SNK Heroins TTF Nintendo Switch İnceleme

SNK Heroins TTF Nintendo Switch İnceleme


Uzun süredir beklediğimiz SNK Heroins çıktı. Oyunun etiket ismi Tag Team Frenzy. Asistanlı Tag sisteminin olacağını zaten biliyorduk. Neo Geo SNK dünyasının kadın starlarını önümüze getiren oyunun çok fazla cinsellik içermesi büyük yankı uyandırdı. Tabi Batı versiyonunda epey sansür var. Kutulu versiyonu da bulunan oyuna uzun soluklu bakma fırsatım oldu. İncelemeyi biraz geciktirmemin sebebi ise oyunu sindirmeden yorumlamak istememiş olmam. 10 gündür oynuyorum ve ilk günkü deneyimlerim çok iç açıcı olmadığı için özellikle bekledim. Bunu en başta söylemek ne kadar doğru bilmiyorum ama sanırım çok fazla beklenti içinde olduğum için karşılaştığım şey beni pek mutlu etmedi. 

Dmv_XWEMUUAASo_SE
free picture hosting

Oyunda ilk göze çarpan şey grafikler oluyor. Switch için gayet başarılı grafikleri var. Hatta dövüş oyunları arasında bugüne kadar gördüğüm en iyi grafikler diyebilirim Switch için. Resimler çok canlı. Zaten oyunun büyüklüğü BOTW kadar var neredeyse (12GB). Femme Fatele bir dünyanın bu kadar süslü ve gösterişli olmamasına şaşırmamalı. 

Oyunun dizaynında karakterlerin çömelmesi yok. Evet karakterlerimiz yere eğilmiyor:) Y ile zayıf ve X ile güçlü olmak üzere 2 saldırımız var. A ile her karakterin kendine özgün saldırısı yapılabiliyor. Bu özel saldırılar renkli  Spirit Gauge barımızdan güç götürüyor. Son olarak Dream Finisher ise R tuşuyla gerçekleşiyor. Tabi bunun için barınızın yeterince dolu olması gerekiyor. Burada önemli olan detaylar; asistan karakterimiz ve ana karakterimizin sağlık barları aynı. Yani karakter değişiminde sağlık barı diğer oyunlardaki gibi ayrı ayrı değil ortak. Fakat Spirit Gauge ayrı ayrı kullanılabiliyor.  Diğer çok önemli detay; düşmanın sağlık barını bitirmek onu öldürmeye yetmiyor. Burada devreye Dream Finisher giriyor. Bu sayede düşmanı nakavt seviyesine getirdiğinizde özel saldırınızla oyunu kazanabiliyorsunuz. Tek round içerdiği için Dream Finisher kısmı dövüşü uzatan ve strateji ekleyen bir sistem olmuş.  Bu sayede oyun içinde Spirit Gauge barınızı da finale göre kullanıyorsunuz. Tabi bunu rakibi Stun hale getirip kombo içinde yedirmek gerekiyor. Oyunun kolay oynanabilirliğini kapatacak ve Spam yapmaya izin vermeyen bir sistem olduğunu da belirtelim. Asist karakterimiz arka planda beklerken (çok önemli bulmasam da) kafa karıştırıcı bir atakla bize eşlik edebiliyor.

Dmv_XIMf_U0_AE9goi
pic host

Genel olarak dövüş ekranı gayet açık ve basit dizayn edilmiş. Kısa sürede alışıyorsunuz. Az sayıda buton olması Casual oyunculara hitap ettiği gibi Switch için çok iyi bir avantaj. JoyCon'lar için bu yeni nesil atak sistemi biçilmiş kaftan. Pro oyuncuların önümüzdeki 100 yıl boyunca hoşlanmayacağı bir durum olsa da son zamanlardaki örneklerin hepsinde olduğu gibi artık dövüş oyunlarını kontrol etmek çok basit hale gelmiş bulunuyor. Bu oyun da güzel bir örnek. 

Dmv_XMa5_V4_AAi7jr
quick image upload

Dijital fiyatı yüksek ve uzun süredir beklenen bir oyun için daha dolu içerik beklerdim. Karakter sayısı gibi... Gizli karakterleri elbette yazmıyorum ama içerik doluluğu karakter özelliştirmekten çok öte değil. Oyunun kendi arayüzü gayet sade. Hikaye modu bir çok kişinin arzu ettiğinden daha zayıf çıkmış görünüyor. Bu olumlu cümleyi kurmak beni pek mutlu etmese de "oyun herkese hitap ediyor" Spam yapmayı engelleyen kombo kesimleri de dorğu bulmadığım bir konu. Uzun kombolar yapmak mümkün değil ki bunları zaten Spam amaçlı yapacak oyuncuların becerebileceğini düşünmüyorum. Gard almak için geri butonu yerine elimizin devamlı L'de olması Mortal Kombat'a yaklaşamıyor olma sebeplerimden birisidir. Malesef burada da karşılaştığım bir olumsuzluk. 

Dmv_Xq02_Uw_Ac_He_NP

Kalıcı olmayı hedefleyen bir seri için daha iyi müzikler beklerdim. Başta da belirttiğim gibi grafikler gerçekten çok etkileyici. Oyunun hantal olmadığını mutlaka ekleyelim ama oyun içindeki doyurucu hız dövüş mekaniklerini çok etkilemiyor. Ortalığın çok karıştığı özel saldırılarda rahatsız edici olabiliyor. Arka planlar ve ses efektlerini çok başarılı bulsam da yukarıda bahsetmediğim Smash Bros'daki gibi bar dolduran bir itemin aniden yukarıdan düşmesi çok aykırı bulduğum bir durum. Bunu almak içinse iteme vurmak gerekiyor. Keşke olmasaydı:)

Beklentilerimin çok altında kalsa da yeni nesil bir dövüş oyunu için elbette standartların çok üzerinde diyebilirim. Capcom'un kayıp olduğu dönemlerde böyle başlangıçlarla ilerde çok daha iyi oyunlara sahip olmak dileği ile...

Puan : 7 / 10

Dmv_Xh_C6_U4_AEz_OKQ