İnceleme: Everspace - Stellar Edition

İnceleme: Everspace - Stellar Edition


Merhaba Nintendocular. Bugün Nintendo Switch'in kütüphanesine yeni katılmış oyunlardan olan Everspace'i inceleyeceğiz. Sizinle açık konuşmalıyım. Starfox 64 dışında tutkuyla oynadığım başka space-shooter yoktur sanırım. Bununla beraber flight stick ile Flight Simulator oyunlarını uzun süre oynamışlığım var. İnceleme için oynamaya başlamadan önce Everspace'den beklentim bu ikisinin ortalaması bir deneyimdi. Karşıma çıkan ise aksiyon odaklı ve rougelike özellikler barındıran bir space-shooter oyunu oldu.

Grafiksel performans olarak NS'deki en iyi görünen oyunlar arasına rahat bir şekilde girebilecek olan Everspace'in kontrollerine alışmak biraz zaman alıyor. Açıkçası ben varsayılan tuş kombinasyonundansa alternatif tuş kombinasyonu daha kullanışlı buldum. Neyse ki kontroller kısmında değişiklik yapmak sizin elinizde. Beni tek üzen kısım oyunun Gyro kontrol desteklemiyor oluşuydu (Birde Nintendo Switch'in flight stick desteğinin olmaması.)

Aksiyon Dolu Rougelike

Bu oyunda her öldüğümüzde baştan başlıyoruz. Yeni bir başlangıç yaparken kaybetmediğimiz tek şey para ve blueprintler. Bunlarla her yeni tura başlamadan önce gemimizde ve pilotta geliştirmeler yapabiliyoruz. Eğer paranızı tur başında kullanmazsanız kayboluyor. Yani para biriktiremiyorsunuz. Bu nedenle yeni gemi almak 10000 kredi) veya büyük geliştirmeler için bir seferde bolca para kazanmanız gerekiyor.

Her tura başlarken Üç farklı zorluk seviyesinden birisini seçiyorsunuz. Ben oyuna ilk başladığımda önerilen zorluk seviyesi olan Normal'i fazla zor buldum. Henüz hiç geliştirmediğim ekipmanlarını ile Kolay zorluk seviyesinde oynayıp kontrollere alıştım ve bazı geliştirmeler yaptım. Bu noktadan sonra Normal zorluğa geçip oyuna devam ettim.

Hikaye

Oyunda hikaye geminin yapay zekası ile sohbetlere ve Sektörler arası filmler ile ilerliyor. İlk başta neredeyse olmayan hikaye siz yeni sektörlere ilerledikçe gelişiyor ve hikayenin başrolündeki Adam Roslin'i daha yakından tanıyoruz. Kahraman pilotumuz ile biraz vakit geçirdikten sonra #Spoiler# Adamın aslında bir klon olduğunu öğreniyoruz. Bu biraz klişe olsa da rougelike mantığına uyuyor. Her tur sonunda tüm ilerlemeyi ve oyun içinde gemiye yaptığımız geliştirmeleri kaybediyoruz. Elimizde sadece para, blueprintler ve hikayedeki gelişmeler kalıyor. Tüm gelişmeler ve hatıralar yeni klona aktarılıyor ve macera devam ediyor (Neon Chrome'dakik gibi) #Spoiler#

Hikaye Adam'ın belirli bir sektöre ulaşması ve kafasındaki soruları cevaplamasına odaklanırken bazı beklenmedik olaylar da oluyor. Bir rougelikem hikayeye önem vermesi güzel ve görmek istediğimiz birşey. Tek negatif yön ara sinematik sahnelerin düşük bütçeli, durağan sahnelerden oluşması Ancak bu oyunun küçük bir ekip tarafından geliştirildiğini düşünürsek bu tarz kısıtlar hoş görülebilir.

Gameplay

Everspace klasik rougelike döngüsünü başarılı bir şekilde ortaya koyuyor. Başla, materyal topla, karakterini geliştir, saldır, öl ve tekrar et!

Rastgele oluşturulan Sektörler her oynadığınızda değişiyor. Sektörlerde asteroidlerden maden çıkarabilirsiniz, gemi hurdalarından materyal veya yakıt toplayabilir, plazma alanlarından plazma toplayabilir ve para ve silah kazanmak için diğer gemiler ile savaşabilirsiniz. Bence en kritik iki materyal nanobot (tamir için) ve fuel (sonraki sektöre geçmek için). Bunun dışında birşey yapıp yapmamak tamamen size kalmış. Yani yeterli materyaliniz varsa ve isterseniz hiç savaşmadan sonraki sektöre geçebilirsiniz. Oyun sizi daha çok içine çekmek için gittikçe zorlaşıyor. Zorluk derecesi gittikçe artıyor, bununla başa çıkmak için sizde geminizi giderek güçlendirmelisiniz. Geliştirmelerdeki çeşitlilik ve ihtimaller oyunu daha da çekici bir hale getiriyor. Bunun dışında gyro kontrol desteği bence olmaması büyük eksiklik.

Görsellik ve Ses

Bu bölümde iki farklı bakış açısıyla inceleme yapacağım. İlki bu oyunun diğer versiyonlarını düşünmeden sadece Switch'i değerlendirmek Everspace sabit 30 fps ve göz alan grafikler sunuyor. Bu iki kriterde hem handheld, hem de docked modda gayet tatmin edici.

Ancak benim tercihim bu oyunu büyük bir ekranda oynamak ikinci bakış açısı ise diğer platformlar ile karşılaştırmak. Bu açıdan bakınca oyun PC, PS 4 ve XBOX'un gerisinde kalıyor. Diğer platformlarda görüntü daha keskin ve ışıksal efektler daha iyi. Ayrıca diğer platformlarda 60 fps amaçlansa da genelde 40-60 arası gezen bir performans var Nintendo Smith'te ise sabit 30 fps (çok seyrek durumlar hariç) bulunuyor.

Sonuç

Starfox'un yokluğunda Starlink ve Everspace bu boşluğu doldurabilecek iki oyun olarak görülüyor. Ererspace rougecike özellikleri, heyecanlı it dalaşı ve inanılmaz görselleri ile alışveriş listenize girmeye aday.

 

Puan: 8/10

İnceleme kopyası için ROCKFISH Games'e teşekkürler