Crystal Crysis Nintendo Switch İnceleme

Crystal Crysis Nintendo Switch İnceleme


Crystal Crysis

D7cm6-LQU8-AAr-L3-C


 

Puzzle oyunlarını patlatan mobil oyun sektöründen yıllar önce, 1996’da CapCom Puzzle Fighter’ı yayınladı. Arcade için üretilen oyunun Playstation portu da kısa süre sonra raflarda yerini almıştı. Capcom’a göre yeterli ilgi görmediği düşünülen oyunun yeni versiyonu yapılmamıştı. Yıllar içinde portlar GBA, PS3, XBOX gibi konsollara içinde yayıldı ama yeni bir oyun ya da geliştirme göremedik. Nedense bu türün öncüsü Candy Crush ve türevleriymiş gibi biliniyor. Bu orijinal fikrin neden bu kadar geri planda kaldığını daha uzun tartışabiliriz fakat konumuz Crystal Crysis! Nicalis Capcom’un bu fikrini bir takım geliştirmelerle resmen modern bir remake-remix kıvamında oluşturmuş. Normalde klon oyunlara çok saygı duyduğumu söyleyemem fakat bu sefer olmuş!

D7cm6-MFVUAA7o-Ph
 

Daha önce karşılaşmamış olanlar için özet geçelim; temel hedefimiz, aynı renk blokları (en az 2) yan yana getirip reaksiyona sokacak başka patlayıcı blokla platformu temizlemek. Bu temizlik rakibimizin platformuna bloklar inmesine sebep oluyor. Bu blokların bazıları sıra sayılı olduğu için anında yok edilemiyor ve ekranın dolmasına sebep oluyor. Her atak ve kombolarda bunu sağladığımız gibi, mücadele içinde seçtiğimiz karakterin özel hareketlerini de kullanıyoruz. Bu özel hareketlerin modeline göre ya kendi platformumuzu temizliyor ya da rakibe zorluk sağlıyoruz.

D7cm-Ubb-VUAA9c-Et


 

Dikkat çekici özelliklerden biriyse platformumuz sağ ve sol köşelerinde blokları ayırıp iki başa koyabiliyoruz. Gayet doyurucu oflfine tek kişilik modlarıyla Arcade, Survival, Story seçeneklerimiz var. Uzun yolculuklarda multiplay olarak güzel zaman geçirebileceğinizin garantisini verebilirim. ONLINE modu benim için büyük sürpriz oldu. Oyun daha çıkmadığı için rakip bulamadım ve henüz deneyimleme şansım olmadı ama sağlam rekabetlerin yaşanacağı kesin. Güzel bir ödül listesi de hazırlanmış. 10 oyunla başladığımız oyunlarda extra karakter ve başka şeyler için tamamlamamız gerek görevler var.  Nicalis oyun için 20 karakter sunuyor, kendi yarattığı karakterin yanı sıra Cave Story’den Quote ve Curly Brace, The Binding of Isaac’dan isaac ve  Tezuka’dan Astro Boy ve Black Jack yer alıyor. *Astro Boy’un GBA oyunu harikadır bu arada:)

D7cm-Ub-GUw-AEh-GWs
 

+ Oyunu ilk açtığımda platformun sağa doğru eğik olması çok rahatsız etmişti. Bu şekilde sağlıklı bir puzzle oyunu oymamak pek mümkün görünmüyordu. Üstelik blok renklerini ayırt etmekte çok zorlandım. Özellikle blok henüz düşmeden saydam haldeyken… Fakat  basit ama çok önemli opsiyonlarla karşılaştığıma çok sevindim; platform tamamen düz olabiliyor ve blok renkleri tercihimize göre değişebiliyor. Göz zevkimiz ve konforumuz için istediğimiz gibi modifiye edebiliriz.  Ses tasarımları ve müzikleri de çok beğendiğimi oyunun yapısıyla örtüşüyor ve arcade havasını hissettiriyor.

- Oyunun benim için tek eksi yanı loading bekleme sürelerinin haddinden fazla olması. Bir Nintendo kullanıcısı olarak puzzle oyununda bununla karşılaşmak rahatsız edici de olsa oyun bugüne kadar incelediğim oyunlar arasında en sevdiğim oyun olabilir. Klon olmasına rağmen kesinlikle tavsiye ediyorum. Oyun 28 Mayıs’ta raflarda ve eshop’ta yerini alacak.

Puan : 9.5 / 10