İnceleme: Steamworld Quest Hand of Gilgamech

İnceleme: Steamworld Quest Hand of Gilgamech


 

Giriş ve Hikaye

Steamworld Quest: Hand of Gilcamech kart mekaniklerine dayalı bir sıra tabanlı rol yapma oyunu. Bu yaratıcı oyunda el çizimi ve söz alan bir dünyada gözü pek kahramanlarımızı cesaretiniz ve kart desteniz ile zafere taşımaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de yüzden fazla çeşit kart ile kendi destenizi yaratabilirsiniz. Her birisi derin geçmişe ve karaktere sahip kahramanlarımızın Guild Kahramanları ile ilişkileri ve Gılgamış efsanesini barındıran eğlenceli hikaye sizleri bekliyor.

Kart mekanikleri

Oyunda her ele kahramanlarımızın destesinden rastgele seçilmiş altı adet kart ile başlıyoruz. Her bir kart kahramanlarımızın yeteneklerini ifade ediyor. Her turda üç adet kart seçiyoruz ve kahramanlarımız kart seçim sıramıza göre görevlerini yerine getiriyor.

Kahramanlarımızın üç farklı tip kartları var. Bunlar Strike (Vuruş), Upgrade (Geliştirme) ve Skill (Yetenek). Strike (Vuruş) duyulduğu kadar basit. Kartın değerine göre düşmana hasar veriyoruz. Upgrade (Geliştirme) kartları ise kahramanları çeşitli yönlerden geçici olarak güçlendiriyor. Skill (Yetenek) kartları ise kahramana özgü güçlü ataklar veya geliştirmler yapmamızı sağlıyor.

Kahramanlar Strike e Upgrade kartlarını Kullandıkça Steam Pressure (SP – Buhar Basıncı) biriktiriyor ve bunlar Skill kartlarını kullanmak üzere harcanıyor. Strike ve Upgrade’ler ile biriktirdiğimiz SP ekranın üst kısmında yer alan SP havuzunda toplanıyor. Skill kartlarının her birisinin farklı SP gereksinimi var ve eğer yeterli SP yoksa bu kartları kullanamıyoruz.

Oyunda toplamda beş adet element var. Bunlar Fiziksel, AteşBuz, Fırtına ve Arcane. Atak kartları bu türlerden birisine giriyor. Bazı düşmanlar bu elementlerden bazılarına karşı zayıfken, zayıflığın olmadığı durumlarda kartları kullanarak zayıflık yaratıp kendinize avantaj sağlayabiliyorsunuz.  Ayrıca bazı elementlere karşı dayanıklı olan düşmanlar da var. Yani en yüksek hasarı vermen için bunları da değerlendirip destenizi oluşturmanız gerekiyor.

Bunlar dışında bir de Recovery Items (iyileştirme itemleri) kullanabiliyoruz. Bu da sadece kartları kullanarak üstesinden gelemediğimiz zorlukların üstesinden gelmek için can doldurma veya kötü etkilerden kurtulma gibi itemler. Bu itemleri kullanmanın dışında kahramanların canları sadece kayıt noktalarında doluyor, yani savaştan sonra azalan canlar o şekilde devam ediyor. Ancak negatif durumlar (zehir, uyku gibi) sıfırlanıyor ve savaş sırasında düşen kahramanların canları doluyor. Her bölümün belli yerlerinde bulunan Kahraman Heykeli (Gılgamış) ilerlemenizi kaydetmeye ve canınızı doldurmaya yarıyor. Fakat bu heykeli kullandığınızda daha önce defettiğiniz düşmanlar yeniden canlanıyor.

 

Deste Oluşturma

Steamworld Quest kart merkezli bir oyun. Bu da demek oluyor ki elimize pek çok kart geçecek. Elimize yeni kartlar geçip koleksiyonumuz genişledikçe destemizi de özelleştirebiliyoruz. Her bir kahraman için toplam sekiz adet kart seçiyoruz ve hamleleri bu kartlardan oluşan desteden elimize rastgele seçilen kartlardan yapıyoruz. Başarının sırrı ise dengeli bir deste oluşturmak ve destemizi sürekli güncellemek.

Her savaşta elimize gelen altı kart rastgele geldiğinden tahmin edersiniz ki bazen elinizdeki her kart işinize yaramıyor. Bu nedenle her turda iki adet kartı değiştirme hakkımız var. Tabi ki bu yeni kartlar da rastgele geliyor. Bu özelliği kullanmak size bir şey kaybettirmiyor çünkü bu kartlar desteye karışıyor.

Oynanış – Oyun mekanikleri - Gameplay

Eğer kahramanlarımızdan birisini canı 0’a düşerse kahramanımız hurdaya çıkıyor. Eğer tüm kahramanlar hurdaya çıkarsa da Game Over ekranını görüp en son kayıt noktasına dönüyoruz. Hurdaya çıkan kahramanların kartları destemizde kalıyor ancak kullanılamaz hale geliyor. Maalesef bu kartları yeniden çekip hala hayatta olan kahramanların kartları gelmesini beklemekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Bu durumun önüne geçmek için dövüş sırasında can kazanmak için Upgrade kartlarınızı ve Recovery Itemleri akıllıca kullanmak gerekiyor. Hurdaya çıkan kahramanlar dövüş sonunda diriliyor ve canları dolmuş şekilde partideki yerini alıyor. 

