İnceleme: Shift Happens

İnceleme: Shift Happens


Merhaba sevgili Nintendocular. Bugün bir co-op oyunla karşınızdayız. Nintendo Switch’i dock’a yerleştirin, Joy-Con’lardan birinizi arkadaşınıza verin ve birbirinden zorlu bölümlerden oluşan bu puzzle-platformer oyunu oynamaya hazır olun. 

Fortnite, Pubg, Call of Duty gibi pek çok online oyunun popüler olduğu ve insanların dünyanın iki ucundan birbiriyle beraber oynadığı oyunlar o kadar yaygınlaştı ki artık bir koltukta bağıra çağıra eğleneceğiniz oyunları arar olduk. Nintendo Switch’in kutudan iki adet kontrolcü ile çıkması geliştiricileri cesaretlendirmiş olacak ki son on dokuz ayda pek çok local multiplayer oyunu Nintendo Switch’te gördük. Overcooked ve Overcooked 2, Lovers in a Dangerous Space Time, Joggernauts, Mantis Burn Racing, Worms Nintendo Switch’te oynayabileceğiniz pek çok local-multiplayer oyunlardan. Shift Happens da NS’de oynayabileceğiniz eğlenceli local-multiplayer oyunlardan birisi.

Hikayeye gelecek olursak, Shift Happens oyunun en başında uzun mu uzun bir cut-scene ile başlıyor. Burada oyunun iki kahramanı olan Bismo ve Plom’un fabrikada oluşma/hayata gelme anına şahit oluyoruz. Sonrasında Bismo ve Plom’un fabrikadan kaçmaya karar vermesiyle kontrol bize geçiyor. Bundan sonra da bir daha hikaye ile bir ilişkimiz olmuyor. Peki gerek var mı derseniz, bence hiç de gerek yok. Shift Happens yapması gerekenleri doğru bir şekilde yerine getiriyor. Bunlardan bir tanesi de oynanış.

Özünde Shift Happens bir puzzle-platformer oyunu. Ancak gitgide kalabalıklaşan bu türde parlamak ve kendine özgü bir iz bırakmak için bazı mekanikler entegre edilmiş oyuna (gimmick yani). Bunlardan en büyüğü ve en önemlisi de, oyunun adının da ilhamı olan Shift mekaniği. Iki kahramanımız Bismo ve Plom birisi büyük, birisi küçük olmak üzere iki farklı forma sahip olabiliyor ve birisi büyüdüğünde diğeri küçülüyor. Büyük iken daha güçlüsünüz, eşyaları (veya küçük partnerinizi) kaldırıp atabiliyorsunuz, sığ sularda boğulmadan hareket edebiliyorsunuz. Küçükken ise daha güçsüz olsanız da hızlısınız ve daha dar ve sıkışık yerlere sığabiliyorsunuz. Bunların yanında buton, kutu, kaldıraç kolu ile bolca bulmaca çıkıyor karşınıza. Zekice planlanmış bölümlerde de şekil değişimini bolca kullanarak bu bulmacaları çözüyorsunuz. Bu aşamada oyun sizin elinizden çok tutmuyor ve size sorun çözebilen birisi olarak davranıyor. Bu da oyunu oynadığınız arkadaşınızla konuşarak, tartışarak, bağırıp çağırarak çözümü aramanızı gerektiriyor. Hazır değinmişken aradan çıksın istiyorum, bu oyun kesinlikle iki kişi oynanmalı. Tek kişilik kontroller de, oynayış da iyi bir seviyede olmuyor.

Oyunun grafikleri de gözünüzü alacak grafikler değiller ancak sade bölüm tasarımları ve iki kahramanın tasarımları göze gayet hoş geliyor. İlk dünya çok düz olsa da ilerleyen dünyalarda daha renkli temalar sizi bekliyor. Ses efektleri de tam ayarında ve yaptığınız hareketlere bir ağırlık kazandırıyor. Ancak müzikler için aynısını söyleyemeyeceğim. Biraz kolay unutulur tekno müzikler seçilmiş bölümler için.

Sonuç olarak, Shift Happens iki kişi oynadığımız sürece gayet eğlenceli ve dolu bir oyundu. Her bölümde yeni bir fikir ortaya atmak gerekti ve bölümdeki her şeyi bulmak gerçekten kafa yormayı gerektirdi. Ancak tek kişilik modun yetersizliği (Eksikliği değil, yetersizliği) ve müziklerin düzlüğü oyunun sunumunu zayıflatsa da, oyunu oynarken çok eğlendik.

 

Artılar

+ İnanılmaz iki kişilik oyun modu

+ Pek çok toplanabilir eşya

+ Her dünya sonunda açılan ve zorlayıcı bonus bölümler

+ Orijinal mekanikler

Eksiler

- Yok denecek kadar zayıf tek oyuncu modu

- Görsel olarak aşırı zengin değil

 

Puan: 8.5/10

İnceleme hopyası için Daedalic Entertainment'a teşekkürler.