İnceleme: Cybarian the Time Travelling Warrior (Nintendo Swi

İnceleme: Cybarian the Time Travelling Warrior (Nintendo Swi


Merhaba Nintendocular. Bugün inceleyeceğimiz oyun olan Cybarian: Time Traveling Warrior 8-Bit grafikli bir arcade aksiyon oyunu. Arcade oyunlarından alışık olduğumuz gibi hikaye pek derin olmasa da şu şekilde özetleyebiliriz. Kahtamanızım Tim büyük uğraşlar sonucunda zaman yolculuğu yapmasını sağlayan kılıcı ele geçiriyor. Kılıcı ele geçirir geçirmez ise kötülükleri yok etmek için yola çıkıyor. Biraz fazla kısa bir özet oldu farkındayım ama hikaye kısmı gerçekten de bu kadar kısa.

Oyun 4 bölümden oluşuyor ve bölümlerin her biri Megaman gibi uzun bir platform kısmı ve sonrasında bölüm sonu canavarı kısımlarından oluşuyor. Oyunun platform kısımlarında hiç bir checkpoint ve kayıt noktası yok, yani her defasında en baştan başlıyorsunuz. Eğer bölüm sonu canavarının odasına girerseniz bu sefer bu odadan başlıyorsunuz ve sınırsız devam etme hakkınız var. Sırası gelmişken söylemeliyim, bölümler ve bölüm sonu canavarları zorlayıcı. Sizi en çok zorlayacak olan ise her öldüğünüzde bölüme en baştan başlamak olacak. Arcade oyunlarda daha fazla jeton toplamak için yerleştirilmiş bu mekanik günümüz oyunlarında da uygulanınca jeton değil sadece sizin zamanınızı yiyor. Ve aslında çok kısa olan (sadece 4 bölüm) bu oyun hep aynı şeyleri yaptığınız için uzayı veriyor ancak insanın canını sıkıyor.

Oyunun kontrollerinden söz edecek olursak, oyunda ustalaşmanız gereken bir kombo var. Bu combo atak tuşuna 3 kez basarak oluyor ancak her bir vuruşun arasına belirli bir süre koymanız gerekiyor. Eğer çok hızlı veya çok yavaş atak yaparsanız karakter saldırıya açık kalıyor ve düşmanlar bu boşluğu hemen değerlendiriyor. Bu kombo başta can sıkıcı gelse de oyuna farklı bir hava ve ağırlık katmış. Bunun dışında ilerledikçe açtığınız özellikler de var. Bunlardan ilki yuvarlanma. Düşman ataklarından kaçmak için yuvarlanarak bu atakları savuşturabiliyoruz. İkinci olarak ise kılıcımızı bir bumerang gibi atıp uzun mesafeli atışlar yapabiliyoruz. Son olarak ta havadayken atak tuşuna basarak hızlıca yere inerek atak yapabiliyoruz.

Oyunda 3 farklı zorluk seviyesi var. Kolay ve Orta zorluk seviyelerinde tek değişen karakterin kalp sayısı. Onun dışında oyun içerisinde bir değişiklik yok. Zor seviyede ilk bölümden tüm özelliklerle başlıyorsunuz ancak canınız tükendiğinde en başa dönüyorsunuz. Hayır bölümün başına değil, oyunun başına. Ben şahsen kolay zorluk seviyesini oynamanızı tavsiye ediyorum. Bir şey kaybetmiyorsunuz ve tekrar tekrar aynı şeyleri oynamak zorunda kalmıyorsunuz.

Özetleyecek olursak, Cybarian arcade aksiyon oyunlarını özlemiş olanlar için birebir. Kendine özgü dövüş ve kombo mekanikleri oyunu farklılaştırmış. Ancak oyun çok kısa ve bu kısalığı göz ardı etmeniz için bölümde canınız bittiğinde hep baştan başlıyorsunuz. Bu da yapay bir zorluk getiriyor oyuna. Bölümler ve boss dövüşlerini çok sevsem de sadece 4 bölüm olması beni rahatsız etti. Ayrıca bu tarz oyunlara göre tekrar oynanabilirliği biraz düşük. Belirli bir yerden sonra bölümleri ezberliyorsunuz.

Puan:6.5/10

Fiyat: $4.99/ $4.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Action, Adventure, Arcade, Platformer

Geliştirici: Ritual Games

Yayıncı: Ratalaika Games