Nintendo'dan Büyük eShop indirimi 11 Nisan'da başlıyor!

Nintendo'dan Büyük eShop indirimi 11 Nisan'da başlıyor!


Merhaba Nintendocular. Son zamanlardaki indirimler ile pek çok kişinin ilgisini çeken Monster Hunter Generations Ultimate’i (bundan sonra MHGU diyeceğim) incelemeye karar verdim. Bu kararımdaki en büyük sebeplerden birisi de Monster Hunter oyunlarındaki akışın ve hikâyenin pek çok oyundan farklı olması ve oyuncuların bazen oyundan istediklerini bulamaması, bazen de oyunun güzel yanını görmeden oynamaktan vazgeçmeleri.

Monster Hunter serisi Capcom’un PS2 zamanında başlattığı ve en başından beri 4 kişi co-op oynanış üzerine odaklandığı bir oyun serisi. PS2 den sonra PSP’ye geçiş yapan Monster Hunter serisi Freedom, Freedom 2 ve Freedom Unite ile boy gösterdi Sony’nin el konsolunda. Serinin üçüncü nesilin ilk oyunu (ve batıda toplamda beşinci, japonyada yedinci) oyunu olan Monster Hunter 3 ile Nintendo Wii’ye geçiş yapan oyun serisi o zamandan beri Nintendo platformlarında boy gösteriyor. Bir sonraki oyun olan Monster Hunted 3 Ultimate’in hem Wii I hem de 3DS’e çıkmasından sonra oyun serisi bir süre 3DS’e odaklandı ve sırasıyla Monster Hunter 4 Ultimate, Generations oyunları 3DS’te çıktı. Günümüze geldiğimizde de bu seri Nintendo Switch ile el konsolu ruhunu sürdürürken Monster Hunter World ile seriyi yeniden tanımlayan bir yapıya büründü. Bu yazımızın konusu ise Monster Hunter Generations Ultimate for Nintendo Switch

Benim bir oyuncu olarak bu oyun serisiyle tanışmam dördüncü jenerasyonun batıdaki ilk oyunu olan 3DS’teki Monster Hunter 4 Ultimate ile oldu. MH4U bence serideki en iyi oyunlardan bir tanesi ve bu oyunun Nintendonun el konsolunda olması gerçekten de inanılmaz bir durum. Çünkü oyunun oynanışı bir el konsolu oyunundan çok daha kompleks ve kapsamlı. MH4U ile 800 saat gecirdim ve bu vaktin yaklasik 50-60 saati hikaye(!) görevleriyle, geri kalanı ise online görevlerle geçti. Bu durum da oyunun uzunluğu ve hikayenin payı ile ilgili bir fikir verecektir size. Sonrasında toz tutmuş PSP’mi kutusundan çıkartıp Freedom Unite’ı keşfettim ancak yeni oyunların kattığı pek çok mekaniğin eksikliği ve online fonksiyonların artık olmayışından dolayı çok da zaman harcamadım. 3DS’in batıda aldığı son Monster Hunter oyunu olan Generation ile hatırı sayılır miktarda vakit geçirdikten sonra seriye bir süre ara verdim, ta ki Nintendo Switch’teki MHGU’ya başlayana kadar.

Monster Hunter Nedir?

MHGU’ya derinlemesine girmeden ilk olarak seriden bahsedeceğim. Serinin güçlü ve zayıf yanlarından ve MHGU’nun seriye kazandırdıklarından. İlk olarak şunu aradan çıkartalım, Monster Hunter serisi hiçbir zaman hikâyesiyle ünlü bir oyun serisi olmadı. Her zaman oynanışı ve oyun mekanikleri ile ön plana çıktı. Gerçekçi ve ağır hareket eden karakterinizi en doğru şekilde yönetip devasa yaratıkları avlamaya çalıştığımız bu oyun serisi hiçbir zaman beat’em up tarzında, düşünmeden canavarlara dalarak oynayabileceğiniz bir oyun serisi olmadı. Her hareketinizi planlı bir şekilde gerçekleştirip canavarları tanımanız gerekiyor. Yani oyunun başrolünde canavarlar var, zaten her oyunun kapak fotoğrafında o oyuna özel (flag-ship) canavar olur ve oyun mekanikleri bunun üzerine şekillenir. Her canavarın kendi atak türleri ve düzenleri var. Avların her biri canavarı alt etmeye çalıştığınız bir bulmacaya dönüşüveriyor. Bununla beraber canavarların canlarını görebileceğiniz bir gösterge yok. Canavarın ne kadar canı kaldığını, yorulduğunu ve sinirlendiğini tamamen hareketlerinden anlıyorsunuz. Ayrıca canavarlara fiziksel hasar da verebiliyorsunuz. Canavarlar yorulduğunda kaçmaya başlıyor ve yemek yemeye, su içmeye gidiyor. Kuyruğunu kopardığınızda veya boynuzunu kırdığınızda da gerçek bir yaratıkmış gibi tepki veriyor. Canı azaldığında da topallayarak sizden uzaklaşıp uyuyarak canını doldurmaya çalışıyor. Bu aşamada canavarı elinizden kaçırmamak ve avlamak veya yakalamak size kalıyor.

