İnceleme: Our World is Ended

İnceleme: Our World is Ended


Ülkemizde pek tutmayan bir tür Visual Novel. Kitap okuma alışkanlığı olmamasından mı, “kitabını okuyacağıma filmini izlerim, daha eğlenceli” kafasından mı, yoksa oyunlarda hiçbir şekilde oynanış yoksa oyundan saymamaktan mı bilinmez. Bunların üzerine bir de yabancı dil eksikliği eklenince tam oluyor. Bu tarz yapımlara karşı tepkileri kendiniz görmek isterseniz, telefonlara da çıkmış herhangi bir VNin kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz.

Oyunumuz Japonya çıkışını 2017 yılında Vita ile yapmış, Vita’nın helvasını yediğimiz için de batıya çıkarken de onu atlayıp doğrudan konsollara ve bilgisayara port edilmiş. Oyunun daha geniş bir kitleye hitap edecek olması güzel bir seçim ancak sanırım biraz hızlı bir port olmuş. Özellikle PS’den Nintendo’ya port edilen diğer bir çok oyunda olduğu gibi kontroller PS baz alınarak oluşturulmuş. Daha doğrusu, Playstation’ın batıdaki kontrol şeması. Japon PSlerde X iptal, O onay için kullanılır. Bu tuşlar da Nintendo’da sırasıyla B ve A tuşlarına karşılık geliyor. Batıda PS için bu tam tersi olduğu için Switch’de de bu oyunu oynarken B ile menüleri onaylıyor ve diyalogu ilerletiyorsunuz. Kontrolleri yeniden ayarlama şansınız var ama bu sadece oyun içinde geçerli, menülerde yine B onay, A iptal. Alışmanız biraz zaman alabilir.

Ayrıntılarla fazla vakit kaybetmeden konuya geçelim. Judgement 7 adında bir indie oyun stüdyosunda yarı zamanlı çalışan Reiji Gozen, firmanın yeni tasarladığı sanal/arttırılmış gerçeklik kaskını denemek için Tokyo sokaklarına çıkar. Patronunun istediği birbirinden absürt görevleri yaz sıcağında teker teker yerine getirmeye çalışırken birden yazılımda bir problem olur ve Reiji etrafın harabeye döndüğü, arkadaşlarının binalara asıldığı görüntüler görmeye başlar. Başta bunların basit bir program hatası olduğunu düşünen ekip, yaptıkları programın gerçekliğe etki etmeye başladığını farkeder.

VNlerin neredeyse hepsinde olduğu gibi belli noktalarda size seçimler sunuluyor ve hikaye bu seçimlerinize göre şekilleniyor, oyunun birden fazla sonu var. Bilimkurgu sevenler için oldukça ilgi çekici bir hikaye, fakat türü sevmeniz pek yeterli değil, zira hikaye bir çok yerde standart bir animeye bağlıyor. Anime demişken, seslendirme kadrosunda oldukça tecrübeli ses sanatçıları bulunuyor.

Yazıda sürekli oyun oyun dedik ama aslında bence de tam anlamıyla “oyun” sayamayacağımız için beğenip beğenmemeniz tamamen hikayenin sizi bağlayıp bağlayamamasıyla alalalı. Hikayenin kalitesi olarak bir Stein’s;Gate değil, yine de kendini okutuyor. Yeni bir VN arayan varsa takip listesine alabilir.

Puan: 7/10

İnceleme kopyası için PQube’a teşekkürler.