Blade Strangers Nintendo Switch İnceleme

Blade Strangers Nintendo Switch İnceleme


Blade Strangers:

 

2000’lerin ortasında dövüş oyunları, oyun dünyasındaki hakimiyetini kaybetmeye başladı ve bu  günümüze kadar azalarak neredeyse bitme noktasına geldi. Özellikle 90’lar sonunda neredeyse her ay yepyeni bir dövüş oyunuyla karşılaşırdık. Yeni türeyen “casual” oyuncu olma kavramıyla beraber Street Fighter ve Tekken gibi ana serilerin bu tip oyunculara da hitap etme kaygısıyla artık “hardcore” dövüş oyunlarıyla karşılaşamıyoruz. Street Fighter 4 efsanesinden sonra BlazBlue’nun doğuşu, GuiltyGear’ın dönüşü, KOF’ın yeni modeli ve maalesef Street Fighter’ın 5. oyundaki anormal değişimi… Hiç biri keyif vermemişti. İlk satırlarda yazdığım duruma hizmet edercesine yapımlarla karşılaştık.

Switch, arcade tabanlı oyunlarını, NeoGeo klasikleri ve Street Fighter’ı duyurunca o yıllardır aradığım tattaki oyunların geleceği konusunda umutluydum. 1-2 hüsranla karşılaşsam da sonunda geldi; BLADE STRANGERS! Tüm yapımlarında başarılı olan Nicalis’in dövüş oyunu sınavını hakkıyla verdiğini söylemek lazım. Hedef kitlesinin benim gibi düşünenlere odaklı olduğu açıkça görülüyor bu oyunla.

Dlwkw92_UUAAp_ODG
 

- Oyun Arcade salonlardan fırlamış gibi. İnceleme aşamasında o kadar çok kusur aradım ama karşılaşamadım. Bazı oyuncular karakter listesinin zayıflığından bahsetmiş. 15 karakteri yeterli bulmamışlar fakat oyunun en temel dinamiklerinden birisi bütün karakterlerin aynı oynanışa sahip olması. Bu her karakteri aynı yapıyor anlamına gelmesin. Elbette tüm karakterlerin mekanikleri farklı ama kontrol etmek aynı. İlkel oyunların dışında bunu ilk defa görüyorum. Gayet başarılı bir şekilde dizayn edilmiş. Tüm karakterlere hemen alışıyoruz.Isaac, Shovel Knight gibi karakterlerin olması ön yargı yaratıyor. Bir de bunları oyunun içinde görün:) Özellikle hava komboları dövüş oyunlarında bir yaradır. Blade Strangers hem dash, hem air combo özelliklerini çok akıcı kılmış. Bu akıcılık ışık karmaşası ve hızla yaratılmış sahte bir görsel değil, gayet mekaniklerin içine çok güzel yedirilmiş.

Dlwl7v_SU4_AA34hq
 


*Arka planlar çok sade, yorucu değil. Çoğu dövüş oyununda multiplay maçlar antrenman sahasında oynanır karmaşa yüzünden. Burada arka planlar çok temiz ve sade.

- Kontrollerin aynı olmasının yanında gayet basit olduğunu belirtmek isterim. Ama bu basitlik tek tuşla uzun kombolar yaratan “casual” tipli dövüş oyunları gibi değil. Light, heavy ve unique ataklar her karakterde aynı hasarı veriyor ve kombo süreleri aynı sürüyor. Karaktere özel Skill ataklar ise, ofansif, güçlü, ve tıpkı SF serilerindeki gibi özel vuruş barımızdan götüren EX olarak yer alıyor. Bunlar istenirse tek butona, istenirse 2-3 butonlu olarak atanmış tuşlarla kullanılabiliyor. Tutma da ihmal edilmemiş Light ve Heavy atak tuşları beraber basılınca tutma yapıyor.

Dlwl_DDWVs_AAr_Wpx

 

Önemli:

- Oyunu Arcade stick, pro controller ve handheld modunda joycon’lar ile oynadım. Yukarıda bahsettiğim basitlikle Arcade stick alışkanlığı olmayanları çok zorlamayacak, online maçlarda handheld modunda bile rahatça oynanabilecek bir oyun olmuş. Elinizdeki ekipman gayet yeterli diyebilirim. Arcade stick’i çok şart bırakacak bir kontrol durumu yok.

*Training modunda menüye girmeden L3 tuşuna basınca rakibi yönlendirip kaydediyoruz ve hemen R3 ile karşısına geri geçip defans antrenmanı yapabiliyoruz. Çok pratik olmuş.

 

Dlwl_Pr_FUc_AATZ1_T
 

- Arayüz çok kullanışlı, sade ve basit. Arcade, Stroy, Missions modları gayet doyurucu. Hatta Missons baya uzun diyebilirim. Çok kısa süren Tutorial sonunda ana kumandalar biter bitmez size “kendi kombonu kendin yarat” diyip serbest bırakıyor. Online modu gerçekten çok başarılı. Oyun öncesi animasyonlarda kasma olsa da oyun anında hiç yaşamadım. İlerde oyuncu çoğalınca nasıl olacak göreceğiz. Her oyuncunun profilinde oyundan kopma olasılığı yüzde ile belirtilmiş. Bunu baz alarak maç başlamadan oyunu terkedebilir ya da devam edebilirsiniz. Dövüş oyunları için harika bir özellik. Stealth, Casual ve League maçları var. Bir de liderlik tablosu mevcut. Bu tabloyu League modunda aldığımız puanlar belirliyor. Her round 70 saniye. Bu süre kısa gibi görünse de Specail ve Skill vuruşlarda süre duruyor.

*Başka ilginç bir konu, karakter “stun” olduğu zaman yerde yatıyor. Stun olan karaktere yumruk ve üzerine zıplayarak yapılacak vuruşlar ile komboya başlayamıyoruz.

 

Dlwlz_I4_VAAA7g_HE


 

2D oynanışlı 3D oyunların çoğundan daha iyi grafik, oyunun ruhuna uyan gayet güzel müzik, tam kararında seslendirme ve elbette en önemlisi harika dövüş mekanikleriyle gerçek bir dövüş oyunu Blade Strangers. Street Fighter 4 serisinden beri ilk defa bir dövüş oyununu içime sine sine oynadım. Bu da yaklaşık 10 yıl önce çıkmış bir oyun beni bu kadar heyecanlandırdı.

Gerçekten muhteşem olmuş. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Puan : 9/10