Oyunda bir overworld (genel dünya?) yok. Oyun Act’lerden, her Act ise Bölümlerden oluşuyor. Her bir bölüm ise pek çok küçük alanın birbirine bağlanmasıyla oluşuyor. Yani karşılaşacağınız düşmanları görüyorsunuz. Eğer düşman fark etmeden yaklaşmayı başarırsanız ilk darbeyi siz vurup savaşa bir adım önde başlayabiliyoruz. 

Sıra tabanlı oyunların hepsinde olduğu gibi bu oyunda da bolca bekleme var. Ancak geliştiriciler bunu düşünüp hızlandırma modu eklemişler. ZR’ye bastığımızda dövüş içi ve dışı tüm hareketler hızlanıyor. 

 

Ekipmanlar ve Kombolar

Her bir kahraman bir adet silah, iki adet ise aksesuar kuşanabiliyor. Aksesuarlar can, atak ve defans gibi avantajlar sağlarken silahlar ve özellikleri kahramanlara özgü. Silahlar atağımızı arttırmıyor, bunu yerine Heroic Chain denilen, kahramana özgü kombo atağını belirliyor. Eğer bir elde kullanabileceğiniz üç kartın tamamını aynı kahramandan kullanıyorsanız o kahraman dördüncü kart olarak Heroic Chain hamlesini yapar. 

Heroic Chain ile birlikte taktik uygulayabileceğiniz ve avantaj sağlayabileceğiniz bir diğer seçenek ise Tag Team Combo. Bazı kartlar daha iyi performans sergilemek için kahramanların iş birliği yapmasını gerektiriyor. Bu kartları sağ altında kombi için hangi kahramana ihtiyaç duyduğu yazıyor. Tag Team Comboyu aktif etmek için o kartı kullanmadan önce küçük resimdeki kahramanın herhangi bir kartını oynamamız gerekiyor. Ayrıca (-) tuşuna basarak kartlar ile ilgili ayrıntılı bilgi de alabiliyoruz.

Hazineler ve Crafting

Her bölümün sonunda o bölümdeki hazinelerin ne kadarını topladığımızı görüyoruz. Eğer eksik hazineleri toplamak veya eski bölümleri tekrar edip karakterlerinize seviye atlatmak istiyorsanız Chapter Select ile eski bölümleri tekrar oynayabiliyorsunuz. Bu hazinelerde altın, materyal veya yeni kartlar olabiliyor. Maceramız süresince Merchant (Tüccar) hiç beklenmedik yerlerde karşınıza çıkıyor. Oyunda bir over-world olmadığından Tüccar genelde her bölümde karşımıza çıkıyor. Tüccardan silah, aksesuar ve iksir gibi kaynakları altın ile sayın alabiliyor ve yeni kartlar yaratabiliyoruz (craft).  Siz başta farketmeseniz de düşmanları yendiğimizde deneyim ve altının yanında materyal ile de ödüllendiriliyoruz. İşte bu materyalleri destemize yeni kartlar eklerken kullanıyoruz. Kendi yaptığımız bu kartlar ve bulduğumuz  kartlar ile birlikte destemizi özelleştirebiliyoruz ve bu ilerleyen seviyelerdeki rakiplere karşı elimizi güçlendiriyor.

Görsel ve Ses Tasarımı

Steamworld Quest’teki karakter tasarımları Image&Form’un diğer oyunlarından da alışık olduğumuz şekilde. Karaktekterlerin animasyonları ise daha aynı geliştiricinin bir önceki sıra tabanlı rol yapma oyunu olan Steamworld Heist’I andırıyor ancak her bir atağın ve aksiyonun kendine özgü bir animasyonu var. Bu açıdan göze hoş gelen ama çok da riske girmeyen bir grafik tasarımı mevcut. Hem kahramanların hem de düşmanların karakter tasarımları ve karakterlerin kişilikleri birbirinden farklı ve her birisinin kendine özgü bir havası var.

Müzikler ise beklentimin çok daha üzerinde çıktı. Image&Form’un Nintendo Switch’teki diğer tum oyunlarını bitirsem de aklımda ses ve müziktense oynanış ile kaldı hepsi. Bu oyunda ise her bir alanın, her bir savaşın havası müzikler ile çok uyumlu ve atmosfer yaratmada çok başarılı. Oyun müziklerini albüm olarak yayınlarlar ise yolculuk yaparken dinlemeyi iple çekiyorum.

Sonuç

Steamworld Quest’te oyun boyunca destenizdeki kartlar ve uygulamanız gereken taktik sürekli değişiyor. Kart mekanikleri ve kombolar oyunu baştan sonra eğlenceli kılıyor. Oyun dünyası el çizimi olduğu için çok güzel görünüyor ama bölüm tasarımları biraz basit. Bölümler birbirine bağlı kutulardan oluşuyor, keşif bir nebze arka plana bırakılıyor ve oyun biz daha lineer ilerliyor. Ancak kart mekanikleri ve oyunun sunumu o kadar iyi ki ben oyunun her saniyesinden çok zevk aldım. Bana göre sıra tabanlı RPG sevenlerin kesinlikle denemesi gereken bir oyun. Paper Mario: Sticker Star’dan sonra mesafeli yaklaştığım kart mekaniklerini bana tekrardan sevdiren Steamworld Quest, 25 Nisan’da  sadece Nintendo Switch’te sizi bekliyor olacak.

Puan : 9/10

 

Çıkış Tarihi : 25 Nisan 2019

Fiyat : €24.99 / $24.99 / £22.49 

Tür : Kart tabanla RPG

Platform : Nintendo Switch

Geliştirici : Image & Form

Yayıncı : Thunderful Publising

 

*Image & Form ve Thunderful Publising'e inceleme kopyası için teşekkürler.