İnceleme: Observer

İnceleme: Observer


Observer, Cyberpunk bir gelecekte 2084 yılında Polonya’da geçiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan ile makine arasındaki çizgi giderek kaybolmaktadır. İnsanlar robotik implantlarla robotlaşıyor, robotlar ise insan gibi davranmaya başlıyor. Bugünkü toplumsal yapıdan ve eşitlikten tamamen kopan bir toplum yapısında sınıf ayrımcılığı başrol oynuyor. Bu çarpık düzenin başında ise Chiron şirketi var. Bu şirket o kadar güçlü ki artık Chiron’a devlet gibi bakılıyor.

İnsanlar ile makineler arasındaki farkın yok olmasıyla günümüzde sadece bilgisayarı etkileyen virüsler artık tüm insanlığı tehlikeye sokabiliyor. Tam da korkulduğu gibi bir bilgisayar virüsü hastalık gibi tüm insanlığı etkileyecek şekilde yayılıyor ve çok kötü sonuçlar doğuruyor. Otoriteler artık virüsün etkilerinin ve kötü sonuçlarının bittiğini söylese de buna inanmayan pek çok insan var.

Tüm bu karmaşanın içinde Chiron şirketi için Observer olarak çalışan Daniel Lazarski oğlundan gelen telefon ile şoka uğruyor ve onu bulmak için hemen aramanın geldiği binaya gidiyor. Bu andan itibaren binanın içinde ipuçları toplayıp insanlarla konuşarak soruşturmayı tamamlamaya çalışıyoruz. Observerler bir nevi şirket için çalışan bir polis gibi.

Hem bina içi hem de bina dışı atmosfer ve Observer konsepti en sevdiğim Cyberpunk filmlerden birisi olan Blade Runner’a benziyor ve filmdeki atmosferi yaşamanızı sağlıyor. Geliştiricilerin dediğine göre oyunun geçtiği bina gerçekten Polonya’da bulunan bir bina. Geliştiriciler daha gerçekçi bir tecrübe yaşatmak için Sovyet zamanından kalma bir binayı kullanmışlar. Tabi ki cyberpunk hale dönüştürerek. Oyunun en başında verilen koordinatları takip ederseniz hala kullanımda olan bu binaya erişebilirsiniz.

Oyunda kontrol ettiğimiz Daniel Lazarski sıradan bir insan değil. Bunu oyunun ilk sahnesinde de görüyoruz zaten. Dünyadaki pek çok insan gibi Daniel Lazarski de vücudunda bazı modifikasyonlar barındırıyor. Bu modifikasyonlar sayesinde dünyayı iki farklı filtre ile görüyor. Bunlar soruşturma sırasında kafamızdaki soruları cevaplamak için çok işimize yarıyor.

İlk sensör sayesinde biyolojik taramalar ve analizler yapabiliyoruz. Cesetler üzerinde ve canlılar üzerinde yaptığımız analizler ile pek çok sorumuza cevap bulabiliyoruz. İkinci sensör ise teknolojik cihazlarla derin etkileşime girmemizi sağlıyor ve pek çok cihazı hackleyebiliyoruz. Ayrıca insanların vücutlarındaki elektronik parçaları da analiz edebiliyoruz. Son olarak insan beynine bağlantı kurarak insanların hatıralarından yararlanarak sonuç çıkartabiliyoruz. Tabi ki insanlar hatıralarının tamamını hatırlamayacağından bu kısımlar oyunun normal görsel tasarımından çok daha farklı bir hal alıyor. Bu kısımlarda pek çok glitch efekti, ani ışıklandırmalar ve garip sesler ile kendinizi gerilimli bir ortamda buluyorsunuz.

Ana karakterin biyomekanik bir görme yetisi olduğundan yola çıkarak pek çok glitch ve efekt kullanılmış. Bu efektler özellikle zihin okuma anlarında kendisini gösteriyor. Bir insanın hatırası asla ilk anki gibi olamayacağından insanlar genelde olayları parça parça hatırlar ve belirli yerlere odaklanırlar. OBSERVER bu anları çok iyi yansıtıyor (ancak glitch ve ışık efektleri bazılarına biraz fazla gelebilir. Özellikle bu tarz şeylere karşı hassasiyetiniz varsa).

Oyunun görselleri ve grafikleri gerçekten etkileyici. Özellikle aydınlatma ve ışıklandırma oyunun yaratmaya çalıştığı atmosferi çok iyi yansıtacak şekilde kullanılmış. Bununla beraber geliştiricilerin ayrıntılara gösterdikleri önem tüm oyun boyunca devam ediyor.

Oyunda Lazarski’yi birinci kişi perspektifinen yönetiyoruz ve Lazarski’nin implantlarını X, L ve R tuşları ile yönetiyoruz. Oyunda hareket etmek survival-horror oyunlarını anımsatıyor. Ağır, yavaş ve metodik bir ilerleme mevcut. Bu ağırlık bu tür oyunları çok fazla oynamadığımdan başlarda beni gerçekten yordu. Ancak hikâye, kurgu, interaktif çevre ve oyundaki gerilim öğeleri bu tercihin doğru olduğunu gösteriyor. Özellikle hatıralara girerek sorgulama yaptığımız kısımlar gerilimi yüksek olduğundan bu oynanış buralara çok yakışmış.

Observer’in en güçlü yanını soracak olursanız, kesinlikle ses dizaynı ve seslendirme. Ana karakter Daniel Lazarski’yi Blade Runner filminde de rol alan Rutger Hauer seslendiriyor. Profesyonel bir oyuncunun seslendirme yapması karakterin gerçekten de çok iyi yansıtılmasını sağlamış. Yan karakterler de yüksek kalite seslendirmeye sahip. Bununla beraber efektler, atmosfer sesleri ve müzikler de oyunun cyberpunk havasını çok iyi yansıtıyor.

Oyunun sunduğu görseller ve ses kalitesi çok iyi olsa da arada sırada framerate düşüşlerine rastladım. Ancak bunlar beni oyunun atmosferinden çıkaracak kadar sık ve uzun süren düşüşler değildi. Ayrıca bazı sahnelerdeki bulanıklık özellikle elde oynayanların gözüne çarpacaktır.

Sonuç olarak, Outlast, Silent Hill gibi survival-horror tarzındaki oyunlardan yeni beklentileri olanların ve cyberpunk hayranlarının severek oynayacağı Observer, sizi yerinizden zıplatacak anlık korkularla değil, derin hikayesi ve gergin ortamıyla korkutmaya hazır.

Not: Oyunun fiyatı 29.99 $ ve 18.9 GB yer kaplıyor.

 

Puan: 8/10

 

Platform:   Nintendo Switch

Yayıncı:     Bloober Team S.A.

Geliştirici: Bloober Team

Boyut:       18.9 GB

 

* İnceleme kopyası için Bloober Team'e teşekkürler.