İnceleme: Warlock's Tower (Nintendo Switch)

İnceleme: Warlock's Tower (Nintendo Switch)


Büyücü Warlock kötülüklerle dolu kulesinde dünyanın doğal kaynaklarını sömürürken onun yüceliğini ve gücüne inanmayanları yok etmek için planlar yapıyor. Oysaki Warlock yanılıyor. Herkes onu çok seviyor ancak kötülükler kulesini geçip bu mesajı Warlock’a iletemiyorlar. Sonunda tüm milletler toplanıp Warlock’a bir barış mesajı hazırlıyor. Ancak bu mesajı Warlock’un tuzaklarla dolu kulesinden geçip iletecek kahramanı nereden bulacaklar? İşte tam burada kahramanımız postacı Tim devreye giriyor. Yağmur çamur demeden tüm paketlerini teslim eden Tim bu zorlu görevin üstesinden gelip dünyayı kurtarabilecek mi?

Warlock’s Tower Gameboy stilinde retro grafiklerle ve seslerle hazırlanmış bir bulmaca oyunu. Bu oyunda Warlock’un tuzaklarla doldurduğu kulenin her katını geçip mesajımızı iletmeye çalışıyoruz ve bunu yaparken attığımız her adımın çok büyük önem var. Her bir kat pek çok odadan oluşuyor ve bu odaların her birinde beyin yakıcı bulmacalar sizi bekliyor. Her bir odada odanın girişinden başlayıp çıkışa ulaşmaya çalışıyorsunuz. Ancak daha önce de dediğim gibi her attığınız adımın büyük önemi var. Warlock’un hayat emici kulesi attığınız her adımda sizi güçsüzleştiriyor. Bu nedenle ekranın sol üst köşesinde kalan hamle sayınızı gösteren sayaç sıfıra ulaşmadan odayı tamamlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de her bir odada stratejik bir şekilde dağıtılmış olan hayat kaynaklarını topluyoruz. Bu kaynaklar bize belirttiği sayı kadar hamle kazandırıyor. Mesela son 2 hamleniz kaldıysa ve 5 hamle veren kaynağa ulaştıysanız hamle sayınız 5 oluyor. Dikkat! Bu kaynaklar zaten sahip olduğunuz hamleye eklenmiyor, onu değiştiriyor. Yani 5 hamle hakkınız varken 3 hamle kaynağına giderseniz 3 hamleniz kalıyor, 8 değil. Bu da attığınız her adımın önemini daha da arttırıyor.

Warlock her katta sizi daha da zorlayacak mekanikler tanıtıyor. Kuşlar, zombiler, tuzaklar, yürüyen merdivenler, ışınlanma cihazları… Oyunun ilk katındaki bölümle biraz birbirine benzer olsa da ilerledikçe çok çeşitli ve yaratıcı bölümler karşınıza çıkıyor. Oyunun zorluğu da gittikçe artıyor ancak bu artış size bir yandan mekanikleri öğretip bir yandan test ettirdiği için çok doğal geliyor. Oyunun en sevdiğim yanı ise Nintendo tasarım mantalitesinde olduğu gibi basit bir konsepti alıp bu fikiri genişletmesi ve tüm oyunu bunun üzerine kurması. Bazı bölümler diğerlerine göre daha zorlayıcı olsa da yeterince düşünüp ve deneme yaparsanız her şeyi başarabilirsiniz. Çünkü dünyayı kurtarmak sizin elinizde.Oyunun kontrolleri çok basit ve akıcı. Yön okları ile hareket ediyorsunuz, X ile bölümü baştan başlatıyorsunuz, Y ile de çıkıyorsunuz. A ve B tuşlarındaki yetenekler ise siz ilerledikçe aktifleşiyor. A tuşu ile birden çok karakteri yönettiğimiz ilerleyen bölümlerde karakterler arasında geçiş yapıyorsunuz. B tuşu ise Checkpoint görevi görüyor. B tuşuna basarak o zamana kadarki hamlelerinizi kaydediyorsunuz ve tekrar başladığınızda en başa dönmek zorunda kalmıyorsunuz.

Oyunun görsellerinden ve müziğinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Gameboy havasını gerçekten çok iyi yakalamışlar her iki alanda da. Grafikler ve görseller sade ve nostaljik. Ayrıca her bir katta renk ve tema değişiyor. Ve en güzel yanı grafikler hiçbir şekilde oyunu kötürüm bırakmıyor. Yani mekanik olarak bir eksiklik görmedim oyunda. 8-bit chip-t müzik de kulaklarınızın pasını silecek türden.

Bazı bölümlerde takılıp çok fazla vakit geçirsem de Warlock’s Tower beni şaşırtan bir bulmaca oyunu oldu. Mekanikler, görseller ve müzik çok hoşuma gitti. Yolculukta ve boş zamanlarda açıp oynamalık bir oyun. Tek sorunum bir bölümde takıldığınızda o bölümü geçene kadar orada kalmanız, atlama veya ipucu alma gibi bir seçenek yok.

Puan:8/10

Fiyat: $4.99/ $4.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Adventure, Arcade, Strategy, Puzzle

Geliştirici: Midipixel

Yayıncı: Ratalaika Games