İnceleme: Save me Mr. Tako

İnceleme: Save me Mr. Tako


Eski oyunlardan ilham alan yeni nesil oyunların esin kaynakları genelde NES, şanslıysak SNES dönemindeki oyunlar oluyor. Retro işini fazla abartmak istemediklerinden olsa gerek, aynı ilginin Gameboy ailesine gösterildiğini pek göremiyoruz. Bu boşluğu doldurmak isterseniz, sizi alıp çocukluğunuzun dışı renksiz, içi rengarenk dünyalarına götüren Mr. Tako ile tanışın.

“Tasukete Tako-san”, yani “Save me Mr. Tako!”, yani “Kurtar beni ahtapot bey”, insanlarla ahtapotların ölümüne savaş halinde olduğu bir dünyada geçiyor. Başta hiçbir hikaye anlatımı yok, ilerledikçe diyaloglardan parçaları siz birleştiriyorsunuz. Fazla derinlere dalmadan başlangıcı özet geçecek olursak, kardeşi ahtapot ordusunda olan Tako da orduya yazılmıştır ancak insanları öldürmek yerine savaşta onlara yardım etmektedir. Görevinden döndüğünde aynı zamanda yakın arkadaşı olduğu prensesin yine saraydan kendi başına çıkıp gittiğini öğrenip onun yanına harabelere gider. Burada ahtapotların tanrısı Kraken’ın gerçek olabileceğini öğrenen Tako’yu aynı gece bir peri uyandırıp yanına çağırır. Burada kendisinin bir dileğini yerine getireceğini, karşılığında insanlardan nefret etmemesi gerektiğini söyler. Tako kabul edip yeryüzünde suya ihtiyaç duymadan hareket etme gücüne kavuşur.

Tako, düşmanlarına mürekkep atarak saldırabiliyor, böylece onları kısa süreliğine etkisiz hale getirebiliyor. Etkisiz haldeki düşmanlar tekrar hareket etmeye başlamadan onları platform olarak kullanmanız gerekiyor. Yani sadece iyi zıplayabilmenizi isteyen bir platform oyunu değil, aynı zamanda düşmana saldıracağınız anı da hesaplamalısınız. Yapabileceğiniz tek saldırı mürekkep atmak değil. Oyun boyunca farklı şapkalar takarak ok, baloncuk, büyük mürekkep topu atabilmek gibi değişik özelliklere sahip olabiliyorsunuz. Bu şapkalar eski oyunlardaki özel güçler gibi birisi size çarptığında elinizden kayıp gidiyor.

Bölüm ve dünya tasarımları, oyunun geri kalan birçok detayı gibi ilk Kirby oyunlarını andırıyor. Yapımcıların Nintendo’ya olan sevgisi yer yer her köşeden taşıyor. Örneğin, köyde gördüğünüz kendi halinde gezinen tavuklara saldırmayı denerseniz tavuk üzerinize atlamaya başlıyor.

Günümüzde 8-16 bit grafiklerle yapılan indie oyunların neredeyse tamamını dönemin konsollarına port etmek oyunlarda kullanılan detaylar yüzünden imkansız gibiyken, Save me Mr. Tako grafik, müzik ve oynanışıyla Gameboy oyunu havasını tam anlamıyla veriyor. Bu kadarı yetmezmiş gibi Gameboy oyunlarını Gamaboy Color’a taktığınızda oyun başlamadan seçebileceğiniz renk paletlerinin hepsini oyuna eklemişler. İsterseniz renkleri hiçbir menüye gerek kalmadan oyun içinde L/R tuşlarıyla bile değiştirebiliyorsunuz. O da mı yetmedi? Ekrana çizgiler çekip Gameboy ekranına benzetmeyi de seçebilirsiniz.

Kelimenin tam anlamıyla retro indie oyun diyebileceğimiz Mr. Tako “Nintendo tarzı oyun” arayanların kesinlikle atlamaması gereken bir yapım.

Puan 8/10

İnceleme kopyası için Nicalis’e teşekkürler.