Spiral Splatter Nintendo Switch İnceleme

Spiral Splatter Nintendo Switch İnceleme


Bir mobil oyun portu olarak karşımıza çıkan Spiral Splatter hem yetenek hem de zeka isteyen bir puzzle oyunu. Gayet basit ve mütevazi görünen oyun bu basitliğin altında ezilmiyor. Bana bir Gamecube ve GBA klasiği olan Kuru Kuru Kururin’i hatırlattı.

IMG-3309Bir topu iki boyutlu olarak başlangıç noktasından bitişe götürdüğümüz oyunda sol analoğumuzu baya deforme ettirecek gibi görünüyor. Harita çeşitliliği çok basit başlayarak sonlara doğru ustalık gerektiren bir maceraya dönüşüyor. Hedef sadece topu bir yerden bir yere kenarlara çarpmadan taşımakla kalmayıp bazı bölümlerde kapı açma gibi görevleri de kapsıyor. Zorluk bu görevleri hangi yoldan tamamladığınız ile doğru orantı gösteriyor. Her harita için bir süre var ve bu süre sağ üstte bölümden kazanacağımız yıldız sayısı ile birlikte görülüyor.

IMG-3310
 

Bazı haritalarda checkpoint noktaları mevcut. Fakat elbette checkpointler yüksek puan kazanmaya engel. Her bölümde maximum üç yıldız kazanabiliyoruz. Bu yıldızlar diğer bölümlerin açılmasına yardımcı oluyor. Hiç hata yapmadan topu hedefe taşısak dahi üç yıldız kazanma ihtimalimiz bazı bölümlerde imkansız. Bu yüzden topun hareketini hızlandırabilen A butonu ile hedefe daha süratli ulaşmak mümkün. Tabi doğal olarak süratli iken topun hakimiyeti daha zor oluyor. Her bölümün kendine ait renklerin olması ve top kenarlara yaklaştıkça ekran renginin kızıllaşması gayet hoş detaylar olmuş. Bölümler ilerledikçe hareketli haritalar ile karşılaşıyoruz. Bazıları ritmik yetenek, bazıları ise kısa yol bulma beceresi gerektiriyor. 

IMG-3312

​​​​​​

Sol joy-con analoğun pro controller’a göre daha küçük olması büyük bir dezavantaj yaratıyor. Pro Controller ile çok daha iyi bir oyun elde edilebiliyor. Fakat bize uzun yolculuklarda veya dışarıda eşlik edecek bu oyunu pro controller ile oynama fikri baya tezat. Yine de 5 dolar – 5 euro olan fiyatını tatmin edici sayıdaki bölümleriyle sonuna kadar hak ediyor.

Puan : 7/10