Doughlings Arcade Nintendo Switch İnceleme

Doughlings Arcade Nintendo Switch İnceleme


*En baştan söyleyelim torpil yok:) Ben oyuna bayıldım. %100 lük gameplay sonrası inceleme yapmak istedim fakat zamanım yetmedi. Bitirmek üzereyim. 

Doughlings Arcade sonunda Nintendo Switch için eshop'ta yerini aldı. Elbette Türk yapımı olması bizim açımızdan çok dikkat çekici olsa da, oyun uzun zamandır Steam ve özellikle xbox'ta başarıya ulaşmış bir yapım. Konsolda yerli yapım oyun oynamak çok değişilk bir his. Özellikle Nintendo'da. Asıl heyecan verici olan ise oyun Switch üzerinde de TÜRKÇE oynanabiliyor. Bu harika ve önemli detay, yıllardır bu ülkede konsol oyunu oynayan bir çok kişinin hayaliydi. Hal böyle olunca incelemede çok fazla kural-kılavuz içeriğine değinmeden geçiyorum. Zaten mekanik ve oynamayla ilgili her adım oyun içinde detaylıca karşımıza çıkıyor. (guide niyetine  sağlam bir fandomwikia sayfası da mevcut:  http://doughlings.wikia.com/wiki/Doughlings_Wiki) Oyunun hikayesi de introya kısaca yerleştirilmiş. 

Dm-_HF1-_U8_AACLam

İlk bakışta milyonlarca klon mobil oyundan biriymiş gibi görünse de Doughlings Arcade sizi gerçekten çok şaşırtacak devasa bir içeriğe sahip. 90'ların arcade puzzle oyunlarının (ki bunlar bizim salonlara uğramazdı pek, genelde genesi-snes-ps1 portlarını oynamışızdır) güncel ve yenilikçi bir bakış açısıyla tasarlandığı süper bir oyunla karşı karşıyayız. Switch'in artık arcade bir konsol olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Mevcut exc. oyunların bile tamamına yakını arcade konseptli. Doughlings ise bize modern retro oyunların sığlığından uzak, gerçek bir arcade deneyimi sunuyor. İdda ediyorum nice 60 dolarlık platformlardan daha çok aksiyon, oynama süresi ve zorluk içeriyor.

Dm-_Gzy_BVs_AAgj_Qt
cdn images

Klasik Brick Breaker türlerinden ayrıldığı nokta 7 farklı karakterimizin olması ve oyun içinde devamlı aksiyona düşmemiz. Temel kural zehirlenip taşa dönüşmüş arkadaşlarımızı kurtarmak. Oyunu ana karakterimiz Morpheus ile 12 farklı hedefe karşı savaşarak oynuyoruz. Taşlara her vurduğumuzda taşın gücünü eksiltiyor ve platformdan düşmesini sağlıyoruz. en zayıf taş mavi renkli olanlar. Diğer renkleri ise her vuruşta maviye kadar getirip kurtarabiliyoruz. Bunların dışında, kaya, hayalet vs. gibi taş hedefler de var. Hedefler belirli bir zamanda aşağı doğru kademe kademe iniyor ve karakterimizle arasındaki mesafe azalıyor. Bu yüzden bazı hedefleri tamamen vurarak yok etmek yerine diğer taşlarla olan bağlarnı kopartmak gerekiyor. Kopan taşlar aşağı düştüğü için dokunursak hem puan kaybediyoruz hem de topa yetişirken hızımızı kesen bir engel oluşturuyor. Bölüm içindeki DNA objeleri belirli bir süre için bizi özel karakterlere dönüştürüyor. Her karakterin ise ayrı ayrı "show off" özellikleri var. Bunu kullanabilmek için ekranın alt köşesindeki ışıkları yakmamız gerekiyor. Işıkları yakabilmek için ise her vuruşta aşağı doğru düşen objeleri toplamak.  Tam ortada çıkan show off yazısı biraz kafa karıştırıcı olsa da bunun zorluk seviyesi için orada belirdiğini düşünüyorum. Her karakterin show off özelliği farklı. Tabi diğer karakterlerin show off'larını kullanabilmek için hem DNA alıp hem ışıkları yakmış olmak gerekiyor. 

Dm-_HKpi_U0_AMk_SFt

Karakterlerin bütün özellikleri yükseltilebilir şekilde 5 farklı upgrade içeriyor. Bu upgradeler için iksirlere ihtiyacımız var. İksirler ise oyun içindeki yıldızlarla alınabiliyor. Her aşamayı en iyi halde bitirmek için bütün yıldızları toplamak gerekiyor ki bu da oyunda benim temel hedefim olmuş durumda. Tüm yıldızları toplamadığım bir aşamayı bırakmadan tekrar oynuyorum. Böylece hem yükseltmelere çabuk ulaşıyor hem diğer aşamaları daha zevkli hale geitirecek bir hedef yakalamış oluyoruz. 

Dm-_G_h_MU0_AE9_YHC

Mekanikler gerçekten çok iyi. Topun verdiği hissiyat, karakterin kayış hızı ve oynanabilirliği çok zevkli.  Kısa geçtiğim halde hala bitiremediğim oynanabilirlik epey emek verilmiş ve bu emeklerin boşa çıkmaması adına muhteşem bir puan sistemi eklenmiş. Oyunda puanlar global olarak görülebiliyor. Yani bildiğimiz world ranked listesi var.  Puan kazanmak da ayrı bir hedef olunca oyundan istediğiniz-alacağınız keyif tamamen size kalmış oluyor. Puan sistemi çok detaylı. Tek basamaklı sayılar dahil işin içinde. Bunlarla yetinmeyen Hero Concept, Mario Maker'dan esinlenerek oyuna bir de bölüm dizaynı eklemiş. Kendi bölümlerinizi kendiniz yapabiliyor ve bunları yayınlayıp paylaşabiliyorsunuz. 

Dm-_LMmm_UUAAFv_Ou

Anlatacak daha çok şey olmasına rağmen burada bitirmeliyim çünkü geri kalanları mutlaka kendiniz deneyimlemelisiniz. Özellikle retro-arcade seven her Switch sahibinin oyunu edinmesini tavsiye ediyorum. Diğer platformlara göre Switch'te oynamak çok daha zevkli ve kolay olacaktır. İnceleme kodu aldığımda gerçekten bu kadar oynayacağımı düşünmüyordum. 7 saatlik bir oynama süresiyle ara verip bunları yazdım. Fiyatı ve size vadettiği keyif gerçekten takdir edilesi. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Puan 9/10