İnceleme: Planet Alpha

İnceleme: Planet Alpha


Hikaye odaklı, oyunun içindeki dünyayı ön plana çıkaran platform/aksiyon oyunları genelde adından uzun yıllar söz ettiren, yaşlansa da ölmeyip birilerinin akıllarında kalmayı başaran oyunlar oluyorlar. Hiçbir dönem eskimeyen, neredeyse kendi türüne sahip diyebileceğimiz bu oyunlara örmek olarak Another World, Heart of Darkness, Inside gibi yapımları gösterebiliriz. Formülü birbirinin aşağı yukarı aynısı oyunların içinde, bitirdiğiniz zaman adeta tadı damağınızda kalan bu tür yapımların arada bir yenilerini görmek iyi geliyor doğrusu.

Oyunun başında bizi bilmediğimiz bir gezegende amaçsızca ileri yürüten Planet Alpha’da bu Another World ekolünü izliyor. Amaçsızca başladığınız yolculuğunuzda amacınız hayatta kalmaya dönüşüyor çünkü bir İndiğiniz bu güzel ama tehlikeli gezegende yürüdükçe gezegenin robot istilasında olduğunu görüyorsunuz. Hikayeyi tamamen gördüklerinizi yorumlayarak kendiniz birleştiriyorsunuz, oyunda senaryoya yönelik bir açıklama veya diyalog yok.

Gezegenin tasarımı için verdikleri emek her karede belli oluyor. Canlı grafiklere sahip oyunun arka planındaki görseller sizi oynadıkça oynamaya itiyor. Günümüz indie oyunlarının birçoğunda göremediğimiz ve muhtemelen de göremeyeceğimiz kadar detaylı tasarımlar gezegenin her adımında karşınıza çıkıyor.

Peki tek yaptığınız soldan sağa yürümek mi? Biraz evet biraz da hayır. Karakterinizin silahı olmadığı için önüne çıkan ölümcül robotlardan saklana saklana kaçmak veya bulunduğu ortamı kullanarak onları alt etmek zorunda. Lazer silahlarından uzak kaldığınız yerlerde de gün/gece döngüsü ile ilgili bulmacalarla uğraşıyorsunuz. Zamanı kontrol edebilen kahramanımız sayesinde günün istediğiniz saatine gidip güneş ışığının ne kadar geldiğini ayarlayabiliyorsunuz.

İlerle-bulmaca çöz-saklan-zıplayarak bir yerlere ulaş döngüsünde gittiği için uzaktan tekdüze gibi gözükebilen oyun mekan değiştirdiğinde bulmacalarını ve platform öğelerini de değiştirerek sizi sıkmamanın bir yolunu buluyor. Yine de eğer başından kalkmadan uzun süre oynarsanız “git git bitmedi” diyebilmeniz mümkün. Kaç saat sürüyor derseniz, ortalama 6 saat kadar sürede yolculuğunuzu tamamlarsınız diye düşünüyorum.

Ben gezegeni ne kadar betimlersem betimleyeyim, siz ne kadar oyunun hakkında video izlerseniz izleyin sonuçta bu oyun yazının başında bahsettiğim akranları gibi deneyip öyle fikir sahibi olmanız gereken bir oyun. Eğer türün diğer örnekleriyle aranız iyiyse mutlaka kaçırmamanız gereken bir yapım.

Puan 8/10

Fiyat £15.99/€19.99/$19.99

İnceleme kopyası için Team 17’e teşekkürler.