Zeroptian Invasion Nintendo Switch İnceleme

Zeroptian Invasion Nintendo Switch İnceleme


 

IMG-6768


 

1978’de yayınlandıktan sonra video oyun tarihinin şüphesiz en değerli ve büyük eserlerinden olan Space invaders bugün bile çok fazla modifikasyona gerek duymayan mekanikleri ve stili sayesinde aradan geçen kırk yıla rağmen klonlarına bile hala ekmek yediriyor. Zeroptian Invasion da bunun en son örneklerinden bir tanesi. Oyunda gözümüze ilk çarpan retro stilindeki grafikleri ve son zamanlarda moda olan CRT
filtresinin eklenebilmesi. Arcade hissiyatı uyandırmak için kenar boşluklarına da oyunun temasına uygun farklı görseller eklenmiş. Arka plandan bir lamba yanıyormuş gibi(arcade
makinalarından ki giydirmelere çok benziyor)

IMG-6769
 

Temel hedefimiz tepeden gelerek ateş eden düşmanlara hasar vermek ve en alta inmeden yok etmek. Bazı bölümlerde bizi koruyan bariyerler mevcut. Bu bariyerler hem düşman hem de kendi ateşimizle hasar alıp yok olabiliyor. Düşman atışları sadece dikey değil farklı açılardan da bizi vurmak için yol alabiliyor. Boss savaşlarında ise altta görünen bir minibarla düşman canının ne kadar kaldığını görebiliyoruz. 8 bit ses ve müziğin oyuna göre yumuşak kaldığı düşünüyorum. Space Invaders serilerin de yukardan gelen düşmanları patlatırken en üstten sola kayan ufoyu vurduğumuzda daha hızlı hareket etme daha hızlı ateş etme ve kalkan gibi geçici özel güçlere sahip olabiliyoruz. Bu özel güçler diğer bölümlere aktarılamadığı gibi can kaybettiğimizde de kayboluyor.

IMG-6770


 

Oyun genel olarak hantal bir yapıya sahip. switch e-shop'unda orijinal space invaders olmamasından yararlanarak kurnazca düşünülmüş basit ve vasat bir yapım.
Oyunda en beğendiğim şey ise CRT filtresinin yanında seçeneklerden görüntüyü switch mobil haldeyken dikey hale çevirip ekranın yatay uzunluğundan faydalanabiliyoruz.

 

IMG-6771
 


Puan : 6/10