İnceleme: The Fall Part 2 : Unbound

İnceleme: The Fall Part 2 : Unbound


The Fall Part 2 : Unbound teknolojik limitleri ve sınırları aşmaya çalışan bir Yapay Zekanın hikayesini anlatıyor. 2014 yılında Wii U’ya da çıkmış olan The Fall’ın hem devam oyunu olan TFP2:U’da robotik sistemleri ele geçirebilen bir Yapay Zeka olan A.R.I.D.’ı yönetiyoruz. Bu oyun hem oynanış hem de hikaye olarak direkt bir devam oyunu ve (benim gibi) ilk oyunu oynamamış olanlar için çok kısa da olsa ilk oyunun özeti var. Ama bu özet beni olaya ısıtacak bir yeterlilikte değildi. Bu oyunda ise tek amacı kendini savunmak olan A.R.I.D’ı yönetiyoruz. Kimliğini bilmediğimiz bir insandan gelen fiziksel ve fiziksel olmayan saldırılardan kendimizi korumak için elimizden geleni yapıyor ve pek çok robot avatarları ele geçiriyoruz.

TFP2:U gerçek dünyada bir aksiyon platformer oyunu gibi başlıyor ve ilerleyen zamanda dijital dünyada bulmaca ağırlıklı moda geçiş yapıyor ve oyun boyunca bu iki mod arasında gidip geliyoruz. İlk kısım platform öğeleri ve silahtan ibaret. ZL’ye basarak silahı çıkarı¥oruz ve yukarı aşağı tuşlarına basarak nişan alıp ZR ile ateş ediyoruz. Bu kontroller hem ateş etme hem de etkileşime geçme öğeleri için aynı. Ancak bu kontrollerin pek de kolay ve akıcı olduğunu söyleyemem.  Özellikle çoğu eşyanın interaktif olmadığı bölümlerde işleri çok uzatıyor. Açıkcası oyunun kontrolleri bilgisayarda fare-klavye için tasarlanmış ve iyi bir geçir yapılamamış.

Oyunun hikayesi ve A.R.I.D’ın konuşmaları günümüzde Hollywood’un da çok ilgi gösterdiği farkındalığa sahip bir Yapay Zeka temasını ele alıyor ve A.R.I.D meşhur Space Odyssey 2001 filmindeki HAL gibi her şeyi sorgulayıp kendi yargılarını yapıyor. Ancak bu kısımdaki aksiyon ve oynanış bu seviyeye erişemiyor. Kendinizi dar ve klastrofobik bir bölümde ilerleyebilmek için sağa sola rastgele tıklarken bulmanız an meselesi. Çünkü pek çok çözüm çok lineer ve sonraki aşamaya geçmek için belirli bir aksiyon gerektiriyor. Tabi ki Point and Click macera oyunlarıni sevenler bu tür zorluklara alışık olduğundan bu kısımları seven de olacaktır.

Sonuç

TFP2:U, ilk oyun ile başlayan karanlık bilim kurgu hikayesini devam ettiriyor ancak oynanış bu tonu ve seviyeyi tam olarak yakalayamıyor. Oyunun hikayesi ve içeriği zengin olsa da kontroller işi çok zorlaştırmış. Point and Click macera tarzını çok seven oyuncular için tavsiyem, Eğer Nintendo Switch tek oyun platformunuz değil ise bu oyunu bilgisayarda, fare-klavye ile oynamanız.

Puan: 6,5/10

 

Fiyat: $16.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Macera, Bulmaca, Rol Yapma Oyunu, Aksiyon

Yayıncı: Over The Mood

Geliştirici: Over The Mood

 

* İnceleme kopyası için Over The Mood’a teşekkürler.