River City Girls Nintendo Switch İnceleme

River City Girls Nintendo Switch İnceleme


- 1 ya da 2 kişilik harika bir dövüş oyunu!

- Çarpıcı piksel sanat grafikleri, anime ve manga sahneleri.

- Dükkanlar ve yan görevler ile dolu 6 büyük şehir bölgesi.

- Kahramanları güçlendirmek, geliştirmek için silah, eşya ve yetenekler.

- Klasik River City karakterleri her an karşınızda!

 

Kunio Kun oyunlarını ülkece yakından tanıyor olsak da yanlış tanıyor olduğumuz gerçeğinin altını çizmek lazım. Mesela orijinal ismi:  Kunio-kun no Nekketsu Soccer League diyince kimse anlamaz ama Famiclone konsollar sayesinde Goal 3 ismini duyduğunuz anda o karakterler, muz vuruşu vs. gözünüzde canlanır. Hatta batıda NES için Nintendo World Cup ismiyle çıkmıştı. Oyun kapakları da Japon bölgeye sadık olmadığı için vadettiği ile karşıladığı bambaşkadır:) (Aslında bunun başka bir güzel örneği de Megaman serisinin ilk oyunlarının batı versiyonlarıdır.) O güzelim Kunio Kun karakterlerinin çizimleri yerine gerçeğe yakın ve çok çirkin kapaklar kullanıldı. Serinin bir başka klasiği ise 8 bit dönem için başyapıt kabul edilebilecek efsane beat ‘m up oyunu River City Ransom’dur! Yani orijinal adıyla Downtown Nekketsu Monogatari. Yine Avrupa için Street Gangs gibi saçma sapan sığ bir isim ve kapak tasarımıyla yayınlanmıştı. River City için çeşitli platformlarda bugüne kadar bir çok derleme yayınlandı. Döneminde hiç tanışmadığımız onlarca oyunu olan serinin en çok akılda kalan yapımları üstte saydıklarım olsa da, yakartoptan, istasyon maratonlarına kadar harika spor-platform oyunları mevcut. Kunio köklü ve geleneksel bir seri. Bu yüzden batıya bile port edilmeyen oyunları mevcut. Hatta en son klasiklerin toplaması olan Switch edisyonu sadece Japonya için yayınlandı. (Kutulu olarak)

River-City-Girls-2019-06-20-13-54-53-25Ve karşımızda geleneksel bağlarıyla global olmayı başarabilmiş River City Girls!

Kyoko ve Misako kaçırılan erkek arkadaşları için River City’nin 6 bölgesinde zorlu bir savaşın içindeler. Yol boyunca çeşitli geliştirmeler, silahlar ve dövüştükçe kazandığımız paraları harcayabileceğimiz öğeler mevcut. Oyun, tasarım olarak 2 kişilik oynamaya çok uygun. Ekran-karakter oyunu bunu rahatlıkla kaldırıyor. Eğer tek oyunculu olarak oynayacaksanız tavsiyem, oyuna her girişinizde karakter değiştirerek iki karakterin de exp seviyelerini aynı anda yükseltmek olacak. Böylece oyunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Load yaparken karakter değiştirdiğimizde hikaye kaldığımız yerden devam ediyor. Temizlediğimiz bölgelere yeniden uğradığımızda Boss dövüşleri hariç tüm düşmanlar yeniden geliyor. Bu şekilde para kazanmak ve exp. yükseltmek bir nebze daha kolay oluyor.

River-City-Girls-2019-06-20-17-14-53-05
 

Vuruş için 2 farklı, zıplama ve gard için ise birer tuşla oyuna başlıyoruz. Daha sonra özel hareketler için çeşitli varyasyonlar ekleniyor. Temel dövüş hareketlerinin yanı sıra karakterimize özel vuruş ve komboları hem satın alabiliyor, hem de karakterimiz geliştikçe kazanabiliyoruz. Parayı elbette düşmanları döverek elde ediyoruz. Bölge içlerinde çok sayıda mağaza var. Geliştirme için çok seçenek mevcut. Çevresel ietkileşim harika! Yol boyunca kullanabileceğimiz silahlar çoğu zaman bir çöp tenekesi, beyzbol, voleybol topu, yoyo gibi figürlerin yanı sıra düşmanlara ilk vuruşta düşürdüğümüz zincir, sopa vs. gibi silahlar oluyor. Düşmanlar bayılma noktasına geldiğinde hareketsiz kalıyor. Bazen ise barışma yoluna gidiyor ve L tuşu ile özel bir vuruş için sahneye çıkması adına kendisini yanımıza alıyoruz. Her yancının kendi özel hareketi ve sağlık durumu var. Mağazadan edindiğimiz bazı özel hareketler için sağlık barının altında, düşmana vurdukça dolan başka bir bar ile özel hareketimizi sınırlı sayıda yapıyoruz fakat bu bar gayet hızlı doluyor.

River-City-Girls-2019-06-20-17-59-19-67
 

Oyunu durdurduğumuzda genel durumumuz gayet net bir şekilde anlatan çok güzel bir arayüze sahip mobil cihazımızda, aksesuarlarımız (bunlar savaş ve defans olarak etkili oluyor), Recurits (barış sağlayıp yanımıza aldığımız düşmanlar), Ayarlar ve haritadan oluşuyor. Oyunun çok geniş bir haritası olduğunu söylemeliyim. Hikaye boyunca basit ve yeterli bir haritada nerede olduğumuzu görebiliyoruz. Yol üzerinde uğramadığımız alanlar da haritada gösteriyor ki bu alanlara daha sonra hikayeye göre zaten gerekli olarak geri dönüyoruz. Tamamladığımız bölgeler farklı renklerle açıkça gösteriliyor. Hemen altında ise görevlerimiz sırasıyla belirtiliyor. Haritada bazı bölgelere hızlı ulaşım için otobüs hattı mevcut. Bazı düşman dalgalarında bölümde çıkan kilit simgesiyle alanı tamamen temizlemeden oradan ayrılamıyoruz. Yeniden oynadığımız yerler ve bazı bölgelerde ise dövüşmeye gerek duymadan transit geçebiliyoruz.

River-City-Girls-2019-06-20-19-05-29-65
 

Oyun, hakkında sayfalarca yazabileceğim detaylarla mevcut. Ama şu dakikaya kadar sabırla bekleyip söylemediğim şey ile finale gelmek istiyorum. MUHTEŞEM! Belki retro sevdam yüzünden bu şahesere bu kadar bağlandığımı söyleyebilirim bilemiyorum. Bölüm tasarımları, grafikler, yeni nesil çiğ duran çakma retro stili Indie yapımlardan fenalık gelirken ilaç gibi gelen efsane bir yapımla karşı karşıyayım. Dövüş mekanikleri öyle iyi ki, kombolar asla sıkıcı değil ve oldukça çeşitli. Sadece hikayesi bile anime-manga hayranlarını tatmin edecek boyutta. Ara videolar ve diyaloglar harika. Ve ben henüz 2 kişilik modu doya doya oynayamadım. Oyun şu saatlerde eshop’ta yerini almış olmalı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Sadece Switch’te değil, hayatımda oynadığım en iyi oyunlar arasında diyebilirim. Sanırım yine sadece Japonya özel fiziksel kopyasıyla karşılaşacağız. Kesinlikle koleksiyonuma katmak istediğim bir başlık olacak.

 

Puan : 10/10

 

Teşekkürler; WayForward & Arc System Works