İnceleme: Battle Princess Madelyn

İnceleme: Battle Princess Madelyn


Battle Princess Madelyn, zorluğu ile ün salmış "Ghosts 'n Goblins" ve "Super Ghouls 'n Ghosts"tan esinlenerek Casual Bit Games tarafından yapılmış ve Kickstarter ile desteklenmiş bir oyun. Gerek görsel gerekse ses tasarımı olarak esinlendiği oyunlara büyük benzerlik gösteriyor. Oyunun zorluk seviyesi NES ve SNES zamanındaki örneklerine göre biraz daha aşağıya çekilmiş olsa da sizi zorlu bir oyun bekliyor.

Oyunun iki modundan birisi olan Arcade Mode size klasik zorlayıcı ve lineer oyun deneyimini sunarken, Story Mode size metroidvenia bir oyun sunuyor. Yani ilerlemek için bolca araştırmalı, gerekli anahtarları bulmalı ve bolca kaybolmalısınız.

Bu iki mod ile ilgili biraz daha ayrıntıya girecek olursak Arcade Modu klasik Ghouls 'n Ghost gibi klasiklere daha yakın bir akış gösteriyor. Ana karakter Madelyn bir hasar aldığında zırhı yok oluyor, ikinci hasarda ise ölüyor. Ancak zombilerden silahlı rakiplere pek çok düşmana karşı bu iki canın yeterli olup olmayacağı sizin yeteneğinize bağlı. Karakterimiz ikili atlama özellğini kazandıktan sonra oyunda ilerlemek daha da kolaylaşıyor. Bunun yanında belirli miktarda rakip öldürdükten sonra canımızın dolması da oyunu biraz daha erişebilir hale getiriyor. Arcade mode'da klasik aksiyon platformerlardaki gibi zorlayıcı ve eğlenceli bölümler sizi bekliyor. Bölümlerin sonlarında ise eğlenceli Bölüm Sonu Canavarları var. Bu kısımlarda karakterin biraz hantal olduğunu düşündüm. Öldüğünüzde bölüme baştan başlıyorsunuz ama neyse ki sınırsız devam etme şansınız var. 

Story mode çok büyük işler başarmaya çalışıyor. Kendine özgü görsel karakteri olan ve özel bir oynanışı olan lineer platformer oyununu metroidvenia'ya dönüştürmeye çalışıyor. Ancak üzülerek bunu yaparken başarılı olmadığını düşünüyorum. Aldığınız görevlerin kaydolduğu bir log yok, kaybolmak çok kolay ve görevler açık değil. Bir görevde ne yapılacağını unuttuğunuzda bunu NPC’den tekrar dinleyemiyorsunuz. Bir quest-log olmadığından dolayı bu görevlerin ayrıntılarını edinemiyorsunuz. Dolayısıyla hafızanız ne kadar güçlüyse o kadar ilerleyebiliyorsunuz.

Özetle, Battle Princess Madelyn çok kaliteli görsel ve ses dizaynına sahip olsa da bölüm diyaznı olarak isteneni veremiyor. Özellikle Hikaye Modundaki eksiklikler ve yapısal sorunlar bu moddan zevk almama engel olsa da Arcade modu türü sevenleri için eğlenceli olabilir.

Puan: 6/10

İnceleme kopyası için Casual Bit Games'e teşekkürler.