İnceleme: Iron Snout (Nintendo Switch)

İnceleme: Iron Snout (Nintendo Switch)


Iron Snout basit mekaniklere sahip bir beat’em’up oyunu. Oyunda kontrol ettiğimiz domuz ekranın ortasında sabit duruyor, yani sağa sola hareket etmiyoruz. Ekranın her iki yanından üzerimize kurtlar geliyor. Kurtlar ellerinde bıçak, testere, balta, ne varsa dalıyorlar. Biz de yumruklarımızı konuşturup kurtları defetmeye çalışıyoruz. Ayrıca kurtların düşürdüğü silahları alıp onlara karşı kullanabiliyoruz. Hatta bu mekanik oyunun en eğlenceli kısmı.

Kontroller çok basit. Hangi yön tuşuna basarsak o yüne atak yapıyoruz. Yukarı basarsak zıplayarak atak, aşağı basarsak eğilerek atak yapıyoruz. Switch’in d-pad tuşları, A,B,X,Y tuşları ve analoglar aynı işe yarıyor. Yani kontroller çok basit ama uzun süre hayatta kalmak için çok dikkatli olmak gerekiyor.

Iron Snout aslında bir ücretsiz miniclip oyununun geliştirilmiş hali. Ücretsiz oyunun üzerine ekstra gelenler ise domuz kostümleri ve korsan gemisi haritası. Bunun dışında oyun aslında aynı.

Iron Snout’ta toplamda dört adet oyun modu bulunuyor. Bu modlar Classic, Sudden Death, Pig vs. 100 ve 2P Wolfieball. Bu modlardan kısaca bahsedecek olursak;

-       Classic: Bu direk olarak klasik arcade mod (Hikaye modu zaten yok da :D). Sağlı sollu gelen kurtlara karşı 10 canımız tükenmeden hayatta kalmaya çalışıyoruz. Skorumuz defettiğimiz kurt sayısı

-       Sudden Death: Classic modun aynısı ama bunda tek canımız var. İlk aldiğimiz darbede oyun bitiyor.

-       Pig vs. 100: Yüz adet kurdu en hızlı sürede defetmeye çalıştığımız mod. Bu modda saate karşı yarışıyoruz.

-       2P Wolfieball: Bu da oyunun iki kişilik multiplayer modu.

Oyunda toplamda 3 adet tema var. Bu temalar sadece arka planı değiştirmekle kalmıyor, düşmanları da tamamen değiştiriyor. Hem de sadece görünüşlerini değil, ataklarını ve silahlarını da. Bunun dışında domuzun görünüşünü değiştirebileceğiniz 10 adet görünüş (skin) mevcut. Bunlardan ikisi oyun başında açıkken geriye kalan 8’i oyunda yaptığımız etkinliklerle açılıyor.

Görseller ve ses çok basit, unutmayın ki bu oyun aslında bir flash oyun olarak çıkmış ortaya. Normalde bedava olan bu oyun skinler ve ekstra temalar ile 5 dolarlık fiyatını gerekçelendirmeye çalışıyor (Ki bu eklentiler Steam gibi diğer platformlarda DLC olarak parayla satılıyor). Ancak Switch’te kafa dağıtmak için açıp 5 dakika oynamak için güzel bir oyun. Ve açıkçası oynanış ve arcade yapışı insanı bağlıyor. Iron Snout gerçekten de eğlenceli bir oyun ve fiyat-performans’tan kazanıyor.

 

Puan: 7/10

 

Platform : Nintendo Switch

Tür: Aksiyon, Arcade, Dövüş

Yayıncı: Ratalaika Games

Geliştirici: SnoutUp Games

 

*İnceleme kopyası için Ratalaika Games ve SnoutUp Games’e teşekkürler.