Kule Savunmak Hiç Bu Kadar Keyifli Olmamıştı: Bad North

Kule Savunmak Hiç Bu Kadar Keyifli Olmamıştı: Bad North


Düşman Vikingler, Orta Çağ İskandinavyası ile Britanyası ve kanın gövdeyi götürdüğü savunma savaşları... İşte size adının hakkını verir nitelikte Bad North. Roguelike (yapımcı Plausible Concept'e göre roguelite), RPG, gerçek zamanlı strateji ve kule savunma türlerinden unsurlar içeren oldukça minimalistik bir yapıya sahip bu oyun, 20 Ağustos günü Nintendo Switch eShop'unda görücüye çıktı ve bizi sürpriz bir şekilde Türkçe dil seçeneğiyle karşıladı! Fakat bazı Türkçe karakterler oyundaki yazı tipiyle uyumsuz olduğu için şimdilik İngilizce oynamayı tercih ettik.

Bad North'ta yapmamız gereken tek şey krallığımızdaki adalarımızı işgalci Vikinglere karşı savunarak kanımızın son damlasına dek ulaşabileceğimiz yere kadar ulaşmak. Yapımcı, bir run'ın sonuna kadar 3 ila 4 saat arası sürdüğünü söylese de henüz oyunun sonuna ulaşamadık... Oyunda normal ve zor seviyeleri bulunuyor, ancak normal zorluk seviyesinin bile çok zor olduğu hakkında neredeyse bütün oyuncular hemfikir. Muhtemelen yakın zamanda oyuna nerf ve buff'ları içeren büyük bir güncelleme paketi gelecektir.

Roguelike bir oyundan beklendiği gibi adalar rastgele pattern'lara, rastgele atanmış isimlere ve şekillere sahip. Adalar isimlerini Orta Çağ'ın İskandinavya ve Britanya şehirlerinden alıyor. Ayrıca (upgrade'siz) 9 kişiden oluşan birliklerimizin Komutanlarına da rastgele İskandinav ve Breton isimleri veriliyor. Minimalistik grafik tasarımı, yağmurlu, fırtınalı hava şartları ve İskandinavya tınılı minimalistik müziklerle birleşince şaşırtıcı bir şekilde gerçekten kendinizi Orta Çağ Britanyasında Vikinglere karşı savaşırken hissediyorsunuz.

Başlarken, oyun bize iki tane birlik veriyor. Birliklerimizi adalardaki evlerimizi koruyarak kazandığımız zaferlerden gelen paralar sayesinde güçlendirebiliyoruz. Adalar rastgele oluştuğu gibi adaların üstündeki evler de rastgele biçimlerde ve sayılarda oluşuyor. Zafer sonrası koruduğumuz evlerin boyutlarının büyüklüklerine göre 1, 2 veya 3'er altın kazanıyoruz. Yanıp kül olan evlerimizden ise maalesef hiçbir şey elde edemiyoruz. Kazandığımız altınları harcarken dikkatli olmamız gerekiyor. Zira oyunda geriye dönüp grinding yapma gibi bir seçeneğimiz bulunmuyor. Ayrıca ziyaret ettiğimiz adalarda işimize yarayabilecek farklı eşyalarla birlikte ordumuza katabileceğimiz yerel birlikler de bulabiliyoruz.

Oyunda, başlangıçtaki normal birliklerimizi dönüştürüp geliştirebileceğimiz üç tip sınıf bulunmakta: Okçu, Piyade (kılıç ve kalkanlı) ve Mızraklı birlikler. Bu birlikleri kazandığımız altınlarla birlikte güçlendirebiliyor ve kendilerine bazı adalarda bulduğumuz özel eşyalar ve çeşitli aktif yetenekler atayabiliyoruz. Oyun basit olmasına rağmen oldukça doyurucu stratejik özellikler içeriyor. Okçular adaların yüksek yerlerine konuşlandırılarak etkili olabirliken, Piyadelerimiz hareket halinde ve Mızraklı birliklerimiz ise sabit konumdayken işe yarayan birlikler konumunda. Bu birliklerimizi düşmanın sınıfına (ya da türüne) göre konumlandırmamız gerekiyor. Mesela okçu düşmanlara karşı Mızraklı birliklerimizi Piyadelerimizin kalkanlarıyla savunuyor, kalkanlı piyade düşmanları ise sabit Mızraklılarımızla karşılıyoruz.

Birliklerimizin asker sayısı azaldığında onları, korumakta olduğumuz evlere gönderip iyileşmelerini sağlayabiliyoruz. Ancak bu sırada daha az askerle savunma yapacağımız için bu seçenek diğer askerlerin de ölümüne sebebiyet verebilir. Birliklerin son kalan askeri genellikle o birliğin Komutanı oluyor ve Komutan da öldüğünde birliği tamamen kaybetmiş oluyoruz. Son Komutanımız ölünce, doğal olarak son birliğimizi kaybediyoruz ve oyun (run) da bizim için bitmiş oluyor. Bu yüzden oyunda ilerleyebilmek için bir adaya en fazla 4 adet sürebildiğimiz birlikleri sürekli canlı tutmakta fayda var. Zira az sayıdaki birlikle giderek zorlaşan düşmanlara karşı başarı elde etmek mümkün değil.

Sonuç olarak Bad North, yapısı ve oynanışıyla tam anlamıyla Switch'lik bir oyun olarak konsolun en sevilen indie yapımlarından biri olacakmış gibi gözüküyor. Bazen framerate düşmesi gibi aksaklıkları ve bezdirici bir zorluğu olsa da yakın zamanda gelecek güncellemelerle bunların aşılacağını düşünüyor ve oyunu Roguelike - kule savunma türünü seven herkese öneriyoruz.

Puan: 5/5