The Escapists Complete Edition İnceleme

The Escapists Complete Edition İnceleme


Escapits Complete Edition:

İstisnalar dışında büyük yapım RPG’lere bile mesafeli bir oyuncu olarak Indie RPG incelemek de varmış kısmette:) Konu olarak çok ilgi çekici bulmuştum. İlk oyunu Mac üzerinde çılgınlar gibi oynayan bir arkadaşımda görmüştüm. Daha sonra bütün platformlara gelse 2. oyun Switch için yerini almıştı. Evet Prison Architech’i akla getiriyor ama çok daha basit olduğunu söyleyebiliriz. Ne zaman yeni nesil gelişmiş 8Bit bir oyun oynasam NES dönemi aklıma geliyor. O günlerde biraz daha büyük kartuşlarla neler yapılabilirdi diye düşünüyorum. Bu tip oyunlar bu sorulara cevap verebilecek nitelikte. Retro City Rampage de bana aynı hissi yaşatmıştı.

Doxy0_I1_Uc_AAc6g_G
 

Bir hapishanede temel olarak yapılabilecek herşeyle karşı karşıyayız. Zaten oyun genel olarak rutin üzerine yürüyor. Mesela günde 2 sayım, 3 öğün yemek mutlaka gerçekleştirmemiz gereken aktiviteler. Oyun bizi çoğu şeyde serbest bırakmak yerine yönlendiriyor. Basit RPG sevenler ve vakti olanlar için bunun kötü olmadığını düşünüyorum ama ortalama üzeri bir oyuncu ilk 2 saati göremeden kapatabilir. Hatta güçlenmemizi sağlayan spor aktiviteleri bile belirli aralıklarda mecburi olarak karşımıza çıkıyor. Gardiyanlar çıkıp ; hadi şimdi spor saati gidin! diyor ve başımızda bekliyor.

 

Doxy52_BU8_AI0sn4


 

Spor toplam HP’yi ve hızı arttırmakla beraber İnternet salonunda zeka ve fikir geliştiriyoruz. Dayak yiyip örselendikçe bu kazanımlar geri gidebiliyor:) Tekrar baştan geliştirme çabalarında buluyoruz kendimizi. Çamaşır yıkama, temizlik gibi başka rutin işlerimiz de var ve bunlar karşılığında para kazanıyoruz. Bu parayı legal/illegal aktivitelerde harcayabiliyoruz.

Doxyw_CNUc_AA3bhj
 

Hapiste bizi ayakta tutan şey diğer mahkumlarla olan ilişkilerimiz. Bazısı bizden başka bir mahkumu dövmemizi isterken kimisi hırsızlık yapmamızı isteyebiliyor. Aranızın iyi olmadığı mahkumlardan parasıyla dahi ürün satın alamıyorsunuz. E tabi olay hapishaneyi kaçarak terketmek olduğu için bütün objeler bizim için çok önemli. Craft moduyla birkaç malzemeyi birleştirip yeni bir silah bile üretebiliyoruz. Craft ipçlarını ise paramızla telefon kulubesinden öğrenebiliyoruz. 10,20 ve 30'luk craft ipuçları seçenekleri random olarak geliyor. Menüde tarifler duruyor. Çok malzeme olması unutkanlık yapabilir. 

 

Gün süresinin kısa olması serbest zamanda karakteri çok yavaş geliştirmemize neden oluyor bu olumsuz bir taraf. Acımasız gardiyanların despotluğu ve kurallara uymaktan karakteri yeterince geliştiremiyoruz. Oyunun müziklerini çok beğendim. Son zamanlarda Indie yapımların müzikleri git gite kötüye sarıyor. Escapits’de uzun süreler angarya işlerle uğraşmak bunaltıcı gelirken bir de kötü müzik hiç çekilmezdi.

 

 

Puan : 7/10