyorum;Podcast yayınlarımızdan birinde Switch’in yavaş yavaş indie çöplüğüne doğru yol aldığından bahsetmiştik. Bu konu bana hiç bu kadar yakın gelmemişti. Birebir kopya bir oyunu eShop’ta görmek çok can sıkıcı.

Dk_FL_OLVs_AAEx7t

Ücretsiz dahi olsa bunun Space Invaders için büyük bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum. İsminin ağırlığını Nintendo üzerinde bu kadar kötü şekilde görmek rahatsız edici. Steam’in o karmakarışık halini bu konsolda görmek istemiyorum. Nintendo’da daha önce hiç bu kadar özgün olmayan kalitesiz bir oyun oynamamıştım.

Söyleyeceklerim bu kadar. Puan vermiyorum:)

Dk_FML--_V4_AAl_ZQJ