İnceleme: Gurgamoth (Nintendo Switch)

İnceleme: Gurgamoth (Nintendo Switch)


Merhaba Nintendocular,

Bugün eğlenceli bir rekabetçi co-op oyun incelemesi ile beraberiz. Basit kontrolleri ve kaotik yapısıyla Gurgamoth 4 kişilik, tek ekranda oynanan bir oyun (yani online yok). Oyunda amacımız şu; rakiplerimizi bölümün size sunduğu sivri uçlu demir ve lava gibi çevresel tehlikelere itip Gurgamoth’a kurban ediyoruz. Oyunun kontrolleri hareket etme, rakibi itme ve kaçma (dodge) olmak üzere üç ana öğeden oluşuyor. Karakterimizin atağı rakibin canını azaltmıyor ancak rakibe çarparak onu çevresel tehlikelere itmemizi sağlıyor. Oyun tuş kombinasyonu ise gayet basit. Sol analog ile hareket ediyoruz, A ile rakibi itiyoruz, iki kez A’ya basarsanız karakteriniz olduğu yerde donup kalıyor, B ile kaçıyoruz. Ayrıca bölüm içerisinde ara sıra ortaya çıkan power-up’ları da yakalayıp avantajı ele geçirmeye çalışıyoruz. Karakterin üst üste 3 defa atak yapma şansı var. Sonrasında atak haklarınızın dolmasını bekliyorsunuz. Oyunun kilit noktası ise rakiplerinizin atak haklarını takip etmek.

Oyun 4 kişiye kadar lokal çoklu oynanabiliyor. Oyun dört kişi ile oynanırken tam bir parti oyunu ve çok kaotik. Ancak kişi sayısı azaldıkça daha taktiksel ve yavaş bir oyun oluyor. Ayrıca oyunun Switch versiyonunda tek kişi olarak botlarla oynama şansınız da var. Botlar Normal ve Hard zorluk derecesinde seçilebiliyor. Açıkcası botlarla oynamanın eğlenceli olmasını beklemiyordum ama gayet eğlenceli. Gurgamoth Quick (1), Normal (3), Long (5) ve  Epic (7) olmak üzere farklı uzunluklarda oyun modları sunuyor. Oyuncuların amacı ise o modda istenilen sayı kadar en son hayatta kalan karakter olmak ve rakipleri kurban edip Gurgamoth'u uyandırmak.

Oyunu ilk gördüğümde Towerfall geldi aklıma ve ister istemez iki oyun arasında karşılaştırma yaptım. Ancak Gurgamoth’da Towerfall’daki derinliği bulamadım. Bölümler çok daha hızlı bitiyor ve oynanış daha basit kaçıyor. Bu durum beni üzerken 9 yaşındaki yeğenimi çok memnun etti. Çünkü bu oynanıştaki basitlik onun oyundan daha çok zevk almasını sağladı. Ayrıca 4 kişilik modda herkes kontrollere alıştıktan sonra oyun çok daha eğlenceli hale geliyor.

Gurgamoth normalde oyun oynamayan arkadaşlarınız ile oturup 20-30 dakika eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir oyun. Kontrollerinin basitliği ve kolay adaptasyonu onu iyi bir parti oyunu yapıyor. Ancak bölüm ve karakterler konusunda fazla seçenek sunmaması ve dövüş mekaniklerinin basitliği eksik yanları olarak göze batıyor. Her bölümün boyutu aynı. Bazı bölümlerin diğerlerinden daha büyük olmasını ve daha fazla hareket edebilecek alan olmasını isterdim.

Puan: 7/10

Fiyat: $9.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Multiplayer, Party, Action, Fighting

Yayıncı: The Quantum Astrophysicists Guild

Geliştirici: The Quantum Astrophysicists Guild

**İnceleme kopyası için  The Quantum Astrophysicists Guild'e teşekkürler.