Monster Hunter serisinde level atlayarak güçlenme gibi bir durum da yok. Atağınız kullandığınız silaha ve yeteneklerinize bağlı, defansınız ve yetenekleriniz de zırhınıza bağlı. Yani ne kadar iyi zırhınız ve silahınız var ise o kadar güçlüsünüz. Bu mekanik tüm oyun boyunca sizi sürükleyen olayın ta kendisi. Oyuna çok zayıf bir zırh ve silah ile başlıyorsunuz. Bunlarla giriş seviyesi canavarları avlayıp kendinize daha güçlü zırh ve silah yapıyorsunuz. Yeni ekipmanınızla defansınız ve atağınız artıyor, yeni yetenekler aktif ediyorsunuz ve daha güçlü canavarlara meydan okuyorsunuz. Böylece döngü başlıyor: ava çık-güçlü silah ve zırh yap-daha güçlü canavar avla-daha iyi silah ve zırh yap. Hangi zırhı ve silahı seçeceğiniz tamamen sizin zevkinize ve tercihlerinize kalmış, oyun sizi bu konuda hiç kısıtlamıyor ve yönlendirmiyor.

Monster Hunter Generations Ultimate'in diğer oyunlardan farkı nedir?

MHGU’da gelecek olursak, bu oyunun hikayesi yok denebilir. Zaten daha önce de dediğim gibi bu seri hikayesiyle ön planda olan bir seri değil. Oyunun ilerlemesi görev listesinden seçim yaparak gerçekleşiyor ve bu görevler giderek zorlaşıyor. MHGU şu ana kadarki oyunlar arasında en çok canavar barındıran oyun (World dahil). Bu da yapılacak çok fazla şey olduğu anlamına geliyor. Bu oyunda eski oyunlardan farklı olarak birden fazla kapak canavarı var. Generations Glavenus (Ateş), Astalos (Şimşek), Mizutsune (Su) ve Gammoth (Buz) olmak üzere dört adet kapak canavarı barındırıyordu. Generations Ultimate ise bunların üzerine bir de Valstrax’ı ekledi.

 

MHGU’da canavarlarda olduğu kadar ekipmanlarda ve oynanış tarzında da çeşitlilik var. Oyunda toplamda 14 çeşit silah var (Toplamda 14 silah değil, bu çeşitler karakter sınıfı gibi.). Bunlar:

Bu silah türlerini her birisinin kontrolleri kendine özgü ve akıcı. Great Sword çok ağır ve yavaş ama güçlü vuruşlar yapabiliyorken, Sword&Shield ve Dual Blades çok seri ve atik bir yapı gösteriyor. Bununla beraber Switch Axe, Charge Blade ve Insect Glaive daha teknik silahlar ve daha iyi performans için teknik yapısını bilmenizi istiyor. Light Bowgun, Heavy Bowgun ve Bow ise mesafeli ataklar yaptığınız Gunner sınıfı silahlar. Benim favorilerim ise Switch Axe, Long Sword ve Charge Blade (Silahlar ile ilgili ayrıntılı bilgi isteyenler için yukarıdaki listeye fan-wiki sayfasının linklerini de ekledim).

Silah çeşitleri ile birlikte Monster Hunter Generations ve Generations Ultimate’e özel stiller de var. Oyunda toplamda 6 çeşit Hunter Style’dan birisini seçerek silahların tüm karakteristiklerini değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca atak yaparak topladığınız enerjiyi büyük ve havalı ataklar yapmak veya zor durumdan kurtulmak için kullanabileceğiniz Hunter Art adı berilen süper hamleler bulunmakta. MHGU’daki stiller:

 

Guild Style: Daha önceki Monster Hunter oyunlarında kullanılan standart stil. İki adet Hunter Art kuşanabiliyorsunuz.

