İnceleme: NAIRI: Tower of Shirin

İnceleme: NAIRI: Tower of Shirin


Kickstarter projelerini arada sırada takip etmeme rağmen her zaman gösterilen projeyi çok kısa bir sürede unutuyorum. Oyunla ilgilensem bile, parayı topladıktan birkaç sene sonra çıkacağı için pek de akılda kalıcı olmuyorlar. Sanırım basının da gözünden kaçtıkları için oyunun yapımı devam ettiği halde haberleri de çıkmıyor. Hal böyle olunca ses getiren projeler bile çıktıkları zaman tekrar sıfırdan tanıtıma ihtiyaç duyuyorlar. Home Bear Studio’dan Nairi: Tower of Shirin de böyle projelerden biri.

Artık çok fazla temsilcilerini göremediğimiz point&click adventure tarzında olan oyun şehrin üst sınıf ailelerinden birine mensup Nairi’nin başından geçenleri anlatıyor. Bir akşam ailesi askerler tarafından götürüldükten sonra tek şansı şehirden kaçmak olan Nairi, dadısının bir arkadaşının yardımıyla şehirden bir kutunun içinde kaçırılır ancak yolda eşkıyalar tarafından kervanı soyulur. Haydutların hiç hesabında olmayan bu kız çocuğu bir süre onların arasına karışıp onlarla vakit geçirdikten sonra Shirin’e dönmeye karar verip, haydutların tavsiyesiyle şehirde ona yardım edecek birini bulur ve macerası başlar.

Türü sevenler bilirler ki birçok oyun sizi doğrudan bulmacaların içine atar. Ancak Nairi öyle değil. Haydutların çölde saklanmak için kullandıkları mekân bir nevi “point&click’e giriş” niteliğinde. Türe yeni yeni başlayanlar için oldukça ideal bu kısmı geçtikten sonra bulmacalar yavaş yavaş kafa kurcalamaya başlıyor, hatta kimi zaman hafızanızın biraz kuvvetli olmasını gerektirebiliyor.

Görsellerin tamamının çizimlerden oluşmasını oyunun en olumlu yönlerinden biri fakat eski çizgifilmleri izleyenler bilirler, eğer bir cisim hareket edebilecekse onun çizimi, renklendirmesi biraz daha farklıdır. İşte o olay bu oyunda yok. Bu durum olmayınca da hangi cisimle etkileşime geçmeniz gerektiğini bilmediğiniz zamanlarda her yere rastgele dokunmaya başlıyorsunuz.

Çizimlerden bahsederken Shirin’in şirin sakinlerini atlamak olmaz. Hepsi birbirinden sevimli hayvanlardan oluşan kasaba halkına genel olarak Ortadoğu’dan isimler tercih edilmiş. Genelde böyle şeylere alışkın olmadığınızdan Asım veya Nur diye kedi gördüğünüz zaman bir afallıyorsunuz. Yapımcıların Ortadoğu’ya özel bir ilgisi olabilir veya hikaye çölde geçtiği için bu isimler kullanılmış olabilir, bilemiyoruz.

Point&Click sevenlere mutlaka önerdiğimiz Nairi: Tower of Shirin seri olarak devam edecek gibi gözüküyor, çünkü oyunun sonunda oyun bitmiyor. Anlaşılan şirin dostlarımızla daha çok maceralara atılacağız ancak bu maceralar için ne kadar bekleyeceğiz belli değil.

Puan: 7.5/10
İnceleme kopyası için Home Bear Studio'ya teşekkürler.