İnceleme: Future Grind

İnceleme: Future Grind


Merhaba Nintendocular. Bugün ele aldığımız oyun tek tekerlek üzerinde ilerleyen bir motorsikleri yönettiğimiz Puzzle ve Platformer oyunu. Bir ritim oyununu andıran pistte farklı renklerdeki rayların üzerinde bölümün sonuna kadar ilerlemeye çalışıyoruz. Bunu yaparken tek yapmamız gereken tekerlek rengi ile ray rengini aynı yapacak şekilde manevra yapmak. Bu manevrayı da sol Joy-Stick ile yapıyoruz, B tuşu ile zıplıyoruz, motosiklet kendisi belirli bir hızla otomatik olarak ilerliyor. Bunun yanında çift zıplama ve (bazı motorlarda üçlü zıplama) havada kısa süre süzülme gibi yeteneklerimiz de var. Future Grind tüm bu mekanikleri akıcı bir şekilde bölümlere çok iyi aktarıyor ve her bölümde bir bulmaca çözer gibi ilerliyoruz.

Her bölüm başladığında ya yeni bir oyun konsepti ya da bir oyun mekaniği tanıtılıyor bize ve bölümü bitirmemiz isteniyor. Sonrasında ise ekstra görevler ile her bölümü yaklaşık 3 kez tekrar oynuyoruz. Temel oyun mekaniği şu şekilde; her pist iki ana renkten oluşuyor. Bu renkler belirli bir düzenle dizilmiş ve hatasız bir şekilde bölümün sonuna ulaşmak için iyi planlama yapmak gerekiyor. Bu renkler arasında her başarılı geçişte aldığınız puanı katlayan kombo katsayısı artıyor. Bu iki rengin dışında bir de beyaz renk var. Beyaz renk güvenli ancak buraya değdiğinizde kombo sıfırlanıyor. Yani bölümleri tamamlamak amacıyla beyaz rayları kullanmak sorun değil ancak yüksek skor yapmak için bu raylardan kaçınmak gerekiyor.

Oyunda ilerledikçe yeni motorlar açılıyor. İlk başladığımız motorun iki farklı renkte iki tekerleği var. Motorumuzu etkileyen hafif te bir yer çekimi kuvveti var. Yani hiçbir tuşa bakmazsak motor kendiliğinden iki tekerlek üzerine düşüyor. Bir sonraki motor ise asimetrik bir motor. Yani bir tekerlek büyük, bir tekerlek ise küçük. Bu da hem yer çekiminin etkisini değiştiriyor hem de raylar arası geçişlerde bu momentumu kullanabiliyoruz. Bir diğer motorun ise sadece bir tekerleği aktif, diğeri ise siyah. Bölüm boyunca siyah olan tekerleği hiçbir yere değirmeden ilerlemek gerekiyor. Renkli olan tekerlek ise her raydan ayrıldığımızda renk değiştiriyor. Yani bu motor ile oynanılan bölümler hataya kapalı bölümler oluyor. Son olarak ta yer çekiminden hiç etkilenmeyen, mükemmel bir şekilde dengede duruyor ancak bu motorda da hiçbir momentum kullanamıyoruz.

Future Grind oyun boyunca farklı mekanikler sunuyor. Bazı bölümlerde bazı renk alanları tekerleğinizin rengini değiştiriyor. Başka bölümlerde ise benzer alanlar tüm rayların renklerini tersine çeviriyor. Bunun dışında küre şeklindeki renkli platformlar size dikeysel ivme kazandırıyorlar.

Bölümler ve mekanikler o kadar eğlenceli ki “bir bölüm daha” diyerek kendinizi kaybediyorsunuz. #Hafif Spoiler# Ancak bazı bölümlerde glitch’e benzer bölümler çıkıyor karşımıza. Açıkçası ilk başta bunların gerçekten de hata olduğunu düşündüm oyunu oynarken ve görmezden geldim. Sadece inceleme için bir kenara not aldım oyun sorunlu diye. Sonrasında bunların oyunun hikayesinin bir parçasını olduğunu gördüğümde çok hoşuma gitti. #Biraz daha ağır Spoiler# Glitch’li bölümlerde bir hacker belirli görevleri yerine getirmenizi istiyor. Amacı ise sisteme sızmak. Bundan sonrasını anlatmıyorum çünkü oyunun hikaye açısından en renkli yanını mahvetmek istemiyorum sizin için #Spoiler Sonu#

Nintendo eShop’tan $19.99’a alabileceğiniz Future Grind Arcade platformer ve yarış oyunu severlerin radarlarında tutması gereken bir oyun. Hikaye görevleri size oynamak için bir sebep veriyor. Bunu ötesinde yüksek skor peşinde koşan bir oyuncuysanız bu oyun sizi uzun süre meşgul edecektir.

Puan: 8/10

Oynanış Videosu:

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Yarış, Spor, Platformer, Arcade

Geliştirici: Milkbag Games

Developer Milkbag Games

 

İnceleme kopyası için Milkbag Games’e teşekkürler.