Aerial Style: Normalde kaçmak için kullandığınız yuvarlanma hareketi zıplama hareketiyle değişiyor. Bu hamleyi canavar veya takım arkadaşlarınıza denk getirirseniz havaya zıplayıp canavarlara yeni şekillerde saldırabiliyorsunuz. Bir adet Hunter Art kuşanabiliyorsunuz.

Striker Style: Silahtan silaha değişmekle birlikte, Guild Style’dan bazı hareketlerin çıkarılması, değiştirilmesi ve basitleştirilmesi ile ortaya çıkan stil. Bu stilin özelliği üç adet Hunter Art kuşanabilmeniz.

()

Adept Style: Bu stil ofansif tarza sahip avcılar için ideal. Canavardan kaçmak için kullandığınız ‘evade’ hamlesini doğru zamanladığınız takdirde özel bir şekilde hasar almadan canavarın saldırından kaçıp büyük bir atak yapma şansı yakalıyorsunuz. Canavarı tanımak ve iyi zamanlama yapmaya dayanıyor. Bu stilde sadece bir adet Hunter Art edinebiliyorsunuz.

Valor Style: Bu stil iki moddan oluşuyor. İlk stil valor metrenizi doldurmadan önceki mod. Bu halde pek çok atağı kaybediyorsunuz. Ancak valor metreyi doldurduğunuzda kaybettiğiniz hareketlerin daha da güçlüleri geri geliyor. Ayrıca karakter silahı kınına koyarken Y tuşuna basılı tutarak özel bir duruşa geçiyorsunuz be bu duruşta iken gelen atakları savuşturabiliyorsunuz. Bu modda özellikle Long Sword çok eğlenceli. Bu stilde tek bir Hunter Art kullanabiliyorsunuz.

Alchemy Style: Bu modda da üç adet hunter art kullanabiliyor ve bu moda özel olan Alchemy Barrel ile bölüm içerisinde yeni itemler yaratıp özellikler açabiliyorsunuz. 

Özet geçecek olursam oyunda 14*6=84 farklı oynanış stili var. Yani anlayacağınız oynanış ve oyun döngüsü hoşunuza giderse ve beraber oynayacak insan varsa çok eğlenceli bir oyun. Bazı eksikleri olsa da MHGU oynanış çeşitliliği ve içerik zenginliği ile pek çok oyuncuyu kendine çekebilecek bir oyun.

Öneri: Oyunu almak ile ilgili kafası karışın olanlar için oyunu e-Shop’ta bir demosu var. Bu demoda tüm silah türleriyle 3 farklı zorluk seviyeside avlara katılabiliyorsunuz. Demo hem tek kişilik hem de 4 kişilik online avlara çıkmanıza izin veriyor. Tabi ki demo sadece oynanış ve kontroller ile ilgili fikir verebilir size. Oyunun albenisinin büyük bir kısmı da kendi zırhınızı ve silahlarınızı yapmanızda.

 

Bazı kaynaklar:

Bu oyunu oynarken bazı dış kaynaklardan yararlanmak isteyeceksiniz. Bunlardan ilki bir cep telefonu uygulaması. Hem Android hem de Apple cihazlarda olan MHGU Database uygulaması oyun ile ilgili temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır (Görev listesi, silah listesi gibi).

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghstudios.android.mhgendatabase&hl=tr

https://apps.apple.com/us/app/mhgu-database/id1437214182

Ayrıca her Monster Hunter oyunu için geniş bir bilgi kaynağı olan kiranico ve fandom sayfası da yaralanabileceğiniz kaynaklardan.

https://mhgu.kiranico.com

https://monsterhunter.fandom.com/wiki/Monster_Hunter_Generations_Ultimate

Ayrıca youtube’da Monster Hunter içeriği üreten pek çok kişi mevcut. Bunlardan başlıcaları;

Gaijin hunter: https://www.youtube.com/channel/UCT84SVapAfSSD_iMfpKbFbA

Arekkz Gaming: https://www.youtube.com/channel/UC-zjH-e5XBzMpy_VtwIGRxQ