İnceleme: Himno (Nintendo Switch)

İnceleme: Himno (Nintendo Switch)


Merhaba Nintendocular. Pek çoğunuz gibi ben de aksiyon dolu oyunları ve çılgın platform oyunlarını seviyor olsam da arada sırada sakin ve dingin bir oyun aradan çıkıp ilgimi çekebiliyor. Yorgun bir günün sonunda yatağınıza geçip uykunun gelmesini beklerken size eşlik edebilecek bir dinginlikteki Himno tek kişi tarafından geliştirilmiş (David Moralejo Sánchez ) ve Ratalaika Games tarafından yayınlanmış bir oyun.

Tanımlayacak olursak, Himno rastgele oluşturulan bölümler barındıran, sakin bir müzik ve atmosfer eşliğinde bu birbirinden tamamen farklı bölümleri keşfettiğiniz bir platform oyunu. Karakterimizin sırtında kocaman bir kılıç olmasına rağmen onu hiç kullanmıyor. Yani herhangi bir dövüş mekaniği yok, tabi gerek te yok çünkü saldırabileceğiniz bir düşman da yok. Oyunda ölmenizin tek yolu bölümün en altında yer alan suya düşmeniz.

Kontrolle gayet basit ve iyi işliyor. Karakterimiz hareket ediyor, zıplıyor, duvardan sekiyor ve dash yapabiliyor. Bu özellikleri kullanarak bölümü keşfediyor ve parlat itemleri toplayarak seviye atlıyoruz. Seviye atladıkça da bölüm içerisinde rastgele dağıtılan güçlü geliştirmelerden daha güçlülerini kullanabiliyoruz. Bu geliştirmeler örnek olarak sizi daha fazla zıplatan, daha hızlı koşturan veya havada süzülmenize imkan veren gelişmeler. Suya düştüğünüzde ise bu özelliklerden sadece birisini seçip en baştan bambaşka bir maceraya başlıyoruz.

Bölümdeki tek amacınızın bir sonraki kapıyı bulmak ve ilerlemek olması ve bunun dışında sizi tetikleyen başka bir elemanın olmaması oyun ile çok uzun süre vakit geçirmeyi zorlaştırıyor. Diğer platform oyunlarındaki gibi dövüş mekaniklerinin olmaması veya toplamanız gereken belirli bir miktarda anahtar veya altın olmaması oyunu tamamen saf ve öz bir platform oyunu yapsa da uzun vadede ilginizi kaybetmenize sebep olabiliyor. Bunun yanında ikinci sorun ise oyunun fiyatı. Sakın yanlış anlamayın, oyun sadece 5 dolar (Nintendo Switch, PS4 ve Xbox1’da). Ancak oyunu şuan Steam’dan ücretsiz indirip PC’nizde oynayabilirsiniz.

Puan: 6/10

Fiyat: $4.99

Platform: Nintendo Switch

Kategori: Adventure, Arcade, Music, Platformer

Yayıncı: Ratalaika Games

Geliştirici: David Moralejo Sancher

**İnceleme kopyası için  Ratalaika Games'e Teşekkürler**